Barani si pripísali jubilejnú desiatu výhru v spriatelenom derby s Detvou + HLASY

1 /

Banskobystričania si v 34. kole hokejovej Tipsport ligy poradili s ďalším súperom. V zostave s uzdraveným Bortňákom vysoko zdolali poslednú Detvu 9:1. Pripísali si tak jubilejnú desiatu výhru v rade.

Už v prvej tretine bolo o všetkom v podstate rozhodnuté. V štvrtej minúte vystrelil od modrej obranca Adam Sedlák a puk preletel medzi nohami brankára Nagya. Ubehlo iba 36 sekúnd a bolo 2:0. Buly vyhral Češík a po strele Košeckého od modrej sa tečom presadil Dalibor Bortňák. Hostia teda vyslali medzi žrde Hacketta a mohli znížiť. Paradoxne náš Asselin iba tesne minul vlastnú opustenú bránku pri avizovanom vylúčení detvianskeho hráča. V presilovke už ´barani´ mierili na bránku súpera, konkrétne Tomáš Hrnka bez prípravy z medzikružia a presne pod hornú žŕdku – 3:0. Nebolo to však všetko, pretože v šestnástej minúte po chybe zadáka Detvy sa dostal puk k Matejovi Giľakovi a z uhla ho pohotovo poslal za rozhodeného gólmana – 4:0. Tréner Dornič si zobral oddychový čas, po ktorom jeho zverenci znížili. V osemnástej minúte prekonal vychladnutého Lukáša z medzikružia švihom Gašpar, ktorému sme nechali príliš veľa priestoru na koncovku – 4:1. V tej istej minúte ešte prišla bystrická odpoveď na 5:1, Guillaume Asselin prešiel pred bránku a dorazil si puk po predchádzajúcej svojej strele.

Ani v druhej tretine sa obraz hry nemenil. Dominovali sme na ľade a skóre navýšili. V 24. minúte prešiel pred Hacketta z pravej strany Matej Giľak a bekhendom ho pokoril – 6:1. Ďalšie veľké šance nevyužili zblízka sami pred gólmanom hostí Bartánus, Asselin a Faille. Na opačnej strane zamestnal Lukáša dobrou strelou z kruhu Kuklev. V 36. minúte sme hrali presilovku, Aliu sa pekne preštrikoval dopredu a hoci jeho koncovku brankár kryl, na dorážkuDalibora Bortňáka nemal nárok –7:1. Do prestávky sa ešte presadil švihom z vrchnej časti kruhu bližšie k strede osi obranca Branislav Kubka8:1 a sólový nájazd od útočnej modrej čiary následne nevyužil vďaka dobrému zákroku Hacketta Češík.

V záverečnej dvadsaťminútovke mohol korigovať stav v oslabení hosťujúci Murček, Lukáš bol na mieste. Na našej strane mal tutovku v presilovke Asselin, no úradovala vymenená – nová hokejka gólmana Detvy. V 47. minúte mu však nepomohla, pretože po strele Bartánusa neudržal puk a Gilbert Gabor ho pretlačil za jeho chrbát – 9:1. Diváci na štadióne si začali pýtať aj desiaty zásah, ktorý mohol prísť najmä v presilovke, no zblízka nepokorili Hacketta Brittain, Asselin a ani Tomáš Surový na samom konci stretnutia.

HC ’05 iClinicBanská Bystrica– HC 07 Detva 9:1 (5:1, 3:0, 1:0)

Góly: 4. A. Sedlák (Gabor, Bubela), 5. Bortňák (Košecký, Češík), 10. Hrnka (Bubela, Gélinas), 16. Giľak, 18. Asselin, 24. Giľak (Asselin), 36. Bortňák (Aliu), 39. Kubka (M. Rosandič, Kabáč), 47. Gabor (Bartánus, Bubela) – 18. Gašpar (Ondris)

Rozhodovali: T. Orolín, Lauff – Stanzel, Bogdaň, vylúčení: 3:6 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, zmeny: 5. Hackett za Nagya (Detva), 2841 divákov (vypredané).

Banská Bystrica: Lukáš – Kubka, Ďatelinka, A. Sedlák, M. Rosandič, Aliu, Gélinas, Košecký – Hrnka, T. Surový, Brittain – Gabor, Bubela, Bartánus – Asselin, Faille, Giľak – Kabáč, Češík, Bortňák

Detva: A.Nagy (5. Hackett) – Mar. Chovan, Kuklev, F. Fekiač, Sládok, M. Macejko, Vyskoč, Jendrol, Šimon – Belluš, Ščurko, Sitnikov – Milý, Surovka, Žilka – Videlka, Murček, Piačka – M. Surový, Gašpar, Ondris

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice:My sme očakávali ťažký zápas. Detva je húževnaté mužstvo. Dôležité bolo, že sme dali dva góly. Dodali nám pokoj. Hrali sme dnes svoju hru, dominovali na ľade, tlačili sa do bránky a uhrali napokon pekný výsledok. Som spokojný s výkonom i výsledkom. Atmosféra bola výborná, ale tešiť sa môžeme iba do pol noci, lebo zajtra máme ďalší zápas.“

Ivan Dornič, tréner Detvy: „Vedeli sme, že od Banskej Bystrice sa nedá čakať nič dobré. Chceli sme prekvapiť, ale bohužiaľ za tridsať sekúnd sme dostali dva góly. Zakývalo to s mužstvom a následne chalani inkasovali ďalšie zásahy. Po prvej tretine bolo 5:1 a už sa nám potom hralo ťažko. Úradujúci majster má teraz takú fazónu, že keby bol vo finále, tak je znovu slovenským majstrom. Gratulujem domácim k víťazstvu. My ešte musíme pracovať na posilách ak chceme zachrániť súťaž.“

Martin Belluš, hráč B. Bystrice na hosťovaní v Detve, prvý duel za súpera:„Z našej strany to bola úplná katastrofa. Banská Bystrica hrala dobre, dodržiavala systém, domáci boli všade rýchlejší, silnejší, viac strieľali. Bolo to pre nás veľmi ťažké, nezvládli sme to. Takto som si návrat do súťažného diania nepredstavoval. Bystričania majú dlhú víťaznú sériu, darí sa im. Bolo to cítiť, majú formu a hrali super. Ja som v Detve na hosťovaní, potrebujem sa zohrať a verím, že pomôžem chalanom. Verím však v návrat do Bystrice. Trénoval som doposiaľ doma v Spišskej Novej Vsi. Bolo to pre mňa ťažké, mesiac aj dva týždne som nehral. Tempo nebolo ešte u mňa na dobrej úrovni, bol som málo na ľade. Pomaly som sa však do toho dostával, no musíme ešte potrénovať a bude to o.k.“

Dalibor Bortňák, dva góly v zápase, návrat po takmer troch mesiacoch na ľad po zranení: „Dúfal som, že to bude víťazný návrat. Na góly som ani tak nemyslel, pretože tím hrá výborne, šliape, tak som sa im to snažil hlavne nepokaziť. Chcel som hlavne aby sme vyhrali, čo sa podarilo. Pomohli mi chalani pri mojich góloch, dosiahol som ich po výbornej spolupráci celej formácie. Verím, že sa ešte budeme zlepšovať a pôjdeme víťazne ďalej. Ja som mal dnes veľkú chuť do hokeja, nehral som viac ako dva mesiace, takže musím zaklopať. Fyzicky som sa cítil dobre, ale hokejovo to ešte nebolo ono. Na puku sa musím zlepšiť, ale celkovo som sa cítil na ľade dobre.“

Matej Giľak, ďalší náš autor dvoch gólov v zápase:„Som spokojný, dobre sa mi hralo, išla nám spolupráca v päťke. Rozhodla prvá tretina. Išli sme do zápasu s tým, že chceme hrať svoju hru, nechceli sme si prispôsobiť súperovi. Chceli sme dať Detve rýchle góly, čo sme splnili a hralo sa nám už ľahšie. Čo sa týka desiatej výhry v rade, je to paráda, kabína žije, vládne v nej spokojnosť, pokoj, každý si užíva každý jeden zápas a každé jedno striedanie na ľade, čo vidno aj na výsledkoch, ktoré sme dosiahli.“

1. B. Bystrica 76 b, 2. Trenčín 76 b, 3. Zvolen 75 b, 4. Nitra 68b, 5. Košice 67 b, 6. Poprad 64 b, 7. Žilina 46 b, 8. N. Zámky 36 b, 9. L. Mikuláš 33 b, 10. Detva 15 b.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a TASR