Bystričania 5-krát v rade vyhrali, tentoraz s novicom Hrnkom na ľade Žiliny + HLASY

1 /

Banskobystričania v zápase 29. kola hokejovej Tipsport ligy opäť vyhrali na ľade súpera. Stalo sa tak štvrtý raz z piatich výhier v rade. Tentoraz sa tešili z piatkového triumfu v Žiline. V našom tíme sa objavila nová posila z bratislavského Slovana Tomáš Hrnka. Prišiel k nám na dvojtýždňové hosťovanie a hneď sa aj zapísal do streleckej listiny.

Počas obdobia kedy bude bystrický odchovanec Patrik Lamper hrať v Slovane Bratislave, za ´baranov´ na oplátku nastúpi na zápasy Tomáš Hrnka. Predstavil sa teda v prvom dueli v našom drese už v Žiline. A začalo sa v dobrom tempe. Útočné akcie sa striedali na oboch stranách, nechýbalo ani patričné nasadenie. Viac šancí si vytvorili hokejisti spod Urpína. Pred Tomekom neuspeli Brittain a Surový. Vyloženú príležitosť mal na opačnej strane Rogoň, ale zblízka úplne voľný nepokoril Lassilu. Podobne dopadol aj Pospíšil. Ten išiel na nášho brankára sám od modrej čiary, ale bekhend mu nevyšiel. Prišiel tak trest. Domácemu Švihálkovi sa totiž zlomila pi prechode do útočného pásma hokejka, Faille zachytil puk a posunul ho na Guilaumeho Asselina, ktorý z prvej spomedzi kruhov nedal Tomekovi šancu – 0:1. O necelé dve minúty poslal Bystričanov do dvojgólového vedenia Matej Giľák. Zostal zabudnutý za štvoricou Žilinčanov sám pred gólmanom, prišiel k nemu puk a bekhendom ho doklepol tam kam patrí – 0:2.

V druhej tretine domáci nevyužili presilovku, hra sa im nedarila, no práve naši hokejisti ukázali ako sa má početná výhoda premieňať. V 25. minúte napriahol od modrej Akim Aliu a jeho tvrdý projektil skončil za Tomekovým chrbtom – 0:3. O chvíľu však hrali v pätici proti štyrom hráči spod Dubňa, na trestnej lavici sedel Surový a už po 33 sekundách sme za jeho hákovanie pykali. Tvrdoň predviedol na pravej strany efektnú koncovku z otočky a znížil na 1:3. Gól nakopol súpera k lepšiemu výkonu, za čo si vyslúžili potlesk a podporu divákov. Početná streľba na našu bránku našťastie neznamenala druhý zásah. My sme mohli ťažiť z brejku, no Asselina vychytal Tomek.

Tretiu tretinu začala Žilina náporom, ale Pospíšil v menšom úniku zo strany tiesnený neuspel. Následne sa museli domáci brániť presilovke, ktorú ´barani´ zahrali dobre, Tomek podržal svoj tím, mal aj kus šťastia. Až v 50. minúte bol bezmocný, keď sme dobre zakombinovali v útočnom pásme, Surový parádne našiel voľného Josha  Brittaina pred bránkou, ktorý predviedol prehľad v hre a umnou strelou zvýšil už na 1:4. Zdalo sa byť rozhodnuté, lenže v následnej presilovke sa opäť presadil Tvrdoň, tentoraz švihom a vykresal nádej pre svoj tím – 2:4. Domácich však o chvíľu pribrzdilo v rozlete vylúčenie Handlovského na 2+10 minút a päť minút pred koncom spečatil výhru majstra pod Dubňom po peknej kľučke novic v drese ´baranov´ Tomáš Hrnka2:5. Záver sa už potom iba dohrával, takže ´barani´ si poľahky pripísali do tabuľky tri body.

MsHK DOXXbet Žilina – HC’05 iClinic Banská Bystrica 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)

Góly: 27. M. Tvrdoň (L. Kozák, R. Hruška), 51. M. Tvrdoň (Mazanec) – 17. Asselin (Faille), 19. Giľák (Hohmann), 26. Aliu (Hohmann), 50. Brittain (T. Surový, Hrnka), 56. Hrnka (Ďatelinka). Rozhodovali: D. Konc, Müllner – Krajčík, M. Orolin, vylúčení na 2.min: 3:6, navyše: Handlovský (Žilina) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 887 divákov.

Žilina: Tomek – Juraško, L. Kozák, Poulin, Mazanec, Chaloupka, Mendrej, Meliško, Mich. Roman – Pospíšil, Handlovský, Klimenta – J. Jurík, R. Hruška, M. Tvrdoň – Stupka, Holovič, Konečný – Rogoň, Húževka, Švihálek

Banská Bystrica: Lassila – Ďatelinka, Kubka, M. Rosandič, Delisle, A. Sedlák, Aliu, Košecký – Brittain, T. Surový, Hrnka – Bartánus, Bubela, Hohmann – Asselin, Faille, Giľák – Andrisík, Češík, Kabáč – P. Valent

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Videli sme z oboch strán celkom zaujímavý zápas. Začali sme dobre, viedli sme 2:0, no urobili sme zopár chýb a za stavu 3:1 sme ponúkli súperovi niekoľkými zlými rozhodnutiami šancu na zníženie. Našťastie nás v týchto chvíľach podržal brankár Lassila a súperovi sme tak nedovolili priblížiť sa na rozdiel gólu. Nemohol tak na nás vyvinúť väčší tlak. Chalanov treba pochváliť. Až na pár momentov podali solídny výkon. V Žiline sa hrá každému mužstvu ťažko. Pre nás sú to dôležité body z vonku. Ďakujem teda chlapcom a prajem všetkým fanúšikom všetkých klubov šťastné a veselé Vianoce.“

Petr Rosol, tréner Žiliny: „Zápas nebol taký jednoznačný ako o ňom vypovedá výsledok. Bohužiaľ nás trápi produktivita. Mali sme na začiatku prvej tretiny tri gólové šance, ale nevyužili sme ani jednu. Bystričania bol dnes ďaleko efektívnejší, dali päť gólov a myslím si, že zaslúžene vyhrali.“

1. Trenčín 70b, 2. Zvolen 64b, 3. Košice 63b, 4. B. Bystrica 61b, 5. Nitra 57b, 6. Poprad 51b, 7. Žilina 39b, 8. L. Mikuláš 32b, 9. N. Zámky 32b, 10. Detva 12b.

Autor: (bl), Foto: archív Bystricoviny