0 /

Banskobystričania v šlágri 30. kola hokejovej Tipsport ligy zdolali doma vedúci celok súťaže Trenčín 3:2. V kvalitnom dueli sme vyhrávali a potom prehrávali, no veľkou silou vôle naši hráči otočili nepriaznivý výsledok a zvíťazili už v šiestom zápase v rade. Aj vďaka tomu sme sa posunuli v tabuľke na tretiu priečku.

Trenčania mali dobrý nástup do zápasu. Už v 32 sekunde Bezúch poslal puk do našej siete, avšak korčuľou, takže gól platiť nemohol. Tento moment ´baranov´ akoby prebral, boli aktívnejší a vyplatilo sa. V šiestej minúte si pri mantineli zobral puk Tomáš Surový, nakorčuľoval s ním do kruhu a strieľal presne do vinkla – 1:0. Mali sme i ďalšie šance, pred Hiadlovským neuspel najprv Asselin, následne Bartánus a Faille. Prišiel teda trest v podobe inkasovaného gólu. V šestnástej minúte sa voľný Varga neulakomil na strelu, prihral rýchlemu Radivojevičovi, ktorý puk pohodlne poslal do našej odkrytej svätyne – 1:1. Prešlo 78 sekúnd a bolo 1:2. Sojčík od bočného mantinelu nahodil puk na prednú žrď, kde číhal Švec a jeho teč dokonale prekvapil Lassilu.

Na začiatku druhej tretiny to horelo pred bystrickou bránkou. Vo vyloženej šanci sa ocitol Varga, ale zoči – voči nášmu gólmanovi neuspel. Následne sme si vytvorili veľký tlak, dobrú možnosť mal Bartánus, tréner Trenčína musel dokonca siahnuť po oddychovom čase aby sa jeho zverenci na ľade po zakázanom uvoľnení vydýchali. Mali sme prevahu, Surový z metra pálil z prvej, Hiadlovský bol proti. Skóroval napokon až obranca Akim Aliu, po aktivite Giľaka, ktorý mu puk prisunul, sa tento náš legionár tmavej pleti aj so šťastím presadil a vyrovnal na 2:2. Následne išiel sám na trenčianskeho brankára Hohmann, nepokoril ho a v ďalšej časti hry sa to nepodarilo ani Kabáčovi či Giľakovi z dobrých pozícií. Tesne pred prestávkou to skúšal hosťujúci Dlouhý z medzikružia,Lassila ukázal efektný semafor. My sme mohli pridať gól do šatne po prieniku Kubku, ale ani on a z dorážkya ani Bartánus nedokázali puk dostať medzi žrde.

V tretej tretine najprv predviedol pekný prienik Marcel Hossa, no zblízka neuspel. My sme mali viac aktivity na hokejkách, vytvorili si prevahu, ale vyloženejšie šance chýbali. Najnebezpečnejší bol len pokus Bartánusa. Prevládal skôr taktický boj, i keď početnosť striel bola na oboch strán značná. Až v 52. minúte sa o vzruch postaral útočník ´baranov´ Kabáč, bol sám pred Hiadlovským, ktorý išiel na ľad, no neprehodil ho. S pribúdajúcim záverom preukazovali Bystričania i Trenčania sympatickú odvahu smerom dopredu, rovnako však ovplývali pozornosťou aj brankári. Jeden z nich však kapituloval v 57. minúte. Na našu radosť išlo o Hiadlovského. Dlouhý sa totiž pošmykol v medzikruží, čoho využil Giľak, poslal puk pred bránku a tam číhal pohotový Guillaume Asselin3:2. Barani potom ustáli power – play hostí, keď do prázdnej bránky súpera ešte neposlal puk Bartánus.

HC´05 iClinic Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)

Góly: 6. T. Surový (Brittain, Hrnka), 30. Aliu (Giľak, Asselin), 57. Asselin (Giľak) – 16. Radivojevič (T. Varga, Ölvecký), 17. J. Švec (Sojčík, R. Dlouhý)

Rozhodovali: D. Konc, P. Stano – Synek, Rojík, vylúčení na 2 min.: 0:1, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 2841 divákov (vypredané)

HC’05 iClinic: Lassila – Kubka, Ďatelinka, Delisle, M. Rosandič, Aliu, A. Sedlák – Hrnka, T. Surový, Brittain – Hohmann, Bubela, Bartánus – Asselin, Faille, Giľak -Kabáč, Češík, Gabor

HK Dukla: Hiadlovský – Páč, Frühauf, J. Cebák, Holenda, Themár, Bohunický, Ďurkech – T. Varga, Ölvecký, Radivojevič – Bezúch, Bulík, Marcel Hossa – Sojčík, R. Dlouhý, O. Mikula – Gašparovič, Pardavý, J. Švec

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Bol to typický playoffový zápas, slabšie sme sa rozbiehali, inkasovali sme hneď gól, našťastie neplatil. Dostali sme sa potom do vedenia, ale poľavili sme následne a Trenčínu tak dovolili dvakrát skórovať po zbytočných chybách. Od polovice zápasu sme sa zlepšili, vytvorili si tlak, šance, boli sme lepší na puku. Opticky sme boli stále v tlaku, no Trenčín dobre bránil, hlavne predbránkový priestor, vytláčal nás do rohov, bol nebezpečný aj v brejkoch. Moji hráči však dreli, zlepšovali sa, išli za víťazstvom a odmenou im bol víťazný gól. Hostia potvrdili svoju kvalitu, sme radi, že sme vyhrali a skresali trošku ich náskok v tabuľke.“

Peter Oremus, tréner Trenčína: „Z našej strany sa zápas vyvíjal tak ako sme potrebovali. Som rád, že sme si vytvorili šance, no rozhodla chyba, ktorá sa nemôže stať tri minúty pred koncom. Mali sme puk na palici, ale nasledoval reverz a Bystrica sa dostala do tlaku. Každá jedna chyba v takomto zápase rozhoduje. My sme ju spravili v dôležitom okamihu v samom závere, tým pádom Banská Bystrica vyhrala.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice, autor prvého gólu: „Bol to dobrý ligový zápas, sme radi, že sme ho proti kvalitnému súperovi zvládli, čo sa počíta, hlavne pred vypredaným hľadiskom. Myslím si však, že duel sa musel páčiť aj trenčianskemu fanúšikovi. Bolo to vyrovnané, my sme išli za víťazstvom neustále, aj šťastie sa priklonilo na našu stranu, no hrali sme výborne i v tretej tretine, nepoľavili sme. Takto by to malo vyzerať stále.“

Akim Aliu, autor vyrovnávajúceho gólu Banskej Bystrice: „Začali sme pomalšie, ale ako sa ďalej zápas vyvíjal, bolo to z našej strany lepšie a lepšie. Ukázal sa dnes charakter tímu. Porazili sme prvý celok súťaže tímovým výkonom, všetci sme ťahali za jeden povraz. Pri mojom góle som videl, že je tam miesto, išiel som pomôcť útočníkom, dostal som peknú spätnú prihrávku a aj so šťastím mi to tam padlo. Bolo dobré, že sme mali voľno cez Vianoce, lebo odkedy som prišiel do Bystrice, bol som každý deň na ľade. Takže dva dni voľna mi padli vhod.“

Guillaume Asselin, autor nášho víťazného gólu: „Matej Giľak pri mojom góle odviedol dobrú robotu, on zariadil víťazný zásah. Počas nášho celého striedania sme si vytvorili tlak na súpera, keď sa ku mne dostal puk pred bránku, iba som vystrelil a dal gól. Odohrali sme veľmi dobrý zápas. Chceme vyhrávať pravidelne, no musíme porážať aj takéto silné mužstvá. Podali sme dnes kolektívny výkon, zvládali sme súboje, takto by to malo vyzerať aj v ďalších stretnutiach. Je pekné, že sme porazili šesť tímov za sebou, ale musíme zvládať hlavne ťažké duely so silnými súpermi.“

Matej Giľak, najlepší hráč zápasu, prihral na vyrovnávajúci gól ako aj víťazný: „Rozhodla bojovnosť. My sme bojovali od prvej až do poslednej minúty. Myslím si, že to rozhodlo. Korčuľovali sme a napádali súpera, s čím mal problémy. Odmenou za to bolo naše víťazstvo. Hokej mi dnes chutil, ale chutí mi každý zápas, pretože som rád za každú šancu, ktorú dostanem. Ak ju chcem využiť, musím ísť na sto percent. Inak tomu nebolo ani teraz. Čo sa týka víťazného gólu, Trenčania tam urobili chybu a puk sa dostal ku mne. Videl som Guillaumeho pred bránkou, tam som to tam hodil a on už vedel čo s tým. Pri vyrovnávajúcom zásahu to bola dobrá orientácia pred bránkou. Videl som ako odskočil puk na stranu, prehodil som si hokejku, vedel som, že už nezakončím, tak som to posunul Akimovi, ktorý dal gól. Je to zatiaľ asi môj životný zápas za Banskú Bystricu. Hralo sa mi dobre, mal som dobrých spoluhráčov, rozumiem si s nimi, takže na mojej strane je veľká spokojnosť.“

1. Trenčín 70 b, 2. Zvolen 67 b, 3. B. Bystrica 64 b, 4. Košice 63 b, 5. Nitra 57 b, 6. Poprad 54 b, 7. Žilina 42 b, 8. N. Zámky 34 b, 9. L. Mikuláš 33 b, 10. Detva 12 b.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský