Barani v derby pokorili pod Pustým hradom Zvolen v dráme po predĺžení + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti vyhrali v našej najvyššej slovenskej súťaži piaty zápas v rade. Tentoraz uspeli v predĺžení na ľade rivala vo Zvolene. Duel to bol pred takmer štyrmi tisíckami divákov ako na hojdačke.

Úvod zápasu patril domácim. Po faule Ťavodu hrali presilovku a vytvorili si v nej tlak i šance. Najväčšiu nevyužil po Zuzinovej prihrávke pred odkrytou bránkou Majdan. Podarilo sa to až Klhůfkovi. Ten sa predral dopredu cez dieru medzi našimi obrancami Mihálikom a Gründlingom a puk parádne zavesil pod hornú žŕdku – 1:0. Barani odpovedali v šiestej minúte. Lamper tvrdo pálil z ľavej strany, puk sa dostal za Baroša a zostal pred čiarou, čo si všimol Matej Češík, prikorčuľoval z pravej strany a dostal ho tam kam patrí – 1:1. V trinástej minúte išiel Zvolen opäť do vedenia. Ťažil z prevahy po skončenej presilovke, peknú akciu predviedol Petráš, ten dostal puk pred bránku, kde číhal novic v tíme ´bryndziarov´ Matis 2:1. Vyrovnanie mal potom na hokejke Truchno, ale nemieril do odkrytej bránky, na opačnej strane sa zblízka nepresadil aktívny Majdan. Skórovať sme mohli v závere tretiny v presilovke, dvakrát zakončoval voľný Higgs, ale mieril do Baroša.

V strednom dejstve sa Bystričanom podarilo otočiť nepriaznivý vývoj stretnutia. V presilovke z pravej strany z mierneho uhla prestrelil gólmana HKM Martin Belluš2:2 a po chybe Šišovského sa presadil z medzikružia Dalibor Bortňák, ujala sa jeho ´žabka´, keď puk prepadol za Baroša – 2:3. V polovici zápasu mal dve veľké šance domáci Klhůfek, najprv neuspel zoči – voči Bacashihuovi a následne nevyužil dobrú možnosť osamotený pri pravej žrdi. Nebezpečný bol i Síkelov teč, či bekhend Matisa, ale vyrovnanie privodil až v pokľaku strelou z medzikružia do hornej žŕdky, odkiaľ puk putoval za čiaru, Marcinek3:3. Barani mohli pridať štvrtý gól z prečíslenia dvoch na jedného, no Higgs s Hickmottom to nevyriešili dobre.

V tretej tretine mal navrch Zvolen. Bacashihuovi zanôtili žŕdky, najprv po koncovke Klhůfka z pravej strany a potom po strele Hraška spoza kruhu. Navyše hokejisti spod Pustého hradu nevyužili prečíslenie dvoch na jedného, keď Majdan zobral na seba zodpovednosť, neprihral Juríkovi, no ani neprekabátil nášho gólmana. Bystričania ustáli následne oslabenie a s pribúdajúcim záverom vyrovnali hru. Oba tímy predovšetkým nechceli inkasovať, takže duel dospel do predĺženia. V ňom sme videli prečíslenia na jednej i druhej strane, najprv neuspel Krejčí, potom Maione, no rozhodnutie privodil peknou individuálnou akciou Jordan Hickmott3:4.

HKM Zvolen – HC’05 iClinic B. Bystrica 3:4 po predĺžení (2:1, 1:2, 0:0 – 0:1)

Góly: 3. Klhůfek (Hraško, L. Jurík), 13. Matis (S. Petráš, Homer), 34. P. Marcinek (M. Ivan) – 6. Češík (Lamper, Mihálik), 23. Belluš (Kafka, Maione), 29. Bortňák, 63. Hickmott (Kubka). Rozhodovali: J. KONC, MÜLLNER – Tvrdoň, M. Kollár. Vylúčení na 2 min: 7:6. Presilovky: 1:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 3820.

HKM: Baroš – Homer, M. Ivan, D. Krejčí, M. Novák, Hraško, Valenta, Habšuda – Matis, S. Petráš, Jurák – Šišovšký, Puliš, P. Zuzin – Majdan, L. Jurík, Klhůfek– P. Marcinek, Síkela, Dubeň

HC’05: Bacashihua –Kubka, Ťavoda, Mihálik, Maione, Gründling, Rosandič, Luža, Košecký – Lamper, Češík, Matoušek – Buc, Higgs, Hickmott – Kafka, Bortňák, Truchno – Belluš, Tamáši, Andrisík

Peter Mikula, tréner Zvolena: „Bolo to derby ako sa patrí, šancí bolo veľa, raz na jednej, raz na druhej strane. My sme chceli skalp Bystrice. Mužstvo sa poriadne nabudilo, no stroskotali sme na základných veciach. Chýbalo nám aj viac šťastia, dali sme žŕdky, čiže súper ho mal viac a preto napokon vyhral.“

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Videli sme veľmi dobré derby, mnoho šancí, góly. Napokon to skončilo v riadnom hracom čase spravodlivou remízou. Nevyhli sme sa v tomto stretnutí chybám, ale bojovnosťou sme to uhrali a napokon rozhodla individuálna akcia Hickmotta v predĺžení. V takomto derby zápase sa ráta každé víťazstvo. Sme zaň radi.“

Vladimír Mihálik, nový kapitán Banskej Bystrice (pri neúčasti Surového a Ďatelinku): „Bolo to z oboch strán dosť bojovné, aj s chybami, potom sa v tretej tretine hralo opatrne, nik nechcel spraviť zbytočnú hrúbku, napokon sa v predĺžení priklonilo šťastie na našu stranu. Rozhodla bojovnosť celého tímu a dôvera v naše sily. Čo sa týka kapitánskej úlohy, len som odrazu prišiel do šatne a videl som Céčko na drese. Tréneri mi dôverovali, že pomôžem tímu ako kapitán. Ja som sa toho chopil a chvalabohu sme vyhrali.“

Matej Češík, autor prvého gólu Banskej Bystrice (spoluhráči ho vyhlásili za najlepšieho hráča zápasu): „Bolo to klasické derby. Raz vyhrával Zvolen, potom zase my. Môžeme byť teda radi, že sa nám napokon podarilo utrhnúť víťazstvo na našu stranu. Chcem poďakovať hlavne divákom, ktorí nás prišli podporiť v hojnom počte a vytvorili skvelú atmosféru na zvolenskom štadióne. Môj gól bol i pre mňa spasením, konečne som sa presadil, som rád, že pomohol mužstvu a dokázali sme pomerne rýchlo vyrovnať. Aj som tŕpol, či ho rozhodca gól uzná. Videl som, že puk nemá brankár Baroš pod kontrolou, videl som aj rozhodcu, že má dobrý výhľad, našťastie nepískal skôr ako som tam prikorčuľoval. Pred reprezentačnou prestávkou je vždy dobré vyhrať. Mohlo by nás to psychicky zomknúť.“

Pavel Klhůfek, autor úvodného gólu Zvolena: „Čo sa týka môjho gólu, skúsil som dlhé sólo. Ak by mi puk vypichli na modrej, dostal by som naložené. Už som raz skúsil takto prekabátiť Bacashihuu, až teraz mi to vyšlo, takže 50-percentná úspešnosť. Chýbala tomu ešte väčšia precíznosť. Zápas to bol dobrý, mohli sme aj vyhrať, nastrelil som na začiatku tretej tretiny žŕdku, predĺženie je už vabank. Bod berieme, ale mohli sme mať aj pokojne tri. Za výkon sa hanbiť nemusíme, ak takto budeme hrať, pôjdeme nahor. Prišlo aj veľa divákov, myslím si, že videli dobrý hokej. Škoda iba dvoch stratených bodov.“

1. Banská Bystrica 46 28 4 4 10 160:102 96
2. Nitra 46 28 3 3 12 168:124 93
3. Košice 46 24 8 3 11 160:103 91
4. Žilina 46 20 5 5 16 145:129 75
5. Poprad 46 16 5 7 18 131:137 65
6. Martin 45 18 3 5 19 119:131 65
7. Zvolen 46 19 2 4 21 132:148 65
8. Trenčín 46 13 5 6 22 114:143 55