Bystričania pokorili na východe Košice a sú opäť na čele ligy + HLASY

0 /

Naši hokejisti konečne v novom kalendárnom roku 2017 vyhrali. Podarilo sa im to v 38. kole Tipsport ligy na ľade lídra z Košíc. Strelili mu tri góly v presilovke a vyhrali 3:2. Súpera z východu republiky teda zosadili z čela tabuľky na tretie miesto a navyše si vedúcu pozíciu opätovne prevzali.

V prvej tretine mali prevahu domáci hokejisti, ale nedokázali streliť gól. Prvú šancu duelu sme mali my ak by sa pred brankárom Kopřivom presadil osamotený Wishart. Košičania mohli otvoriť skóre v piatej minúte počas presilovky, v nej však spálili tri vyložené príležitosti, podržal nás i Bacashihua. V 9. minúte sme prišli o Handzuša, ktorý zranil Hričinu a arbitri ho poslali predčasne pod sprchu. Pod ňu sa potom porúčal i domáci Boltun za nebezpečné seknutie protihráča. Východniari si v závere tretiny vytvorili enormný tlak, ale zlyhali v koncovke.

Na začiatku stredného dejstva sa dostal do brejku Varga, ale nemieril medzi bystrické žrde. My sme hrali presilovku a zužitkovali sme ju, keď po prihrávke Kafku prestrelil z pravej strany Kopřivu Martin Belluš0:1. O tri minúty neskôr sme využili aj ďalšiu presilovku. Maxim Matuškin napriahol od modrej a puk skončil medzi žrďami – 0:2. Košice následne zapli na vyššie obrátky, zintenzívnili tempo, zvýšili početnosť striel, najmä Šedivý sa mohol presadiť. Zníženie napokon privodil v 33. minúte v početnej výhode individuálnou akciou na dvakrát Ladislav Nagy1:2. V 37. minúte hrali ´barani´ v piatich proti štyrom, no vyrobili chybu, ktorú v prečíslení trestal po prihrávke Nagya z ľavej strany pohotovým zakončením Peter Bartoš2:2. Zaujal ešte pästný súboj Belluša a Šedivého, úspešnejší bol náš hokejista, ktorý protivníkovi poriadne naložil.

V treťom dejstve pridali tímy na dôraze. Domáci mohli ísť do vedenia po dvoch možnostiach Bartoša, ale i Jenčíka, no podržal nás Bacashihua. My sme mohli pridať tretí gól Róthom, ale Kopřivu nepokoril. Víťazný zásah sa dostavil v 56. minúte. Hrali sme presilovku, Hickmott z pravej strany našiel na ľavej Dávida Buca, ktorý spoza kruhu švihom napriahol a puk poslal cez košického obrancu i brankára do siete – 2:3. Košičania v závere odvolali brankára, ale Bacashihuu nedokázali ohroziť. Bystričania teda získali prvé víťazstvo v tomto roku a to hneď za tri body.

HC Košice – HC 05 iClinic Banská Bystrica 2:3 (0:0, 2:2, 0:1)
Góly: 34. Nagy (Šedivý), 37. Bartoš (Nagy, Šmach) – 22. Belluš (Kafka, Maťuškin), 25. Maťuškin (Bortňák), 56. Buc (Hickmott). Rozhodovali: Novák, Orolin – Výleta, Kacej (obaja ČR). Vylúčení na 2 min: 9:12. Vyššie tresty: Boltun 5+DKZ za seknutie, Šedivý 2+2+DKZ – Handzuš 5+DKZ za napadnutie do oblasti hlavy a krku, Kubka na 10 min. Presilovky: 1:3. Oslabenia: 1:0. Diváci: 3971.

HC: Kopřiva – Deyl, Dudáš, Koch, Matejka, Šmach, Vašíček, Jankovič, Novotný – Nagy, Boltun, Hričina – Varga, Suja, Milý – Šedivý, Jenčík, Bicek – Bartoš, Klíma, Šoltés

HC 05 iClinic: Bacashihua – Kubka, I. Ďatelinka, Mihálik, Luža, Maťuškin, Ťavoda, Wishart, Maione – Buc, Truchno, Hickmott – Kafka, Bortňák, M. Lunter – Lamper, Zigo, Matoušek – Róth, Handzuš, Belluš

Rostislav Čada, tréner Košíc: „Vplyv na to, že sme dnes prehrali a nezískali body, mala aj strata troch našich hráčov a v druhej tretine i Šedivého. Chlapci napriek tomu dokázali bojovnosťou a nadšeným výkonom vyrovnať stav z 0:2 na 2:2, ale žiaľ tretí gól už nepridali. V tretej tretine sa častým vylučovaním hra kúskovala, čo nám nevyhovovalo. Stratili sme veľa síl, tie nám potom chýbali. Za prehru sa však hanbiť nemusíme. Podali sme oduševnený výkon. Minimálne bod by sme si dnes zaslúžili.“

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice:Je to pre nás veľmi dôležité víťazstvo. V prvej tretine boli lepší domáci hokejisti, my sme nehrali dobre. Dôležité však bolo, že nám v ďalšej časti vývoja stretnutia vyšli presilovky a v nemalej miere nás podržal i brankár Bacashihua. Aj my sme stratili v tomto zápase niekoľko hráčov. V prvej tretine sa zranil Lunter a museli sme sa zaobísť bez potrestaného Handzuša. Pre vyššie tresty na dlhší čas vypadli Belluš a Kubka. S týmto všetkým sme boli nútení sa vysporiadať. Priznávam, že časté vylúčenia poznamenali tento zápas.“

Michal Handzuš, hráč Banskej Bystrice o svojom faule: „Chcem prezentovať svoj pocit, keďže video som ešte nevidel. Osobne si myslím, že hráč Košíc mal stále puk a aj keď ma nevidel, ja som mal ruky dole a nevyskočil som. Podľa mňa som ho ani netrafil do hlavy. Mohol byť však v pozícii, ktorá je pre hráča nebezpečná. Určite som nechcel nikoho zraniť, išiel som do toho čistým spôsobom. Nikto predsa nechce, aby hráči končili v nemocnici. Počul som od doktora, že ho už pustili domov. Dúfam, že bude čo najskôr na ľade.“

Martin Belluš, autor nášho prvého gólu a úspešnej pästnej výmeny: „Mrzí ma, že pästný súboj s Edom Šedivým skončil jeho zranením. Ja som iba dohrával súboj a on na mňa zozadu skočil. Vyštartoval po mne, takže som sa musel sprvu brániť. Ani som nevidel s kým som vlastne v bitke. Každá takáto pästná výmena je nevyspytateľná, bohužiaľ dostal od mňa dobrú ranu.“

1. Banská  Bystrica 39 24 3 4 8 137:85 82
2. Nitra 39 25 1 3 10 145:104 80
3. Košice 40 21 7 2 10 137:87 79
4. Žilina 40 18 3 4 15 127:115 64
5. Zvolen 40 18 2 1 19 116:126 59
6. Poprad 40 14 5 5 16 115:121 57
7. Martin 38 15 1 4 18 103:119 51
8. L. Mikuláš 39 13 5 2 19 106:125 51