Barani pred vypredaným hľadiskom pokorili Zvolen, hoci prehrávali 0:2 + HLASY

1 /

Banskobystrickí hokejisti v 18. kole Tipsport ligy zdolali doma v derby rivala zo Zvolena, hoc prehrávali 0:2. Otočili však vývoj stretnutia na 3:2 a pripísali si tak štvrtú výhru v rade už aj s novým druhým asistentom trénera a bývalým našim hráčom Michalom Hudecom.

V prvej tretine bystrickí fanúšikovia privítali zvolenských pokrikom ´Vitajte v meste´, z druhej strane zaznela otázka ´Kde máte štadión´. Podstatné však bolo, že na ľade dominovali ´barani´. Už v 32 sekunde sa nepresadil Higgs pred Tomekom a hosťujúceho gólmana neprekonal ani Varga, ktorý na neho vykorčuľoval z rohu sám. Úspešný nebol po buly spoza kruhu ani Ďatelinka. Zvolenčania mali šancu až v desiatej minúte Zuzinom, ten pred Williamsom zakončoval trikrát, ale účinný recept nenašiel. ´Bryndziari´ hrozili ešte v presilovke, z kruhu strieľal Vandane, pred bránkou dobiedzal Kytnár. V závere tohto dejstva mal dve dobré možnosti náš Sýkora, ale najprv si nerozumel s pukom a potom mieril vedľa.

Druhá tretina už bola vyrovnanejšia. Dobrou strelou to skúšal z ľavej strany zvolenský útočník Vandas, na opačnej strane bol na ofenzívnom výlete obranca Sloboda, vychytal ho Tomek. Prvý presný zásah napokon obstarali hokejisti spod Pustého hradu. Po koncovke Chovana jemným tečom zmenil smer puku zadák Růžička, ktorý si nakorčuľoval pred bránku a mohol sa tešiť – 0:1. Neuplynuli ani dve minúty a bolo 0:2. Zvolen ťažil z presilovky, z mierneho uhla sa presadil v pokľaku Šišovský, mieril presne k vzdialenejšej žrdi. Mohlo byť aj horšie, pretože ďalšiu dobrú možnosť mal Šišovský a hlavne Zuzin, ktorý sa rútil sám na našu bránku, podržal nás Williams. My sme mohli znížiť v početnej výhode, ale voľný Bartánus najprv z medzikružia neprestrelil Tomeka a o pár sekúnd nedokázal trafiť skákajúci puk pred odkrytou bránkou súpera. Hostia potom mali ďalší sólový únik v podaní Vandasa, nebol však úspešný. Bystričanom sa napokon z tlaku podarilo skórovať. V 39. minúte spoza kruhu parádne napriahol Guillaume Asselin a mieril presne k žrdi – 1:2.

V tretej tretine mali ako prví možnosť Zvolenčania, Vandas z metra nezvýšil vedenie svojho tímu. ´Barani´ mohli vyrovnať po koncovke Higgsa z pravej strany, no Tomek bol proti. V 48. minúte Miller napriahol spoza kruhu, ale opäť sa zaskvel robustný gólman HKM. Ten napokon kapituloval v polovici tohto dejstva. Asselin z rohu ihriska ponúkol skvelú prihrávku do kruhu Brockovi Higgsovi a ten strieľal bez prípravy po ľade – 2:2. Následne hostia nepretavili veľký tlak v presilovke do gólu, my sme sa už v pätici viackrát tlačili do bránky, no taktiež bez úspešného konca. Napokon však zdrvujúca prevaha v útočnom pásme priniesla Banskobystričanom želaný efekt. V 58. minúte Higgs od zadného mantinelu našiel pred bránkou Jána Sýkora a ten voľný z metra pohotovo zakončil – 3:2. Súper už musel hrať vabank a naše mužstvo tohto faktu mohlo využiť. V prečíslení dvoch na jedného Tomek vychytal Sellecka. V power-play súpera mal možnosť iba Petráš, ale z ľavej strany mieril vedľa žrde.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HKM Zvolen 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)

Góly: 39. Asselin (Marshall), 50. Higgs (Asselin, Mihálik), 58. Sýkora (Higgs, K. Sloboda) – 26. Růžička (Mich. Chovan, P. Zuzin), 28. Šišovský (Kytnár, Vandane). Rozhodovali: P. Stano, Jonák – Synek, Gegáň, vylúčení na 2.min: 3:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2841 (vypredané).

HC’05 iClinic: Williams – K. Sloboda, Mihálik, Marshall, Miller, Kubka, Ďatelinka, Nemčík – Török, Higgs, J. Sýkora – Selleck, Buc, Asselin – Kabáč, Češík, Gabor – Bartánus, Lichanec, R. Varga

HKM: Tomek – Vandane, Ulrych, Růžička, Zeleňák, Dubina, Pöyhönen – Vandas, Lušňák, Šišovský – Andrisík, M. Halama, S. Petráš – P. Zuzin, Kytnár, Mich. Chovan – Marcinek, P. Halama, Magdolen

Michal Hudec, nový druhý asistent trénera Banskej Bystrice: „Na lavičke som sa cítil výborne, som aj zachrípnutý, výborný začiatok pri mojom novom zaradení. Otočili sme duel, krajšie to ani nemohlo byť. Najskôr som nevedel čo a ako bude, záver bol však emotívny, človek sa tešil, výborný adrenalín. Zvolen viedol 2:0, bolo to aj nervózne, no začali sme postupne hrať svoju hru a tlačiť sa do bránky. Takže chalani odohrali výborný zápas. Teším sa na novú trénerskú úlohu, lákalo ma to vždy, máme to v rodine, takže som tu, využil som šancu, keď sa naskytla takáto ponuka. Budem mať na starosti útočníkov, teda radiť im. Dan Ceman má v kompetencii celý tím, koučuje im, Ivan Droppa obrancov. Systém ovládam, ešte si niečo naštudujem. Čo sa týka hodnotenia zápasu, bol to hore – dole hokej, klasický ako sa na derby patrí. V druhej tretine sme začali trochu panikáriť, hrnuli sme sa dopredu a prepadali sme. Zvolen na to čakal a využil toho. Viedol 2:0. Podstatné však bolo, že sme sa sústredili na svoju hru, ktorú ovládame, neupustili sme z nej a vďaka tomu sme sa vrátili do zápasu a vyhrali ho.“

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „V prvej tretine si Banská Bystrica vytvorila prvých 13 minút tlak, potom sme sa až zlepšili. V druhom dejstve sme strelili dva góly. Rozhodli asi momenty, keď sme dvakrát išli sami na bránku a keby sa nám podarilo streliť tretí gól, možno by bolo po zápase. Pri tlaku domácich nás podržal brankár Tomek, ale aj ostatní chalani si zaslúžia pochvalu za veľkú bojovnosť. Hrali sme od tretej tretiny na tri lajny a päť obrancov, len škoda, že sme nebodovali. Boli sme k tomu veľmi blízko.“

Ján Sýkora, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Som rád, že to dopadlo tak ako to dopadlo. Ukázali sme tímovú silu a vrátili sa do zápasu. Teší ma, že sme to ešte v riadnom hracom čase dotiahli do víťazného konca. V derby je to vždy vyburcované, ale hral sa kvalitný hokej, s hrou do tela, so šancami a peknými akciami na oboch stranách. Fanúšik si prišiel na svoje aj pri piatich góloch. Ja som puk pri mojom góle vystrelil pod ruku, no nevidel som, že prešiel za čiaru. Zamrzol som, no periférne som videl, že Higgs sa začal radovať. Dôležité však bolo, že sme zvládli predtým oslabenie, všetci tam odviedli výbornú robotu. O tom to je, že jeden potiahol druhého. Čo sa týka nového asistenta Miša Hudeca, s ktorým som tu hrával, no čo vám poviem, ja som ho potiahol aj vtedy, takže aj teraz ho potiahnem (smiech). Mám s ním dobrý vzťah. Budem mi teraz šliapať po krku, keďže ma pozná, ale bude to iba dobré pre mňa, vnímam to pozitívne.“

Guillaume Asselin, útočník Banskej Bystrice 1+1 v zápase: „Bol to skvelý comeback. Prehrávali sme 0:2, ale verili sme, že to otočíme. Získali sme dôležité víťazstvo. Som rád, že sme vyhrali. Na mojich bodoch vôbec nezáleží. Chcem predovšetkým každý zápas pomáhať tímu. V prvej tretine sme mali šance, žiaľ nepremenili sme ich, čo bola škoda. Avšak ukázal sa charakter tímu. Mali sme slabší rozbeh sezóny, no teraz sme na víťaznej vlne. Dúfam, že sériu ešte natiahneme.“

Brock Higgs, útočník Banskej Bystrice, taktiež 1+1 v zápase: „Hrali sme dobre. Čelili sme momentálne najlepšiemu tímu. Bolo to derby so všetkým čo k tomu patri. Verili sme do poslednej chvíle, že vyhráme. Strelil som jeden gól, dostal som peknú prihrávku, zavrel oči a vystrelil. Bavíme sa teraz všetci hokejom a aj preto sme na víťaznej vlne.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Mali sme dobrý vstup do zápasu, no v druhej tretine sme inkasovali dva góly. Potom sme to trošku otvorili, podržal nás brankár Williams. Od týchto momentov sme si povedali dosť, že ideme hrať svoju hru a to sa nám vyplatilo. Duel sme otočili a vyhrali. Čo sa týka príchodu Michala Hudeca do tímu, je to osobnosť. Vždy stál za nami, aj teraz to bolo cítiť. Dal nám rady hlavne počas prestávok. Nasáva pomaly atmosféru, počas tretej tretiny nás na striedačke výrazne povzbudzoval, aj on má zásluhu na tom, že sme získali tri body.“

Patrik Lušňák, útočník Zvolena: „Mali sme menej hráčov, v tíme je veľa zranených a chorých, ale nemôžeme to brať ako výhovorku. Začali sme super. Viedli sme o dva góly, potom sme nešťastne inkasovali. Začali sme viac brániť, nehrali sme to, čo sme mali. Ten tretí gól padol tak, že súper ani nevedel, že padol. Hokej sa hral však hore – dole, mali sme tlak v početnej výhode, no nemali sme ani komplet presilovkovú päťku. Všetko sme ustáli, mladší hráči hrali výborne, treba ich pochváliť, i napriek prehre sa ujali do mužstva.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský