Barani nadelili Novým Zámkam gólovú nádielku, hetrikom sa blysol Kabáč + HLASY

0 /

Banskobystričania si v 32. kole hokejovej Tipsport ligy poradili na domácom ľade s Novými Zámkami, keď duel vyhrali 8:1. Dobrú formu potvrdil najmä útočník Michal Kabáč. Po dvoch góloch v Košiciach pridal tentoraz tri. Pripísal si tak na svoje konto prvý hetrik v kariére.

Prvá tretina trvala takmer 50 minút. Veľa sa vylučovalo, hra sa kúskovala. Do vedenia mohli ísť hostia v tretej minúte, ale Novotný z medzikružia poslal puk do žŕdky. O pár sekúnd sa natlačil pred našu bránku Saulietis, ale Lassilu nepokoril. Bystričania pohrozili v šiestej minúte počas presilovky. Prienik Rosandiča ešte gólom neskončil, no prihrávka Failleho na Josha Brittaina v siedmej minúte mala oči a náš legionár úplne voľný pred bránkou si vychutnal Foltána v nej – 1:0. Hokejisti Zámkov sa nepodlomili, naďalej bojovali. Aktívny bol najmä Saulietis, preštrikoval sa pred Lassilu, ale nevyzrel na neho. V čistých šanciach sa potom ocitli hosťujúci Varga a Zbořil, náš gólman doslova čaroval. Potvrdilo sa tak pravidlo nedáš – dostaneš. Po dobrej práci a strele Gilberta Gabora v štrnástej minúte išiel puk od korčule Škodu za Foltána aj druhý krát. Situáciu až trikrát posudzoval videorozhodca Kontšek, desať minút sa nehralo, ale gól nemal dôvod neplatiť – 2:0. Bystričania potom nevyužili viac než tri a pol minútovú početnú výhodu. Presilovku si zahrali aj Novozámčania a Lorrane mal vyloženú možnosť na zníženie, úradovala však skvelá lapačka Lassilu. Na opačnej strane v oslabení nevyužil dobrú možnosť Bartánus a tesne pred prestávkou si skoro dal druhý vlastný gól Škoda v závare pred bránkou, tentoraz hokejkou.

V úvode strednej časti hry sa ocitol v šanci hosťujúci Lantoši, ani on sa však nepresadil a vzápätí putoval za vysokú hokejku na trestnú lavicu. Bystričania ponúknutú presilovku využili, na 3:0 zvyšoval do odkrytej časti Foltánovej svätyne Josh Brittain. Uplynulo iba dvadsaťdva sekúnd a skóre sa znovu menilo. Michal Kabáč prenikol po pravej strane, od mantinelu si nakorčuľoval k bližšej žrdi a poslal puk povedľa nej a gólmana – 4:0. Foltána teda vystriedal Romančík, no aj on kapituloval. V 29. minúte Michal Kabáč predviedol rýchly vpád do tretiny a na dvakrát sa dokázal presadiť – 5:0. Novozámčania o necelú minútu predsa len znížili. Na Lassilu sa rútil Novotný a rutinérsky zakončil. Hokejisti z juhu západného Slovenska mali potom viac než trojminútovú početnú výhodu o jedného hráča, ale mohli v nej inkasovať ak by sa ujala strela Kabáča. Následne nevyužili ani takmer minútovú presilovku o dvoch hráčov, takže na prestávku sa išlo za jasného stavu 5:1.

Tretia tretina už nebola príliš dramatická. Na jej začiatku nevyužil dobrú možnosť pred domácou bránkou Varga. Naopak naši ´barani´ skórovali. Steven Delisle vystrelil spoza kruhu a keďže Novák natlačil Gabora v bránkovisku do Romančíka, puk sa dostal medzi žrde a rozhodcovia nemali dôvod gól neuznať – 6:1. O pár sekúnd spálil dobrú možnosť na opačnej strane Lorraine a prišiel znovu trest. Surový našiel na vzdialenejšej žrdi číhajúceho Michala Kabáča, ktorý iba nastavil hokejku a zavŕšil hetrik – 7:1. Výsledok potom ešte mohli zveľadiť Asselin, Brittain, Bartánus i veľmi aktívny Kabáč, no podarilo sa to iba efektnou koncovkou reprezentantovi Milošovi Bubelovi8:1. Nové Zámky mohli korigovať po sóle Novotného, ale Lassila bol proti. Svoj tím podržal i v závere pri koncovke Lantošiho.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HC Nové Zámky 8:1 (2:0, 3:1, 3:0)

Góly: 7. Brittain (Faille, Asselin), 14. Gabor (Češík), 24. Brittain (T. Surový, Faille), 24. Kabáč (Róth, Delisle), 29. Kabáč (Brittain, Aliu), 48. Delisle (M. Rosandič, Bartánus), 49. Kabáč (T. Surový, Róth), 54. Bubela (Gabor) – 30. Š. Novotný (Salija)

Rozhodovali: Štefik, Jonák – Bogdaň, Gajan st., vylúčení: 6.5 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, zmeny: 24. Romančík za Foltána (N. Zámky), 2711 divákov.

Banská Bystrica: Lassila – Kubka, Ďatelinka, Delisle, M. Rosandič, Aliu, A. Sedlák, Gélinas – Hrnka, T. Surový, Brittain – Gabor, Bubela, Bartánus – P. Valent, Faille, Asselin – Róth, Češík, Kabáč

Nové Zámky: Foltán (24. Romančík) – Látal, Salija, Michal Novák, Plašil, M. Jass, M. Hruška, Vidovič, Šimek – Zbořil, Š. Novotný, Cetkovský – Lorraine, Šimun, Saulietis – Lantoši, V. Škoda, R. Varga – Hřebejk, Fábry, Dubec

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice:Videli sme zaujímavý zápas. Výsledok 8:1 je pre nás veľmi priaznivý. Súper mal dosť veľa šancí hlavne z brejkových situácií. Výrazne nás tam podržal brankár Lassila. Dôležité bolo, že sme sa ubránili presilovke Zámkov, ktorá trvala takmer šesť minút, pričom minútu sme hrali v troch. Následne nám tam padli góly a už sme boli v laufe. Hralo sa solídne, vo výbornej atmosfére. Chcem popriať fanúšikom, hráčom a funkcionárom veľa zdravia, hlavne zdravia, aby sme sa v novom roku zišli a mali radosť z hokeja. Čo sa týka dlhého posudzovania nášho gólu, už sa nám to stalo druhýkrát, spomaľuje to hru, vyvádza nás to z koncepcie. Možno tam bol pri tomto zavedenom pravidle dobrý úmysel, ale hra je rozkúskovaná, niekedy to vyzerá tak ako by nevedela pravá ruka čo robí ľavá, takže toľko k tomu.

Ladislav Lubina, tréner Nových Zámkov: „Ja budem stručný. Výsledok 8:1 a na vylúčených 6:5, takže všetko je v poriadku. Prajem teda hlavne veľa zdravia, aby sme sa v zdraví stretávali aj v novom roku na hokejových zápasoch. V tomto nechcem veľa vecí komentovať. My ešte máme na čom pracovať. Musíme premieňať hlavne šance. Keď máme strieľať nahor, strieľame nadol, všetko obrátene robíme. Mrzí ma, že domácim bol uznaný gól na 2:0, pretože nášmu brankárovi bola predtým vyrazená hokejka a chytal bez nej. Túto situáciu som ´challengeoval´. Nechcem a nemôžem komentovať okolnosti okolo posudzovania tohto momentu videorozhodcom. Ja pravidlá poznám, čítal som ich pred zápasom trikrát, ale niekto si ich asi neprečítal, keď druhýkrát posudzoval úplne inú situáciu. Ja som chcel posúdiť moment asi dvadsať sekúnd pred gólom, keď boli dvaja hráči v bránkovisku a vykopli nášmu gólmanovi hokejku a brankár chytal bez nej. Mala byť tam prerušená hra.“

Michal Kabáč, autor hetriku: „Prišlo veľa ľudí na posledný zápas v roku. Dúfal som teda, že vyhráme. Nečakal som, že to dopadne takto, teda po tímovej stránke 8:1 a že sa mne podarí takýto kúsok – prvý hetrik v kariére. Som rád, že to takto dopadlo. Bude ma aj veľa stáť, počúvam teraz nerád sumy od spoluhráčov, ale rád ich vyplatím. Potešilo ma aj vyvolávanie fanúšikov. Tiež sa mi to ešte v živote nestalo. Chcem poďakovať celej päťke a hlavne Tomášovi Surovému pri treťom mojom góle, parádne mi to prihral do prázdnej bránky a ja som tam iba nastavil hokejku. Dnes sa mi veľa vecí stalo po prvýkrát. Mal som aj šťastie. Čo sa týka zápasu, začiatok bol kostrbatý, Viackrát nás podržal brankár, našťastie to dopadlo tak ako dopadlo.“

Gilbert Gabor, autor nášho rozhodujúceho druhého dlho posuzovaného gólu v zápase: „Čo sa týka môjho zásahu, priznám sa, že som ani nevedel kedy puk prešiel za brankára. Nevidel som ho. Všimol som si, že Češík a Kabáč sa tešili. Takže gól uvidím až v televíznej repríze, alebo z videozáznamu. Dnes to bol však tímový výkon, všetky lajny niečo spravili, som rád, že už hráme ako mužstvo, máme určitú tímovú identitu, takže už len v tom pokračovať ďalej. Máme momentálne niekoľkých zranených hráčov, ale posledné zápasy veľmi dobre hrali hokejisti z druhého sledu, najmä Češík a Kabáč. Každý zápas niekto iný hrá lepšie, no viac hráme ako tím, čo je dôležité.“

1. Trenčín 73b, 2. Zvolen 72b, 3. B. Bystrica 70b, 4. Košice 63b, 5. Nitra 63b, 6. Poprad 58b, 7. Žilina 45b, 8. N. Zámky 34b, 9. L. Mikuláš 33b, 10. Detva 15b.

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR