Barani nadelili ligovej dvadsiatke sedmičku s prvým hetrikom Šťastného + HLASY

1 /

Banskobystričania vo vloženom zápase hokejovej Tipsport ligy vyhrali na domácom ľade s ligovou dvadsiatkou jednoznačne 7:0, keď prvý hetrik v seniorskej kariére zaknihoval náš útočník Andrej Šťastný.

Ligoví ´dvadsiatkári´ prehrávali po prvej tretine iba o gól a držali si nádej na solídny výsledok. Boli však pod neustálym tlakom. Bystričania vyprodukovali množstvo striel a vytvorili si viac príležitostí. Do vedenia išli počas presilovky v šiestej minúte, keď sa pred bránkou najlepšie zorientoval Andrej Šťastný  a odrazený puk poslal do odkrytej časti svätyne Hlavaja – 1:0. Hostia ukázali ofenzívnu silu iba v početnej výhode v sedemnástej minúte, za zmienku stojí i koncovka Kövéra. Ak by svoje šance premenili Kabáč a Asselin, skóre mohlo byť vyššie v náš prospech.

Dvadsiatka na začiatku druhej tretiny hrozila a mohla vyrovnať. V prieniku sa ocitol Sojka, ale nestihol presnejšie namieriť. Dlugoš to vyskúšal od modrej a zazvonil na hornej žŕdke! Túto výstrahu zobrali ´barani´ vážne a v priebehu siedmich minút strelili štyri góly. Na 2:0 pri hre štyroch proti štyroch kombináciu so Selleckom zakončil Guillaume Asselin zblízka. O 20 sekúnd neskôr bolo 3:0 po dosť podobnej situácii, už v presilovke sa presadil Andrej Šťastný po skvelej prihrávke Surového. V 35. min pridal štvrtý gól po obkrúžení bránky Ivan Ďatelinka – 4:0 a potom ešte ´žabkou´ od modrej zvyšoval na 5:0 Vladimír Mihálik.

Tento duel si asi najviac užil Andrej Šťastný, dosiahol totiž hetrik v 45. minúte, keď v oslabení prešiel cez mladíkov ako nôž maslom a perfektne zakončil – 6:0. Následne sa prejavili na ľade emócie, diváci videli niekoľko zbytočných šarvátok, ale aj ďalší gól. Dosiahli sme ho v 59. minúte v presilovke po teči Róberta Vargu. Tento hráč tak spečatil našu jasnú výhru na 7:0.

HC’05 iClinic B. Bystrica – HK Orange 20 7:0 (1:0, 4:0, 2:0)

Góly: 6. A. Šťastný (Higgs, Marshall), 30. Asselin (Selleck), 31. A. Šťastný (T. Surový, Higgs), 35. Ďatelinka (A. Štastný, T. Surový), 37. Mihálik (Zigo), 45. A. Šťastný, 59. R. Varga (Sýkora). Rozhodovali: Valach, Korba – Durmis, Bogdaň, vylúčení na 2 min: 10:10, vyššie tresty: Gabor – Boldižár 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky: 3:0, oslabenia: 1:0, diváci: 2171.

HC’05 iClinic: Baroš – Marshall, Nemčík, Kubka, Ďatelinka, K. Sloboda, Mihálik, Petrinec – Asselin, Higgs, Selleck – Gabor, Češík, Kabáč – J. Sýkora, Faille, Zigo – R. Varga, T. Surový, A. Šťastný – Török

HK Orange 20: Hlavaj – Kupec, Švec, Dlugoš, Boldižár, Nahálka, Brincko, Golian – Fafrák, Kollár, Giertl – Urbánek, Sojka, Kövér – Džugan, Čenka, Havrila – Lavička, Minárik, L. Lunter

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Prvých 25 minút sme nehrali najlepšie. Súper si vedel vypracovať šance, bol nebezpečný, ale neskóroval. Až potom sme si prehovorili do duše a pomohlo to. Rozhodla druhá tretina, v ktorej sme strelili štyri góly.“

Ernest Bokroš, tréner HK Orange 20: „Výkon bol štandardný, hráčov sme upozorňovali na silné presilovky súpera, no nepomohlo to, dostali sme v nich tri góly. V ofenzíve sme dosiahli 22 striel, to je žalostne málo proti 46 strelám zo strany domácich. Hlavne druhá tretina rozhodla o výsledku, keďže sme v nej inkasovali štyri góly a chlapci si následne prestali veriť. U mnohých vidím výkonnostný nárast. Som rád, že niektorí, s ktorými rátam na majstrovstvá sveta, sa zlepšujú.“

Andrej Šťastný, autor troch našich gólov: „Je to môj prvý seniorský hetrik a chalani mi hneď povedali, že ma zinkasujú. Bodaj by som takto platil po každom zápase (úsmev). Výbornú robotu odviedli dnes pri mojich góloch chalani z formácie, ja som sa hlavne pred bránkou snažil zacláňať, dvakrát som puk dorazil, tretí dobre trafil. Teraz vyhrávame, predlžujeme šnúru a keď takto budeme vyhrávať, bude všetko v poriadku. V dvadsiatke som sám kedysi hral, viem, že ak cítia šancu, sú nepríjemní, dôležité teda bolo, že sme strelili  druhý a hneď rýchlo tretí gól, potom sme zápas mali pod kontrolou. Na konci stretnutia sme videli emócie aj faul jedného z mladíkov čisto na hlavu, to sa nerobí a mal by nasledovať tvrdší trest.“

Samuel Baroš, brankár Banskej Bystrice s čistým kontom: „Roboty nebolo veľa, ale zase ani najmenej. Bol to klasický zápas. Na jeho začiatku mladíci hrýzli, ale išli sme napokon do vedenia. Mal som i šťastie, pretože v druhej tretine trafili hostia hornú žŕdku, mohlo byť 1:1 a zápas by možno inak vyzeral. Potom nám to tam napadalo a už sme si to ustrážili. Tento duel bol plný emócii, ale dôležité bolo sa naň pripraviť v hlavách, možno ešte viac ako na iné zápasy. Dvadsiatku totiž nemožno podceniť, má svoju kvalitu. Myslím si, že každý to zobral zodpovedne a preto sme dosiahli takýto výsledok.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský