Barani zdolali trinásty krát v rade Nitru, hetrik zaknihoval u rivala Faille + HLASY

2 /

Banskobystrickí hokejisti v 37. kole hokejovej Tipsport ligy vyhrali v Nitre nad tamojším HK 6:3, pričom s týmto súperom dosiahli už trinástu výhru v rade! Po piatkovom hetriku Asselina zaknihoval tentoraz hetrik Éric Faille. Ten sa tak stáva už tradičným ´katom´ Nitry.

V Nitre sa hral kvalitný duel z oboch strán. Do vedenia išli naši hokejisti v štvrtej minúte v presilovke, keď Éric Faille z kruhu prestrelil Foltána – 0:1. Domáci mali taktiež tlak v početnej výhode, ale my sme sa dobre bránili. Až v štrnástej minúte neboli Bystričania dôrazní pri svojej bránke, čo využil Buček, obtočil sa okolo nej a aj keď Koper puk vyrazil hokejkou, ten sa dostal späť k Bučekovi, ktorý zakončil bejzbalovým spôsobom – 1:1. Prešlo však iba 43 sekúnd a ´barani´ znovu pod Zoborom viedli. Po výbornej práci Sellecka sme využili prečíslenie, konkrétne voľný Guillaume Asselin z ľavej strany – 1:2. Hral sa dobrý hokej, šancu na vyrovnanie mal zblízka Slovák, ale domáci dali gól až počas presilovky po skvelej prihrávke Majdana no voľného Kerbashiana, ktorý zakončoval precízne po ľade – 2:2. To však nebolo zo strany ´Corgoňov´ všetko, pretože v 19. minúte ukázal veľký prehľad v hre Marek Slovák, šikovne sa dostal do medzikružia, odkiaľ parádne zakončil – 3:2.

Dôležité pre Bystričanov bolo, že sa na konci prvej a na začiatku druhej tretiny ubránili v trojici v oslabení proti pätici Nitranov. Williams perfektne vychytal Blackwattera a neuspel pred ním ani aktívny Slovák. V plnom počte sme hrozili aj my. Do šance sa dostal Koper, ale tešiť sa mohol v 26. minúte Brock Higgs. Bartánus totiž výborne napádal McCormacka, ukradol mu puk a ako na podnose ho prihral spomínanému spoluhráčovi – 3:3. Potom ´barani´ hrali presilovku, no počas nej nám unikol Lantoši a zachránila nás iba horná žŕdka, keď si už všetci diváci mysleli, že je gól. Na túto situáciu sme odpovedali najlepšie ako len mohli. Z rýchleho protiútoku vyslal Gabor strelu na Foltána, ten puk iba vyrazil a Eric Selleck ho bezpečne dorazil tam kam patrí – 4:3. V závere tretiny bolo na hráčoch Nitry vidieť snahu o vyrovnanie, ale žiadny puk nevedeli pretlačiť za chrbát Williamsa, najbližšie k tomu boli dvakrát Bortňák a raz Hrušík.

V tretej tretine sa mohli hokejisti spod Urpína sústrediť ešte viac na bránenie. Rozohrávku domácich napádal väčšinou iba jeden náš hráč. Plány na výhru sa domácim začali rúcať v 47. minúte. Predtým ešte neuspel Bartánus zoči – voči Foltánovi, ale mrzieť ho to nemuselo, pretože Éric Faille bol znovu katom Nitry. Po dôraze Sellecka k nemu išiel puk a bez prípravy nečakane ho napálil spoza kruhu na bránku, zvýšil tak na 3:5 i s dávkou šťastia. Corgoni sa už potom nevedeli dostať do väčších príležitostí, odolávali naším protiútokom v koncovke s Bartánusom.  V hre bez brankára v samom závere napokon inkasovali aj gól na 3:6. Hetrik zavŕšil Éric Faille.

HK Nitra – HC’05 iClinic Banská Bystrica 3:6 (3:2, 0:2, 0:2)

Góly: 14. Buček, 17. Kerbashian (Majdan, Lantoši), 19. Slovák (Blackwater, McCormack) – 4. Faille (Asselin, Southorn), 15. Asselin (Selleck, Faille), 26. Higgs (Bartánus, Koper), 30. Selleck (Gabor), 47. Faille (Selleck), 59. Faille (Selleck). Rozhodovali: Lokšík, Novák – Gegáň, Valo, vylúčení na dve min: 5:7, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 3496 divákov.

Nitra: Foltán – Mezei, McCormack, Korím, Morrison, Pupák, Versteeg, A. Sloboda – Lantoši, Slovák, Blackwater – Scheidl, Kerbashian, Majdan – Buček, Bortňák, Hrušík – Pätoprstý, Čaládi, Minárik – Hvizdoš

Banská Bystrica: Williams – Kubka, Ďatelinka, Biro, Southorn, Mihálik, K. Sloboda – Kabáč, Češík, Gabor – Selleck, Faille, Asselin – Bartánus, Higgs, Koper – Török

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Do zápasu sme išli s tým, že chceme nadviazať na víťazný duel v Poprade. Žiaľ, obraz našej hry tomu vôbec nezodpovedal. Hostia nás nepustili do presilovkových situácií tak ako tomu bolo v Poprade. Navyše pod Tatrami sme strelili šesť gólov a dnes v druhej a tretej tretine ani jeden. Bolo veľa situácií v strednom pásme, keď sme puk iba nahodili do útočného a to našej kombinačnej hre nesedí. V momente, keď sme za vedenia 3:2 darovali hosťom dva góly, sa skóre otočilo a Bystrica bola na koni. V tretej tretine to bola z našej strany márna snaha. Inkasovali sme šesť gólov, čo je veľa. Dnes sa tí bystrickí hráči, ktorí nemajú až takú vysokú kvalitu, perfektne podriadili defenzívnemu štýlu a ofenzíva v podobe Failleho či Higgsa nás pritlačila. V závere sme stavili na skúsených hráčov, bez štvrtej formácie. Gól sa nám však už nepodarilo streliť.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Bol to naozaj výborný zápas vo vynikajúcej atmosfére. Zo začiatku sa hralo hore – dolu. Náš plán bol spomaliť hru, pretože sme vedeli, že hráči Nitry sú rýchli a môžu toho využiť. To sa nám v prvej tretine čiastočne nepodarilo. V druhej a tretej časti sa nám tento zámer podarilo napĺňať oveľa viac. Tretia tretina bola z našej strany perfektná. Podarilo sa nám prehusťovať stredné pásmo a Nitra sa nevedela poriadne dostať do útočného. Som hrdý na svojich hráčov, ktorí hrali všetci veľmi dobre.“

Éric Faille, autor nášho hetriku:Mali sme trochu horší štart, ale potom sme hru zlepšili. Dlho tom bol boj, ale proti tomuto súperovi je tomu tak vždy. Začali sme však presne plniť náš plán a preto sme dnes vyhrali. Pre mňa je to skvelý pocit dosiahnuť hetrik. Trochu som mal obavy pri poslednom góle, lebo puk mi tam skákal , ale dokázal som tú prázdnu bránku trafiť. Pri všetkých akciách, v ktorých som skóroval, išlo o dobrú prácu mojich spoluhráčov. Druhý môj gól bol možno pekný, avšak Guillaume Asselin perfektne prešiel brankárovi popred výhľad, ja som aj vďaka nemu trafil.“

Eric Selleck, útočník B. Bystrice (1+3 v zápase): „Je to pre nás dôležité víťazstvo. Síce nehralo niekoľko našich kľúčových hráčov, ale aj tak sme sa zomkli a bojovali za celý tím. Úvod nebol ideálny, pretože sme čelili súperovi, ktorý je v ofenzíve výborný. Potom sme začali hrať podľa toho, čo sme si povedali a prinieslo nám to víťazstvo. Niekoľko bodov som dnes získal do tabuľky produktivity i ja, no snažím sa len pomáhať tímu ako to ide.“

Ivan Droppa, asistent trénera Banskej Bystrice pre RTVS: „Musím pochváliť všetkých hráčov, hrali to, čo sme si povedali celých 60 minút, príkladne bojovali, dali šesť gólov, takže sme veľmi spokojní. Neviem čím to je, že vyhrávame s Nitrou, ale dnes sme hrali naozaj veľmi dobre. Vieme sa vyhecovať na toto mužstvo a dúfam, že to bude ďalej takto pokračovať. Máme viacerých zranených a chorých hráčov, napriek tomu sme odviedli aj bez nich na ľade dobrú robotu a vyhrali, čo svedčí o sile tohto mužstva a kolektívu. Veľmi dobrý výkon sme podali v obrane a brankár zachytal tak ako mal. Silvester tak bude v Banskej Bystrice veselší než v Nitre.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Povedali sme si pred druhou tretinou, že budeme viac korčuľovať a viac napádať. Dostali sme sa tak do šancí a dali sme z nich dva góly, čo bolo výborné. Korčuľovali sme až do bránky súpera a snažili sa dostať k vyrazeným pukom, to bola voda na náš mlyn. Prvý útok nám robil najmä v prvej ale i v druhej tretine problémy, dobre korčuľoval, v bránení nám tak museli pomáhať aj útočníci. V tretej tretine sme dokázali držať Nitru čo najďalej od našej bránky, hrali sme svoju hru a vyhrali.“

Autor: (job), Foto: TASR a ilustračné