1 /

Banskobystrickí hokejisti v dohrávke 26. kola hokejovej Tipsport ligy vyhrali na domácom ľade s rivalom HK Nitra 3:2 po predĺžení a natiahli tak víťaznú sériu na osem zápasov v rade. Hráčov spod Zobora zdolali dvanásťkrát v rade a platí aj to, že ´barani´ v každom zápase na štadióne pod Urpínom v tejto sezóne bodujú.

Prvú šancu v zápase mali naši hráči. V druhej minúte pekne prešiel pred bránku Asselin, ale Šimbocha medzi žrďami neprekonal. Nitra ťažila z našej chyby na zadnom mantineli, vyrobil ju Faille a po prihrávke Schiedla sa presadil exbystričan v drese súpera Majdan z otočky – 0:1. My sme mohli odpovedať Češíkom z medzikružia po ľade, ale gólman spod Zobora puk vyrazil. Následne sme doplatili na dve vylúčenia v rade. Hrali sme dlho v oslabení o dvoch mužov a pykali za to. Po koncovke Blackwatera Williams vyrazil puk a voľný Rapáč ho bez problémov poslal tam kam patrí – 0:2. V tejto časti mali hostia viac z hry, boli pohyblivejší, často na puku a nevyužili ďalšie šance. Najmä Šiška, ktorý neprehodil nohu bystrického brankára. Barani mohli znížiť v presilovke, Faille bez prípravy strieľal z kruhu, noŠimboch bol proti. Mali sme i šťastie, pretože v osemnástej minúte sa rútil Morrison sám na Williamsa, ale nevyzrel na neho.

V strednom dejstve boli živší hokejisti spod Urpína, žiaľ nevedeli sa dostať dlho do šancí. Až v 28. minúte v početnej výhode Selleck mieril do brankára Nitry. Na opačnej strane sa v prečíslení tvrdou strelou z kruhu nepresadil Rais. Potom to skúšal náš Lichanec v trme – vrme, neskôr Nemčík zblízka na dvakrát, všetko neúspešne. Skóre napokon menil 50 sekúnd pred prestávkou v presilovke Ján Sýkora. Vypálil z hornej časti kruhu a tečovaný puk Majdanom zapadol za Šimbocha – 1:2.

V tretej tretine boli Bystričania lepší, vytvorili si niekoľko dobrých príležitostí. Dopredu išiel rýchly Šťastný, ale atakovaný nezakončil ideálne. V 46. minúte zaujal prienik priebojného Failleho, vytiahol parádny bekhend, nemenil ním síce skóre, no bol faulovaný a hrali sme presilovku. V nej spálil tutovku Šťastný pri ľavej žrdi. Stále sme však tlačili, Nitra mala nebezpečné protiútoky. Buček sa ocitol v dvoch možnostiach, ale Williams náš tím podržal. A bolo to kľúčové, pretože v 57. minúte Sloboda vybojoval puk pri mantineli, od modrej ho poslal na bránku Marshall a teč Erica Sellecka potvrdil videorozhodca Majling ako dovolený – 2:2. V závere bombu Versteega zneškodnil náš gólman a išlo sa do predĺženia.

V nadstavenom čase najprv išiel sám na brankára Bystrice Lantoši, neprekonal ho a tešili sme sa my. Nitra totiž zle striedala, mala príliš veľa hráčov na ľade, čo neuniklo pozornosti čiarovému arbitrovi. Hrali sme teda presilovku a po vyrazenej strele Šťastného sa tešil presnou strelou z ľavého kruhu do odkrytej svätyne Šimbocha Éric Faille3:2.

HC’05iClinic B. Bystrica – HK Nitra 3:2 po predĺžení (0:2, 1:0, 1:0–1:0)

Góly: 40. J. Sýkora (Marshall, Asselin), 57.  Selleck (Marshall, K. Sloboda), 62. Faille (A. Šťastný, J. Sýkora) – 5. Majdan (Scheidl), 8. Rapáč (Blackwater, McCormack). Rozhodovali:Goga, P. Stano – Rojík, Synek, vylúčení na 2.min: 6:9, vyššie tresty: Lichanec (B. Bystrica) 10 min. za napadnutie zozadu, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, zmeny: od 36. do 39. min. Banská Bystrica s Bodnárom, diváci: 2491

HC‘ 05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Kubka, Ďatelinka, Marshall, Nemčík, K. Sloboda, Biro – Gabor, Češík, Kabáč – Asselin, Faille, Selleck – Török, A. Šťastný, J. Sýkora –R. Varga, Zigo, Lichanec – Bodnár (od 36. do 39. min.)

HK Nitra: Šimboch – McCormack, Mezei, Morrison, Rais, Versteeg, M. Pupák, Korím – Lantoši, Marek Slovák, Blackwater – Majdan, Kerbashian, Scheidl – Rapáč, Bortňák, Buček – Hrušík, Čaládi, Šiška

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Začali sme tento zápas trochu zaspato. V prvej tretine sme nehrali tak, ako sme chceli a naplánovali. Postupom času, už v druhej tretine, sa zápas vyrovnal, fanúšikovia sa dostali tiež do varu a teší ma, že nám vyšli aj nejaké presilovky. Z našej strany to bol vydarený zápas.“

Ján Sýkora, autor prvého gólu B. Bystrice: „Bol to veľmi ťažký zápas. My sme prvú tretinu nezahrali dobre, súper išiel do vedenia, no bojovnosťou, srdcom a energiou celého tímu sme sa dostali do zápasu a doviedli ho do víťazného konca. Moja gólová strela trafila plece brankára a od neho puk padol do bránky. Aspoň tak som to ja videl. Vyšli nám dve presilovky, ale mohli v nich dať aj viac gólov, škoda. Ja som tam ešte jednu veľkú možnosť, dával som to Šťastnému, možno som mohol zakončovať sám v medzikruží, nuž stáva sa aj toto. Nabudúce to skúsim zobrať na seba. V tomto zápase sme sa na góly napracovali, niekedy padajú, teraz to bolo iné. Nitra hrala výborne, v defenzíve skákali jej hráči hneď na puk, ťažko sa presadzovalo.“

Eric Selleck, autor vyrovnávajúceho gólu B. Bystrice: „Začali sme a prakticky hneď bolo 0:2, no potom sme sa všetci zomkli, bojovali sme zo všetkých síl, podarilo sa nám skóre otočiť a vyhrať. Po druhom góle sme nemenili nič. Povedali sme si, že ešte máme veľa času, takmer 50 minút. Nestresovali sme a to nám pomohlo vrátiť sa do hry. Hrali sme skvele ako tím, dokázali sme sa vyvarovať chýb. Pri mojom góle som dostal veľmi dobré nahodenie od Marshalla, ja som sa to snažil iba trafiť. Je to tretí zápas v rade, ktorý sme rozhodli v predĺžení. V našom ideálnom scenári to nie je, ale z takýchto zápasov dva body berieme hocikedy.“

Éric Faille, autor víťazného gólu B. Bystrice: „Bol to dobrý zápas, hrali sme dobre v ich tretine a predviedli sme skvelý ´comeback´. Čelili sme kvalitnému tímu, no zvládli sme to. Niektoré mužstvá sa pozerajú na čísla, ale aj keď sme Nitru teraz už dvanásťkrát v rade zdolali, tak má silný mančafta vždy je to vo vzájomných stretnutiach obrovský boj. Dnes sa nám podarilo vykorčuľovať z ťažkej situácie a získať dva body. Predĺženie trikrát po sebe je trochu nezvyklé, ale aj taký hokej. Ako dieťa každý chcel hrať práve takéto stretnutia a byť v nich hrdinom, ale to dnes mohol byť ktokoľvek z nás. Niekoľkokrát predtým som minul puk, taktiež spoluhráči mali šance. Nakoniec sme vyhrali a to je to jediné, na čom nám záleží. Fanúšikovia nás podporujú vždy, či vyhrávame, alebo nie. Bolo skvelé sa vrátiť zo šatne na ľad a na chvíľu im túto podporu vrátiť.“

Stephon Williams, brankár Banskej Bystrice: „Nitra je veľmi silný tím, ktorý býva na vrchole tabuľky. Emócie boli na vysokej úrovni, čakal nás dôležitý súboj o čelné pozície v súťaži. Po dvoch inkasovaných góloch sa chlapci zomkli a predviedli úžasný ´comeback´. Éric Faille v závere zachoval chladnú hlavu a vystrelil nám ďalšie dva dôležité body. Ja som sa v bránke cítil skvele, mal som niekoľko dobrých zákrokov. Bolo síce ťažké, keď som rýchlo dvakrát inkasoval, hlavne ten druhý gól bol taký nešťastný po odrazenom puku. Ukázali sme však silu a charakter a otočili skóre.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice:„Prvú tretinu sme nemali dobrú, trápili sme sa, nešli nám nohy, inkasovali sme dva góly. Od druhej tretiny to už bolo lepšie, začali sme jazdiť, podarilo sa nám dať ku koncu tohto dejstva gól a v tretej časti takisto sme pokračovali v nasadenom tempe, vyrovnali sme a v predĺžení odohrali fantastickú presilovku, niet k tomu ani čo dodať. Budeme radi, ak to pôjde takto na víťaznej vlne ďalej, ale nepozeráme sa na to, či tých výhier v rade osem. Máme ešte dve stretnutia do prestávky a pôjdeme do nich naplno, chceme ich vyhrať. Čo sa týka dvanásťzápasovej série s Nitrou, neriešili sme to pred týmto duelom. Je nám to jedno. Ideme od zápasu k zápasu a tento duel bol ako každý ďalší. Teší nás, že doma stále bodujeme, snažíme sa na našom ľade podať čo najkvalitnejší výkon. Kde by sme inde mali zbierať body než doma? My tie body potrebujeme a keďže máme naozaj výborných fanúšikov, chceme im to odplatiť.“

Juraj Majdan, strelec jedného gólu Nitry: „Škoda, zápas sme veľmi dobre rozohrali, no zbytočne sme si ho vlastnými chybami a oslabeniami prehrali. Mrzí ma to, naša séria sa skončila, no nevadí, hrali sme v Bystrici dobrý zápas, i keď sme ho prehrali, ale máme na čom stavať a dúfam, že na výkon nadviažeme a nakopneme ďalšiu sériu. Proti Banskej Bystrici sa nám dlho vo vzájomných zápasoch nedarilo, tuším už takmer pol druha roka, veril som, že to teraz zlomíme, nepodarilo sa, možno to majú chalani v hlavách. Ja to takto nevnímam, som tu nový, no asi je to v tých nitrianskych hlavách. Hádam to už ten ďalší zápas zlomíme. Strelil som v Bystrici síce úvodný gól, teší ma, trochu som to nakopol, no potom sme boli veľa vylučovaní, hra sa kúskovala a doplatili sme na to.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Z môjho uhla pohľadu to bol vyrovnaný zápas, tak ako sme prehrali, mohli sme dnes aj vyhrať. Určite rozhodujúce a dôležité boli presilovky, domáci mali na ne nasadených vynikajúcich hráčov a v zápase im boli na môj vkus až dosť dopriate. Potvrdili, že majú v početných výhodách veľkú silu. Tento zápas mal podľa mňa dobrú úroveň.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová