Barani v repríze finále uhrali s Nitrou iba bod, nešli im ideálne nohy + HLASY

1 /

Banskobystrickí hokejisti sa predstavili v prvom kole Tipsport ligy na domácom ľade. Ich súperom bola Nitra, teda vlaňajší finalista a aktuálny vicemajster našej najvyššej súťaže.

Ešte pred zápasom odhalili majstrovskú vlajku na zimnom štadióne Michal Handzuš, Richard Zedník a Tomáš Surový. Umiestnená je za vip lóžou. Slávnostné buly vhodil reprezentačný kouč Slovenska Craig Ramsay. Optimizmus domácich mohol už v dvadsiatej sekunde schladiť v šanci Blackwater, ale Lassila bol v našej bránke pozorný. V druhej minúte mal šancu Bystričan Bubela, dostal peknú prihrávku z prečíslenia od Hohmanna, ale sám pred Hartzellom neuspel. Nitra potom opäť pohrozila, tentoraz vyslal dobrú strelu z medzikružia Ručkay, gólman HC ´05 bol proti a v šiestej minúte s ním hrala aj pravá žŕdka, zakončoval znovu Ručkay. Ďalšiu tutovku nevyužil z metra z ľavej strany Kutálek. My sme pohrozili až v desiatej minúte po rýchlom prechode do útoku, Bortňák však recept na Hartzella nenašiel. O dve minúty neskôr na ňom zblízka stroskotal Tamáši, ktorý sa pekne preštrikoval pred bránku. Hrali sme aj presilovku, ale zle, mohli sme v nej dokonca inkasovať, keď sa Paulovič z pravej strany rútil na Lassilu, ktorý puk za seba nepustil.

V strednom dejstve boli o niečo viac aktívnejší Nitrania. Pomohli im aj tri početné výhody, v ktorých sa však nepresadili. Na začiatku tretiny vyslal štipľavú strelu na bystrického brankára Mikúš, my sme hrozili z kontier, pri jednej Bartánus tesne minul puk pred odkrytou bránkou. Skóre mohol meniť hosťujúci Ručkay, šikovne prešiel až pred Lassilu, no nepokoril ho. V oslabení sa udial náš únik, Lamper hľadal Češíka pred Hartzellom, ktorý taktiež puk minul. V rovnovážnom počte síl na ľade išiel sám na bránku skúsený Bartánus, no tomuto hráčovi Banskej Bystrice asi nie je súdené dať gól. Tri oslabenia sme zvládli bravúrne bez ujmy, no inkasovali sme v závere tejto časti hry. V 38. minúte sa trafil z dvoch metrov Luciani, keď puk putoval do našej svätyne od vnútornej strany ľavej žŕdky – 0:1. Do prestávky mohli vyrovnať Faille a Bubela. Prv menovaný spred bránky nedostal puk za gólmana Nitry, druhý menovaný sa pekne predral pred Hartzella, ale ani v tomto prípade sa skóre nemenilo.

V tretej tretine mali najprv šance hráči spod Zobora. Ordzovenský pálil z prvej bez prípravy z ľavého kruhu, Lassila podržal tím. Potom z medzikružia strieľal voľný Mikúš, mieril tesne vedľa a po chybe ´baranov´ sa ocitol pred bránkou nepokrytý Luciani, ale ani on neprekonal Fína medzi našimi žrďami. My sme sa dostali do dobrej príležitosti až v 48. minúte. Bubela išiel sám dopredu, ale príliš skoro zakončoval, čo nemohlo prekvapiť gólmana hostí.  Vyrovnať sa nám napokon podarilo, pretože v 53. minúte neudržal puk na hokejke Nitran Šille, vypichol mu ho Josh Brittain a jeho sólo už bolo korunované gólom – 1:1. Mohli sme ísť aj rýchlo do vedenia ak by sme využili poldruha minútovú presilovku štyroch proti trom. Hostia mali možnosť v 56. minúte. Z trestnej lavice zasiahol do hry Krištof a predviedol slušnú koncovku pred Lassilom. Radosť však napokon zavládla na bystrickej strane. Lampera narazil za modrou na mantinel Mezei, no voľný puk si všimol Branislav Kubka, prirútil sa k nemu, prešiel s ním do kruhu a poslal ho parádne pod hornú žŕdku – 2:1. ´Corgoňom´ zostalo na prípadné vyrovnanie 110 sekúnd, stačilo im dvadsať, pretože po buly rozobrali našu defenzívu, Ručkay z ľavej strany naservíroval puk ako na podnose Blackwaterovi a ten sa pred odkrytou bránkou nemýlil – 2:2. Mohlo byť aj horšie ak by náš gólman minútu pred koncom nevychytal Kutálka. Duel napokon išiel do predĺženia, hralo sa vo formáte traja proti trom, ktorý využili Nitrania. Blackwater potiahol puk po ľavej strane, prihral ho cez dvoch našich hráčov k Lucianimu a ten pokoril v 62. minúte Lassilu – 2:3.

HC’05 iClinic Banská Bystriica – HK Nitra 2:3 po predĺžení (0:0, 0:1, 2:1 – 0:1)

Góly: 53. Brittain, 59. Kubka (Lamper) – 38. Luciani (Šiška, Krištof), 59. Blackwater (Luciani), 62. Luciani (Blackwater). Rozhodcovia: P. Stano, Müllner – Šefčík, Kollár. Vylúčení na 2.min: 4:3. Presilovky: 0:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2548.

HC’05 iClinic: Lassila – A. Sedlák, Dame-Malka, Kubka, I. Ďatelinka, Gélinas, Mihálik, J. Brejčák – M. Lunter, Faille, Bartánus – Lamper, Bortňák, Belluš – Hohmann, Bubela, Brittain – Tamáši, Češík, Gábor

HK: Hartzell – Rais, Mezei, J. Kováčik, Pupák, Ordzovenský, M. Hruška, F. Kuzma, Korím – Paulovič, Krištof, Šiška – Luciani, Blackwater, T. Mikúš – H. Ručkay, Šille, Kutálek – Štumpf, Friedmann, Rzavský

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Začiatok zápasu bol celkom dobrý, boli sme aktívni, naopak, druhá tretina bola z našej strany veľmi zlá. Súper začal korčuľovať, my sme strácali puky na červenej čiare, mali sme ďaleko na striedačku, nemohli sme prestriedať obrancov. Celkovo sme mali dlhé striedania, z čoho plynuli naše fauly. Tri vylúčenia po sebe sme však v oslabeniach zvládli, no v samom závere by sa nám nemalo stávať, že takúto šancu zahodíme. Musíme  to uhrať a doviesť do víťazného konca. Prehrali sme ako mužstvo, zápas nám odhalil ďalšie rezervy, je čo zlepšovať, čaká na nás veľa roboty.“

Andrej Kmeč, tréner Nitry: „Bol to pre nás prvý súťažný zápas na rozdiel od Banskej Bystrice, ktorá už hrala v Lige majstrov. Aj preto sme hrali spočiatku nervózne, máme nových hráčov, ktorí sa chceli ukázať, ale boli sme akoby zamrznutí. Od druhej tretiny sme začali viac korčuľovať, jazdiť, boli sme lepší, škoda, že nám nešli presilovky, aj vplyvom horšieho ľadu. V tretej tretine to domáci po našich individuálnych chybách otočili. Záver bol aj o šťastí, no na prvý zápas to nebol zlý výkon. Je však ešte na čom pracovať a čo zlepšovať. Pri druhom góle Bystrice sme úplne prepadli, zbytočne. Dve minúty pred koncom sa takáto chyba nemôže stať.“

Branislav Kubka, autor druhého gólu Banskej Bystrice: „Hokej je niekedy taký, že sa otočí ten zápas za pár sekúnd a nám sa to po mojom góle aj stalo. Je to škoda. Bol to prvý zápas, zo začiatku nebol pohyb ideálny. Súper začal korčuľovať dobre, pripravil sa na nás, bol agresívny, išiel po nás. Bol to nervózny zápas, nešli nám úplne všetkým nohy a dopadlo to tak ako sme nechceli. Na minulú sezónu musíme zabudnúť a pracovať na sebe, aby sme hrali lepšie.“

Anthony Luciani, autor dvoch gólov Nitry, vrátane víťazného: „Chceli sme čo najlepšie odštartovať sezónu. Bol to od našej formácie dobrý výkon. Stále sa snažíme budovať chémiu medzi nami, takže dúfam, že to časom bude iba lepšie a lepšie. Odohrali sme len jeden zápas. Pri víťaznom góle sme získali puk v našom pásme, prešli sme s Juddom Blackwaterom dopredu, prihral mi a ja som to proste trafil do siete. Boli sme nesmierne motivovaní, pretože máme za sebou náročnú prípravu.

Josh Brittain, autor prvého gólu Banskej Bystrice: „Začali sme dobre, ale v druhej tretine sme niekoľko situácií vyriešili veľmi zle. Dve minúty pred koncom poslednej tretiny sme to mali vo svojich rukách, ale nepodarilo sa nám udržať víťazný výsledok a preto sme prehrali. Verím, že sa z toho poučíme a budeme naďalej napredovať. Pri mojom góle som stál medzi obrancami, napádal som ich. Získa som puk, prešiel som do úniku a pokúsil sa zakončiť čo najlepšie. Po druhom góle sme si povedali, že potrebujeme hrať na istotu, pretože vedieme, lenže nanešťastie sme zle zahrali danú situáciu a hneď inkasovali.

Dalibor Bortňák, útočník Banskej Bystrice: Nebol to pre nás dobrý zápas, nešli nám nohy, robili sme veľa chýb, duel nehodnotíme dobre. Ako sme však nehrali dobre, tak sme sa o to viac zomkli, otočili zápas na 2:1, no musíme to udržať, nemôžeme to necelé dve minúty do konca pustiť. Je tu nová sezóna, nemôžeme sa pozerať dozadu, ale dopredu. Sú tu noví hráči, treba sa čo najrýchlejšie zohrať a zbierať body.“

Teemu Lassila, brankár Banskej Bystrice: „Bol to vyrovnaný zápas. Na konci tretej tretiny sme vyhrávali o jeden gól, mali sme teda sľubný náskok, ale bohužiaľ po našej chybe sme inkasovali a v predĺžení súper rozhodol. Máme teda jeden bod. Musíme naďalej tvrdo trénovať, aby sme sa zlepšovali každým dňom.“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR