Barani zvládli aj druhý semifinálový duel v Nitre, v sérii už vedú 2:0! + HLASY

3 /

Banskobystrickí hokejisti aj v druhom semifinálovom zápase Kaufland play-off Tipsport ligy vyhrali na ľade Nitry, tentoraz 4:2 a v sérii hranej na štyri víťazstvá už vedú 2:0. Pod Zoborom predviedli kvalitný výkon najmä v defenzíve a dokázali sa presadiť i v útoku.

V prvej tretine dominovali naši hokejisti. Najprv sa dobre bránili v oslabení, čelili iba jedinej šanci Blackwatera, no Mihálik sa obetavo vrhol do strely. Potom pri avizovanom vylúčení súpera Delisle mieril do žŕdky z medzikružia. V presilovke však už bola účinná strela Bubelu od modrej a teč Mareka Bartánusa pred Lawsonom znamenal v šiestej minúte vedenie 0:1. V hre štyroch proti štyrom sa ocitol v dobrej príležitosti zblízka náš Bubela, ale ťažili sme napokon až z tlaku z práve skončenej presilovky v polovici tohto dejstva. Po strele Delisleho zvonila žŕdka na nitrianskej bránke, no následne puk od zadného mantinelu prisunul Hrnka Guillaumemu Asselinovi a ten z metra zvýšil na 0:2.Tento bystrický útočník sa ocitol aj v ďalšej šanci, ale po zákroku domáceho gólmana opäť zvonila žŕdka. Skóre sa predsa len menilo v prospech hráčov spod Urpína. Po vyhratom buly Hrnku v 15. minúte sa ujala okamžitá strela z kruhu od Patrika Lampera0:3. Škoda potom obrovskej chyby Hohmanna. V obrannom pásme jeho naivnú prihrávku z jednej strany na druhú zachytil J. Ručkay a hoci sa strelecky tento útočník nepresadil, dorážka Henricha Ručkaya už bola úspešná – 1:3.

Na začiatku druhej tretiny mal dve dobré príležitosti Nitran Krištof, no chýbala mu presnejšia muška. H. Ručkay neskôr mieril z kruhu iba do Lukáša. Na opačnej strane poriadne zavarili Lawsonovi a defenzíve súpera Brittain s Hrnkom. Ťažké chvíle prežívali ´barani´ počas 75 sekundovej domácej presilovky piatich proti trom. Dve veľké šance nevyužil Krištof. Po tom, čo sa vrátil z trestnej lavice na ľad Brittain, vybral sa v oslabení na Lawsona, no úradovala lapačka gólmana spod Zobora. V polovici stretnutia zaujal aj prienik Macíka pred našu bránku, no zoči – voči Lukášovi neuspel. Prišiel trest, pretože po prihrávke Hohmanna z kruhu na modrú čiaru predviedol perfektnú robotu na nej Klemen Pretnar. Parádne sa zbavil atakujúceho protihráča a spoza kruhov prekonal i s prispením teču Lawsona – 1:4. Nitrania sa potom snažili znížiť, Šiška to skúšal z medzikružia a Krištof v prieniku. Mali sme aj šťastie, keď puk od korčule Mikúša išiel do našej bránky, no Ďatelinka v poslednej chvíli zasiahol hokejkou.

Na začiatku tretej tretiny sa ocitli v dobrých možnostiach Bystričania Pretnar, Hohmann a Bartánus, ale piaty gól nepridali. Potom už prevzali iniciatívu domáci. Najväčšiu príležitosť mal Paulovič, ale bekhendom poslal puk do hornej žŕdky. Skúšal to i Macík po pošmyknutí Brejčáka, našťastie pre nás nemieril presne. Zaujímavá bola i kombinácia Krištofa s Mikúšom, koncovke však šikovne zabránil hokejkou Lukáš. Ten napokon kapituloval šesť a pol minúty pred koncom. Zle sme striedali, čo využil Blackwater. Prihral na ľavej strane Marekovi Slovákovi, ktorý šikovne strieľal k vzdialenejšej žrdi – 2:4. V záverečných minútach pribudlo nervozity, častejšie sa vylučovalo. Nitriansky tréner pri hre štyroch proti štyrom odvolal brankára. Jeho zverenci hrali až 120 sekúnd v pätici, ale drámu už neprivodili.

Tretí semifinálový zápas medzi týmito mužstvami je na programe u nás na štadióne pod Urpínom v pondelok 2. apríla o 18.00 hodine.

HK Nitra – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 2:4 (1:3, 0:1, 1:0)

Stav série hranej na štyri víťazstvá: 0:2

Góly: 17. H. Ručkay (J. Ručkay), 54. Slovák (Blackwater, T. Milam) – 6. Bartánus (Bubela, Hohmann), 10. Asselin (Hrnka, Delisle), 15. Lamper (Hrnka), 34. Pretnar (Hohmann), rozhodovali: Kubuš, Štefik – Tvrdoň, Kacej, vylúčení na 2.min: 7:10, navyše: Faille (B. Bystrica) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3510 divákov.

HK Nitra: Lawson – Mezei, Rais, J. Milam, Ordzovenský, M. Versteeg, T. Milam, Rýgl – T. Mikúš, Krištof, Paulovič – Blackwater, Slovák, Lantoši – H. Ručkay, J. Ručkay, Macík – Šiška, Kutálek, Csányi – Bradely

HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Ďatelinka, Kubka, Mihálik, Pretnar, Gélinas, Delisle, J. Brejčák – Bortňák, Hrnka, Lamper – Bartánus, Bubela, Hohmann – Asselin, Faille, Skalický – Gabor, Češík, Brittain – Kabáč

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Opäť nám zápas nevyšiel. Hráčov sme nabádali, že musíme minimálne v úvode hrať nátlakový hokej, ale opak bol pravdou. Bystričanom sme dovolili dostať sa do vedenia 3:0. To si takýto silný tím ako je Bystrica dokáže postrážiť. Nefungovali nám opäť presilové hry, bolo tam na našej strane veľa nervozity. Ťažko povedať, či to pramenilo z nejakej premotivovanosti. Keď porovnám tímové výkony mužstiev, tak tam som vidiel výrazný rozdiel. My sme doma dva zápasy stratili. Nezostáva nám teda nič iné, než sa pokúsiť získať ich naspäť v Banskej Bystrici.

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „My sme spokojní s výsledkom i s predvedenou hrou. Najmä prvá tretina bola z našej strany veľmi dobrá. Mali sme dostatok šancí a išli sme do vedenia 3:0. Škoda kontaktného gólu v závere tretiny, ale zvládli sme to. Dali sme Nitre príliš veľa presiloviek, našťastie sme ich ubránili. Chalanom, ktorí tam išli, patrí pochvala. V kritických situáciách nás podržal brankár Lukáš. Záver sme si už chceli postrážiť. Vedeli sme, že domáci všetko vsadia na útok a mali tam nejaké šance. Sme v teraz situácii, v ktorej sme chceli byť, no stále si uvedomujeme proti akému silnému súperovi hráme. Ideme si do Bystrice trochu oddýchnuť a s pokorou sa pripraviť na ďalší zápas.“

Patrik Lamper, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Dôležité bolo, že sa nám podarilo dať rýchle tri góly. Opadlo to z nás a hralo sa nám už ľahšie. Vedeli sme, že Nitra má silnú úvodnú desaťminútovku, takže sme chceli na nich vybehnúť, čo sa nám podarilo. Snažíme sa hrať našu typickú nátlakovú hru, rozobrať súpera a nepúšťať ho do šancí, hlavne do protiútokov. Sme spokojní s oboma zápasmi a výsledkami, ale musíme ísť domov s pokorou. Vieme aká je Nitra silná, akí sme silní my. Čo bolo dnes, to bolo, musíme sa teraz pozerať už dopredu. Doma nás čakajú ešte ťažšie zápasy ako v Nitre. Musíme sa na to v hlavách pripraviť a nepodceniť ani jednu minútu na ľade, nechať na ihrisku stodesať percent.“

Henrich Ručkay, útočník Nitry: „Nemôžeme takto začať zápas, že prehrávame 0:3. To je potom s takýmto súperom neotočiteľné. Nevyužívame presilovky a to v play-off rozhoduje. Musíme teda potrénovať presilovky, aby to lepšie vyzeralo. Máme tých početných výhod v zápase dostatok, ale nedáme v nich góly a to rozhoduje. Bystričanom sa dobre hralo, keď viedli 3:0. My sme búšili, no obrancovia nám chytili veľmi veľa striel. Musíme to zrýchliť aby nestačili blokovať naše strely. Súper dodržiava dobre svoj herný systém. My tam beháme a beháme, no stále bez puku. Musíme niečo vymyslieť, zlepšiť rozohrávku a prechody do útočného pásma. Tam vidím najväčšiu našu chybu.“

Marek Bartánus, kapitán Banskej Bystrice, autor úvodného gólu: „Hrali sme ako jeden tím,  blokovali strely a tým sme si priklonili šťastie na našu stranu. Hráme so srdcom a je to vidieť. Je to aj o obetavosti. Preto sme sa mohli tešiť z výhry.“

Éric Faille, útočník Banskej Bystrice: „Bol to z našej strany dobrý zápas. Začali sme výborne, zachytili sme herné momenty v úvode. Ten štart do tohto stretnutia bol úplne iný než v prvom dueli. Vieme, že Nitra má dobrý tím, takže ideme domov skromne a pokúsime sa na našom ľade hlavne nadviazať na tieto výkony.“

Autor: (job), Foto: Zdroj facebook HK Nitra