Barani v Nitre vyhrali! Otočili nepriaznivé skóre gólom v samom závere + HLASY

2 /

Banskobystrickí hokejisti zvládli tretí finálový zápas Tipsport ligy na ľade majstrovskej Nitry. Dokázali otočiť nepriaznivý vývoj a gólom Higgsa v samom závere vyhrať. Stav série je tak 2:1 na zápasy v prospech nášho tímu. Štvrté stretnutie je na programe opäť pod Zoborom dnes o 18.00 hodine.

Od úvodných minút sa hral veľmi opatrný hokej. Hra bola rozkúskovaná, bez šancí. Do prvej vážnejšej možnosti sa dostal až v ôsmej minúte Paukovček. Prešiel po pravej strane pred bránku, Surový sa ho snažil hokejkou zastaviť, ale Nitran zblízka dokázal zakončiť, proti bol Bacashihua. O dve minúty neskôr Slovák v neprehľadnej situácii zasiahol puk a ten sa iba tesne kĺzal vedľa žŕdky už za našim bezmocným gólmanom. Napokon sme sa tešili my. Po akcii Higgsa sa ujala delovka Tya Wisharta spoza pravého kruhu, keď prestreli domáceho gólmana – 0:1. Corgoni dokázali vyrovnať v 15. minúte. Po strele Tvrdoňa sa odrazený puk dostal do medzikružia, všimol si to Šille a vystrelil, aj za pomoci navrátilca do zostavy súpera Henricha Ručkaya skončil v našej bránke – 1:1. Šťastie sme potom mali 34 sekúnd pred prestávkou, pretože po prihrávke Kutálka mieril Krištof do žŕdky.

Začiatok druhej tretiny mala lepší Nitra. Z pravého krídla tentoraz Kutálek strieľal do žŕdky a následnú dorážku Krištofa riešil Bacashihua. Ustáli sme aj dve oslabenia. V tom druhom to pred našou bránkou vrelo. Šance mal Slovák a po Macíkovej dorážke v ľahu na ľade predviedol Bacashihua výborný reflex rukou. Slovák s Macíkom mali ďalšie príležitosti, ktoré nevyužili. My sme si potom tiež vytvorili tlak v presilovke, hráč hostí hral dokonca bez hokejky, ale Surový recept na Hartzella nenašiel. Mrzieť nás mohol faul Ďatelinku, pretože Nitra napokon bola úspešná v tretej početnej výhode. Mihálik prišiel o hokejku, požičal mu ju Bortňák, čo spôsobilo značné zmätky. Rais si toho všimol, od modrej dobre vystrelil, vyrazený puk priťukol následne Mezei Henrichovi Ručkayovi a ten ho zamietol do bránky – 2:1. Mohlo byť ešte horšie po prečíslení domácich. Blackwater prihral Slovákovi pred bránku, toho našťastie Bacashihua vychytal.

V tretej tretine sme išli za vyrovnaním. Skalický zblízka nevyužil slušnú možnosť, mali sme aj závar pred bránkou Nitry v 46. minúte, no Buc ani na dvakrát nepokoril gólmana Nitry, nevyšlo to ani Mihálikovi a Bortňákovi. Na opačnej strane sa ocitol pred našou bránkou zabudnutý Štrefanka, dal hokejku do strely Paukovčeka, no puk neskončil medzi žŕdkami. Počas presilovky ´baranov´ nás mohlo zraziť na kolená sólo Mareka Slováka, blafák mu však nevyšiel podľa predstáv. V 55. minúte sme mali aj šťastie. Pavol Skalický spoza bránky z mínusového uhla posielal puk na gólmana Hartzella a práve jeho prispením skončil z ním – 2:2. V závere sa diali veci. Najprv neuspel z otočky Nitran Blackwater aby napokon o bystrickom triumfe rozhodol 21 sekúnd pred koncom Brock Higgs. Prešiel popri zadnom mantineli cez Versteega, obišiel bránku, nakorčuľoval si do medzikružia a po ľade poslal puk na bránku, ktorý aj s prispením jemného teču skončil tam kam patrí – 2:3!

HK Nitra – HC’05 iClinic B. Bystrica 2:3 (1:1, 1:0, 0:2) – /stav série 1:2/

Góly: 15. H. Ručkay (Šille, Tvrdoň), 39. H. Ručkay (Rais, Krištof) – 11. Wishart (Higgs, Skalický), 55. Skalický, 60. Higgs (Ďatelinka, Bortňák). Rozhodovali: Babic, Kincses – Soós, Németh (všetci Maďarsko). Vylúčení na 2 min: 3:5. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 3600 (vypredané).

HK: Hartzell – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Pupák, Korím – Macík, M. Slovák, Blackwater – H. Ručkay, Krištof, Kutálek – Šiška, Šille, Tvrdoň – J. Štefanka, L. Paukovček, Bajtek

HC’05 iClinic: Bacashihua – Kubka, Sersen, Wishart, Maione, Mihálik, Carlsson, M. Rosandič, I. Ďatelinka – Buc, T. Surový, Hickmott – Lamper, Zigo, Matoušek – Kafka, Higgs, Skalický – Handzuš, Bortňák, Truchno

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Domáci i naši fanúšikovia vytvorili skvelú atmosféru. Dominovali osobné súboje, pozorné obrany. Šance boli na oboch stranách. Pre nás zápas nešiel ideálne, hlavne v druhej tretine. Podržal nás výborný brankár Bacashihua. Zlomový moment bol za stavu 1:2, keď v našej presilovke nepremenili Nitrania samostatný nájazd. Išli sme do tretej že nemáme čo stratiť. Chceli sme byť agresívnejší smerom do bránky, vypracovali sme si aj dobré šance, možno i so šťastím sme dali góly, ale to k tomu patrí. Tak ako nám ich dala Nitra v druhom zápase, tak to dnes padlo nám. Čo sa týka zmien v zostave, potrebovali sme to oživiť. Máme ofenzívne lajny, trošku sme to chceli poprehadzovať a malo to účinok. Je to 2:1 na zápasy, čo ešte nič nerieši. Čaká nás štvrtkový ťažký zápas a musíme sa naň zodpovedne pripraviť.“

Andrej Kmeč, tréner Nitry: „Vyzeralo to, že pôjde zápas do predĺženia, ale jedna nezvládnutá štandardná situácia nás stála predĺženie. Za stavu 2:1 sme tam mali príležitosti, dokonca samostatný nájazd, škoda, že sme neodskočili na dva góly a možno by sa nám to podarilo. Brankár Hartzell si svoje miesto zastal. Bystričania majú predbránkový priestor silný, hráči sa tam nesmú pretlačiť tak ako sa to stalo pri treťom góle. Séria je od začiatku vyrovnaná, rozhodujú detaily, jednotlivé situácie tak ako pri treťom góle. Štvrtok je nový deň. Urobíme všetko pre to, aby sme sériu vyrovnali. Vedeli sme, že to nebude ľahký zápas, boli sme aj na tento scenár pripravený, takže určite chceme zvládnuť štvrtý zápas. Môžem vysloviť spokojnosť s Henrichom Ručkayom, je to kľúčový hráč, takže sme radi, že sa vrátil do zostavy a dal dva góly.“

Michal Sersen, obranca Banskej Bystrice: „Je to o detailoch. Tak ako to bolo vyrovnané u nás, tak je to vyrovnané tu. Dnes sme boli šťastnejší my. Som veľmi rád, že sme vyhrali. Urobili sme ďalší krok, ale ešte nie je zďaleka koniec. Nitra mala najmä v presilovkách šance, my sme ich dostali pod tlak v tretej tretine a vytvorili si veľmi dobré príležitosti. Najprv sa Skalický natlačil spoza bránky, hodil to tam a bol z toho gól a potom Higgs nakoniec rozhodol tých 20 sekúnd pred koncom. Je to parádna výhra.“

Pavol Skalický, útočník a autor nášho vyrovnávajúceho gólu: „Náročný zápas, bolo to o jednom góle a dnes sme boli úspešnejší. Som rád, že mi to tam padlo, ale dôležité je víťazstvo. Podstatné je, že sme to zvládli a zobrali si späť požičané. Musíme sa ešte vyvarovať vylúčení, využívať presilovky. Oni ju využili my nie, to zavážilo v druhej tretine. Musíme Nitru udržať na uzde, využiť každú jednu šancu, hlavne veľa strieľať. Tak by sme mohli uspieť aj vo štvrtok. Čo sa týka zmien v útočných formáciách, je to jedno. Tréner pomenil útoky, ale mne sa hrá dobre aj v tomto zložení, treba iba využívať šance.“

Timotej Šille, útočník Nitry: „Čo sa týka nášho vyrovnávajúceho gólu na 1:1, bola to akcia troch na troch. Chalani dobre zapracovali, bol tam voľný puk v strede pásma, fúkol som to na bránku a skončilo to v nej. Chvalabohu. Spoluhráči mi vraveli, že sa to ešte od Heňa Ručkaya odrazilo, ale je to jedno, hlavne že sme ho dali. Veľmi dobre nastúpil do zápasu Ručkay. Celú sezónu ukazoval, že do tímu patrí. V tomto play-off každý zaberá na sto percent a ako kolektív pracujeme tiež výborne.“

Marek Slovák, útočník Nitry: „Taký je hokej. Inkasovali sme 20 sekúnd do konca rozhodujúci gól a už sa nám to nepodarilo vyrovnať. Nič sa však nedeje. Séria je stále otvorená. Ako sme otočili zápas v Banskej Bystrici, tak to spravili teraz oni. Hrá sa v tomto finále parádny hokej a rozhodujú maličkosti. Dnes sa to len potvrdilo.“

Autor: (job), Zdroj: Video huste.tv, Foto: Zdroj TASR