Barani dostali v Lige majstrov silných súperov: Jyväskylä, Plzeň a Lugano

ŠPORT
0 /

chl.jpg

Hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica dostali v tohtoročnej edícii Ligy majstrov (CHL) atraktívnych súperov. Stretnú sa obhajcom prvenstva tejto najprestížnejšej európskej klubovej súťaže JYP Jyväskylä z Fínska, zmerajú si sily aj s českou HC Plzeň a švajčiarskym HC Lugano.

Banská Bystrica sa predstaví v základnej H – skupine Ligy majstrov 2018/2019. Rozhodol o tom stredajší žreb v Royal Arene v Kodani počas MS v Dánsku. Našich ´baranov´ ťahali z posledného štvrtého koša. Vopred vedeli, že sa nestretnú s tímami z rovnakého okruhu (Grodno, Storhamar, Cardiff, Aalborg, Rouen, Tychy, Junosť Minsk). Riaditeľ HC ´05 iClinic Michal Longauer po žrebe pre prítomné slovenské médiá povedal:

„Dostali sme obhajcu titulu Ligy majstrov, takže kvalita tu určite je. Táto skupina bude zaujímavá pre našich divákov, takže z tohto pohľadu sa tešíme. Plzeň je destinácia, ktorá je prijateľná pre bystrických fanúšikov. Budeme radi, ak za nami vycestujú a podporia nás tak ako vlani v Salzburgu. Čo sa týka Lugana, hrali sme v minulosti proti nim v prípravných zápasoch, takže vieme, čo od nich môžeme očakávať. Tešíme sa na konfrontáciu s každým súperom.“

Banskobystričania by radi v druhej sezóne tejto prestížnej európskej súťaže dosiahli lepší výsledok než vlani. Longauer si však dobre uvedomuje, že to bude i tentoraz veľmi náročné:

„Vieme, že sa nemôžeme porovnávať s veľkými hokejovými klubmi, ale máme už skúsenosť s touto súťažou, vieme, čo môžeme očakávať. Vlani sme boli nováčikom v Lige majstrov, sme sa iba rozhliadali a pozerali okolo, čo sa deje. Teraz už vieme o určitých chybných krokoch, ktoré sme urobili, takže zabránime im a pokúsime sa reprezentovať Slovensko čo najlepšie. Boli by sme zlí športovci, ak by sme dnes tvrdili, že nejdeme postúpiť. Urobíme teda všetko pre to, aby sme dosiahli dobré výsledky a uvidíme ako skončíme.“

Longauer pripustil, že až polovica aktuálneho majstrovského kádra sa počas leta obmení, no zároveň dodal, že niektorých ´veľkých´ hráčov už náš klub zazmluvnil. Opätovne prídu do Banskej Bystrice aj hokejisti zo zámoria. Konkrétne mená zverejní vedenie HC ´05 v priebehu budúceho týždňa. K žrebu sa pre TASR vyjadril aj asistent trénera ´baranov´ Rastislav Paľov:

„Všetko sú to zvučné mená, ale myslím si, že už aj náš klub si vytvoril v zahraničí nejaké meno. S každým jedným z tých tímov sa dá hrať. Otázka je, aký káder budeme mať, pretože sa dá očakávať jeho obmena. Jyväskylä je asi najsilnejším z tých štyroch tímov, silné je však určite aj Lugano a veľkú kvalitu má i Plzeň. Vlani sme sa presvedčili, že môžeme hrať proti hocijakému súperovi. Už sme sa oťukali v Lige majstrov a myslím si, že tento rok môžeme spraviť lepší výsledok než vlani. Dôležitá je konfrontácia so zahraničnými tímami. Každý jeden má svoj štýl, svoju kvalitu a aj zápasy proti kvalitným tímom z Fínska, Švajčiarska a Česka ukážu, kde asi je slovenský hokej.“

Čo sa týka zápasov v CHL, odohrajú sa od 30. augusta do 17. októbra. V základnej skupine pôjde o šesť duelov, tri doma a tri vonku. Do play-off postúpia najlepší dvaja z každej skupiny. Nový šampión bude známy 5. februára 2019.

Aj v predchádzajúcej štvrtej sezóne Ligy majstrov zastupovali Slovensko banskobystrickí “barani”, v minulosti sa v tejto súťaži predstavili HK Nitra a HC Košice.

Výsledok žrebu základných skupín hokejovej Ligy majstrov 2018/2019:

A-skupina: Zürich SC Lions (Švaj.), Viedeň Capitals (Rak./EBEL), Frölunda Indians (Švéd.), Aalborg Pirates (Dán.)

B-skupina: Red Bull Mníchov (Nem.), TPS Turku (Fín.), Malmö Redhawks (Švéd.), Junosť Minsk (Biel.)

C-skupina: HC Bolzano (Tal./EBEL), AIK Skelleftea (Švéd.), IFK Helsinki (Fín.), GKS Tychy (Poľ.)

D-skupina: Kometa Brno (ČR), Eisbären Berlín (Nem.), EV Zug (Švaj.), Neman Grodno (Biel.)

E-skupina: Djurgaarden Štokholm (Švéd.), Tappara Tampere (Fín.), HC Oceláři Třinec (ČR), Storhamar IL (Nór.)

F-skupina: Kärpät Oulu (Fín.), Mountfield Hradec Králové (ČR), Norimberg Ice Tigers (Nem.), Rouen Dragons (Fr.)

G-skupina: Växjö Lakers (Švéd.), SC Bern (Švaj.), Red Bull Salzburg (Rak./EBEL), Cardiff Devils (V. Brit.)

H-skupina: JYP Jyväskylä (Fín.), HC Plzeň (ČR), HC Lugano (Švaj.), HC ’05 iClinic Banská Bystrica (SR)

Autor: (job), Foto: autor + fb