Bystričania na Spiši ozbíjali Liptákov o body, keď vyhrali 4:3 + HLASY

1 /

Banskobystrickí hokejisti v 34. kole hokejovej Tipsport ligy vyhrali v Spišskej Novej Vsi nad Liptovským Mikulášom 4:3, hoci dvakrát prehrávali, no nepriaznivý vývoj otočili a mohli sa tak napokon tešiť z predvianočného víťazstva.

Zápas v Spišskej Novej Vsi začal s niekoľkominútovým meškaním pre poruchu bystrického autobusu po ceste, ale i napriek tomu prvú príležitosť mali naši hokejisti. Nemčík to skúšal z medzikružia, Kislicyn bol proti a následnú delovku Slobodu zblokoval Bača. Liptáci potom mali prevahu i šance, my sme sa bránili aj za cenu vylúčení, odrazené puky nedostali za Baroša postupne Nádašdi, Uram a Števuliak. Domácim sa však predsa len podarilo skórovať v 15. minúte z rýchleho brejku. Založil ho Kriška a keďže Róbert Huna neprihral voľnému bratovi Richardovi, ale strieľal, čím zaskočil Baroša, skóre sa menilo – 1:0. Barani mohli rýchlo vyrovnať, pretože o pár sekúnd sa rútil Zigo sám na bránku, no žiaľ mierne faulovaný neprehodil betón brankára. Ten potom čaroval pri strele Asselina a dorážkach Ziga s Bartánusom. Aj vďaka Kislicynovi zostal stav nemenný.

Do druhej tretiny nastúpili Banskobystričania s vervou, vytvorili si tlak a aj ho zužitkovali. V 25. minúte Ben Marshall šikovne poslal puk z vrchnej časti kruhu na bránku cez dvoch brániacich hráčov súpera, čím nedal inak výbornému ruskému gólmanovi žiadnu šancu – 1:1. Žiaľ domáci rýchlo išli znovu do vedenia. Neuplynula ani minúta a pol keď zaváhanie Ďatelinku pri ľavej žrdi lišiacky využil Piatka a pretlačil puk za Baroša – 2:1. Bratia Hunovci mohli dokonca po peknej kombinačnej akcii aj zvýšiť vedenie, no podržal nás brankár a jeho spoluhráči mu za to poďakovali vyrovnávajúcim zásahom. Konkrétne Ben Marshall. Ten si vypýtal puk a bez prípravy spoza kruhu vyslal takú delovku, že Kislicyn nemal znovu nárok – 2:2. V polovici zápasu sa udial dôležitý moment. Za zbytočné zabrzdenie pred Barošom išiel na trestnú lavicu Róbert Huna, keďže vyslal na nášho gólmana tzv. ľadovú sprchu, a my sme presilovku využili. Tomáš Matoušek mal veľmi veľa priestoru i času pred bránkou, dal si to na forhend a presne zakončil – 2:3. Do druhej prestávky mohla navýšiť naše vedenie v ďalšej početnej výhode Bartánusova formácia, proti bola ľavá žŕdka i samotný brankár Mikuláša. Na opačnej strane mal vyrovnanie na hokejke Tamáši, ale ani on nebol úspešný.

Na začiatku tretej tretiny mal veľkú šancu po prihrávke Gabora od zadného mantinelu zblízka Češík, neprekonal však Kislicyna, takže ani deň pred Vianocami sa premiérového zásahu v tejto sezóne nedočkal. Radosť mu však urobil o pár minút presným zásahom Éric Faille, ktorý po perfektnej práci Bartánusa a strele Asselina poslal vyrazený puk do odkrytej svätyne súpera – 2:4. Ani dvojgólová strata však domácich nezlomila a tí v 53. minúte znížili na 3:4 zásluhou Števuliaka. Ten na hranici bránkoviska zužitkoval Uramovu prihrávku spoza bránky. Dvojgólový náskok nám mohol vrátiť Matoušek, ušiel Bačovi do úniku, ale v brejku Kislicyna neprekonal. Liptáci v závere skúsili aj hru so šiestimi hráčmi, vyrovnať sa im však nepodarilo.

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 3:4 (1:0, 1:3, 1:1)

Góly: 15. Róbert Huna (Kriška), 26. Piatka (Lenďák), 53. Števuliak (Uram) – 25. Mashall (Southorn, R. Varga), 28. Marshall (Faille, Southorn), 31. Matoušek (K. Sloboda, J. Sýkora), 49. Faille (Asselin, Bartánus). Rozhodovali: Baluška, Fridrich – Durmis, Šoltés, vylúčení na 2 min: 3:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, diváci: 273.

MHk 32: Kislicyn – Suchý, Fereta, Bača, Nádašdi, Mezovský, Lenďák, Vybiral, Nemec – Ri. Huna, Ró. Huna, Kriška – Sukeľ, Tamáši, Uram – Lištiak, Piatka, Števuliak – Oško, Uhrík, Žiak

HC’05 iClinic: Baroš – Southorn, Marshall, Nemčík, K. Sloboda, Ďatelinka, Kubka, Biro – Asselin, Faille, Bartánus – J. Sýkora, Zigo, Matoušek – Gabor, Češík, Kabáč – L. Lunter, R. Varga, T. Török – Suja

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme po ceste problémy s autobusom, prišli sme neskoro, ale ďakujeme Liptovskému Mikulášu, že nám dal o desať minút viac ohľadom začiatku stretnutia. Prišli sme však pripravení, no bez niekoľkých zranených hokejistov. Hrali sme dnes dobre proti nepríjemnému súperovi. Keď sme dostali prvý gól, boli sme frustrovaní, no dokázali sme to i napriek tomu otočiť. Celkovo odohrali moji zverenci dobrý zápas a musím pochváliť aj juniorov. Sme šťastní za tri body.“

Tomáš Matoušek, autor tretieho gólu Banskej Bystrice: „Môj gól bol ako čerešnička na torte. Mali sme totiž technické problémy s autobusom, takže nebolo ľahké sa pripraviť na tento zápas. Určite sa i preto tešíme. Úvod sme mali dobrý, ale potom nás začal súper prehrávať. Našťastie sme sa postupne vrátili k našej hre, no nemalo by sa nám to stávať. Dôležité bolo, že sme sa s tým dokázali vysporiadať a duel napokon vyhrať.“

Ben Marshall, autor dvoch našich gólov – musel ísť po zápase na ošetrenie lakťa po náraze na mantinel, nebude to však nič vážne a už v ďalšom zápase nastúpi za náš tím.

Autor: (job), Foto: archív Bystricoviny