Barani sú v semifinále Tipsport ligy, o víťazný gól sa postaral Asselin

0 /

Hokejisti HC´05 iClinic Banská Bystrica v mimoriadne zaujímavom zápase zdolali HC Košice a po góle Asselina zo 75. minúty, ktorý bol vôbec jediným v stretnutí a prišiel v presilovke, postúpili do semifinále.

Piaty zápas štvrťfinálovej sérii začal z oboch strán opatrne. Hráči oboch mužstiev vedeli, že ide o veľa. Prvýkrát to po niekoľkých sekundách skúšal Brittain, našiel len betón brankára Lundströma. Košice sa snažili aspoň platonicky získať hernú prevahu, avšak v ďalšej šanci boli znova domáci. Faille z mierneho uhla nepochodil a následne neuspel ani Asselin, ktorého medzi kruhy vysunul práve spomínaný krajan z formácie. Vzápätí našiel Gabor Češíka, ale ten spomedzi kruhov netrafil puk ideálne. Z hranice kruhu to skúšal z prvej Skalický, vedľa. Bortňák tečoval mimo troch žrdí, a tak mohol skóre otvoriť Tomáš Hrnka. Potom, ako si ho našiel puk voľného pred bránkoviskom, rodák z Nitry nedokázal backhandom zakončiť tak, aby mal Lundström problémy. Košické šance prišli až následne. Zblízka neuspel Kafka, vedľa brány išiel teč Miklíka. Za zmienku určite stojí aj podarený hit Delisleho na Martina Dudáša, ktorý si za predchádzajúce zranenie nášho kapitána Tomáša Surového piskot  a pokriky domácich fanúšikov.

Úvod prostrednej časti hry priniesol tlak Košíc, ktorý sa podobal na ten, aký „oceliari“ predvádzali v domácich stretnutiach. Avšak náš brankár Lukáš veľa náročných situácií riešiť nemusel. Zamestnala ho len prudká strela Kafku od mantinelu a Ladislav Nagy, ktorý však pred ním vďaka dobrému návratu našich obrancov nedokázal poriadne zakončiť. Hra sa postupne vyrovnala, čo využil na veľmi dobrú pozíciu pre strelu Tomáš Hrnka. Spoza obrancu spred bránkoviska mieril vedľa. O necelú minútu neskôr zakončil takmer z bránkovej čiare Bartánus, Lundström sa ale pri bližšej žrdi nenechal nachytať. V polovici stretnutia sa tempo hry zvýšilo a obaja brankári mali dosť práce, nečelili však žiadnej vyloženej príležitosti. Banskobystričania v druhej polovici tretiny prebrali taktovku. Z dobrých pozícií Brejčák aj Skalický pálili mimo bránky. Tri minúty pred koncom druhej vyrazil Lundström puk iba pred prázdnu bránu, kde bol Bortňák, ten ho však minul. Guillaume Asselin mal v 39. minúte obrovskú šancu, spred bránkoviska trafil iba košického gólmana.

Cason Hohmann otvoril poslednú tretinu parádnou prihrávkou pred bránkovisko, kde sa snažil tečovať puk Marek Bartánus, ale Dudáš mu situáciu poriadne znepríjemnil a Lundström odolal. Švédsky gólman chytil aj prekvapujúci pokus Asselina  i zakončenie Hrnku z veľmi dobrej pozície. V 47. minúte Petráš nedokázal zakončiť protiútok Košíc dvoch na jedného, následne vypichol puk pred našou bránkou Hričina, na Lukáša v obrovskej príležitosti však nemal. Najväčšiu príležitosť v stretnutí mali domáci pri prečíslení štyroch na dvoch, avšak Lundström strelu Bubelu vyrazil a pri dorážke  strčil betón do nádejného pokusu Hohmanna. Šesť a pol minúty pred koncom riadnej hracej doby sa do nájazdu natlačil Gabriel Spilar, ani on však neuspel proti Lukášovi. Faille potom pálil z prvej do bočnej siete. Lundströmovi poriadne odľahlo aj vtedy, keď udržal strelu Asselina z hranice kruhu a vyrazil dorážku Bartánusa po nastrelení Gélinasa o niekoľko sekúnd neskôr. Keď začali posledné dve minúty tretej tretiny, do peknej možnosti sa preštrikoval Brittain, košický brankár proti nemu uspel a Ďatelinka ukončil akciu bombou tesne vedľa. Gólu sme sa ale za šesťdesiat minút nedočkali, a tak sa zápas dostal do 20 – minútového predĺženia.

V ňom mal prvý náznak šance Marek Bartánus, po otočke medzi kruhmi trafil iba Dudáša, Delisle o chvíľu neskôr od modrej pálil nad. Z nulového uhla to potom skúsil Češík, puk prešiel však cez bránkovisko bez ďalšieho dotyku. V 64. minúte sa diali veci. Najskôr sa Banská Bystrica dostala do presilovky. V nej ušiel do nájazdu Pacan, ale Pretnar ho fauloval, takže počet hráčov sa vyrovnal. V hre štyroch proti štyrom z vrcholu kruhov vypálil voľný Kubka, tečovaná strela išla tesne nad. Hrdinom mohol byť Matej Češík, tomu puk v prečíslení dvoch proti jednému prihral Josh Brittain, Lundström však  skvele zasiahol. Na opačnej strane zasa Klíma spomedzi kruhov kvôli teču trafil ochrannú sieť a Jenčík zblízka našiel iba pripraveného Lukáša. Richard Jenčík bol o niekoľko minút v obrovskej príležitosti, pred bránkoviskom tečoval puk od Miklíka nad. Rozhodujúcim sa ukázalo zbytočné vylúčenie hráša Košíc 6 minút pred koncom predĺženia, keď za vlastnou bránkou udrel do tváre nášho útočníka Gabora priamo pred zrakom rozhodcu, čo ťažko znášal najmä tréner hostí. Rozhodnutie prišlo až v 75. minúte, keď sa počas presilovky Guillaume Asselin dostal pred bránkovisko súpera a krásnym backhandom do rohu brány rozhodol o víťazstve HC´05 iClinic Banská Bystrica 1:0 a našom postupe do semifinále Tipsport ligy.

Fakty o zápase:

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 1:0 (0:0,0:0,0:0 – 1:0)

Konečný stav série hranej na štyri víťazstvá: 4:1

Góly: 75. Asselin (Faille). Rozhodovali: J. Konc, Stano – Gajan, Gavalier, vylúčení na 2.min: 2:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 2841 divákov.

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Ďatelinka, Kubka, Pretnar, Mihalik, Gélinas, Delisle, J. Brejčák- Brittain, Hrnka, Bortňák – Hohmann, Bubela, Bartánus – Asselin, Faille, Skalický – Kabáč, Češík, Gabor

HC Košice: Lundström – Čížek, Šedivý, Kessel, Dudáš, Koch, Pulli, Michalčin – Miklík, Pacan, Nagy – Spilar, Suja, Jenčík – Kafka, Klíma, Šoltés – Hričina, Petráš, Koyš

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Myslím, že ten dnešný zápas bol podobný tým ostatným. Veľmi vyrovnaný, obidve mužstvá sa sústredili na dobrú defenzívu, aj preto ten stav 0:0, rozhodlo sa až v predĺžení. Mužstvá bli veľmi dobre takticky pripravené. Obidvaja brankári zachytali, aj keď tých šancí nebolo veľa. My sme radi, že sme  to zvrtli na našu stranu. Boli aj nejaké emócie na konci, ale to k tomu patrí. Košice sa naozaj nemajú za čo hanbiť, rozhodovali detaily, v niektorých fázach sme boli šťastnejší. Ideme ďalej, Výsledok 4:1 na zápasy nás teší, ale nebolo to ľahké a stálo nás to mnoho síl.

Roman Šimíček, tréner Košíc: „Momentálne sú veľké emócie po zápase. Neviem, ako to mám zhodnotiť, aby som nedostal pokutu od zväzu, radšej to nebudem hodnotiť. Chcem sa poďakovať chlapcom za odvedený výkon vo všetkých piatich zápasoch. Bojovali sme so srdcom, chlapci sa nemajú za čo hanbiť.“

Guillaume Asselin, autor víťazného gólu:Som neskutočne šťastný, že sme vyhrali tento zápas, prežívam neuveriteľné pocity, ale už teraz sa sústredíme na ďalšie kolo. Bol to perfektný zápas, rozhodne najlepší v sérii. My aj súper sme mali veľmi veľa šancí. Honza Lukáš však chytal fantasticky. Myslím si, že sme si víťazstvo zaslúžili viac. Čo sa týka gólu, tak tam som dostal krásnu prihrávku a proste som zakončil, ale áno, sadlo mi to na backhand, poslal som puk pekne do rohu brány. Bolo veľmi náročné túto sériu vyhrať, ale podarilo sa nám to a chceme to istej dosiahnuť aj v ďalšej. Myslím si, že v celej sérii to bol veľmi vyrovnaný hokej. Raz sa šťastie priklonilo na jednu, raz na druhú stranu. Ako hovorím, sme radi, že ideme ďalej a chceme pokračovať v dobrej hre.“

Gilbert Gabor, útočník Banskej Bystrice: „Pri tom faule Košíc v predĺžení som bojoval so súperom, on spadol na brankára, ma nervy na mňa, hneď išiel ku mne a udrel ma do tváre. To som nečakal, ale taký je hokej, nechcem to ďalej komentovať. Košice bojovali dobre, skončilo sa to ale našou výhrou.“

Ladislav Nagy, kapitán Košíc: „Myslím že sme bojovali v každom zápase a nemáme sa za čo hanbiť. Chlapci dreli, ale chýbalo nám dosť obrancov, či to bol Bača alebo Matejka, celú sezónu nás sprevádzali zranenia. Bystrica má silný káder, hneď dokázali nahradiť Surového aj Lampera. Škoda toho, aj dnešného záveru zápasu. Brankár chytal dobre,  myslím že sme si prehrali sériu hneď prvým zápasom.“

Autor: (mk), Foto: Marek Rakovský