Októbrové Potulky mestom: Prvá Československá republika

História
1 /

V nedeľu  14. októbra 2018 pokračujú Potulky mestom aktuálnou témou – Prvá Československá republika, ktorej sté výročie vzniku si onedlho pripomenieme.

Československé Potulky mestom

Aká bola celková situácia počas 1. Československej republiky? Ktoré významné osobnosti sa s týmto obdobím spájajú? Aké významné politické návštevy prišli do Banskej Bystrice?

O tom všetkom Vám porozpráva Lýdia Búliková. Záujemcovia sa stretnú o 14:00 hod. pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP.  Poplatok je 2 eurá. Deti do 12 rokov v sprievode rodičov sa potuliek zúčastnia bezplatne.

plagat potulky mestom

Slovensko v prvej Československej republike (1918 – 1938)

Geopolitické zmeny po prvej svetovej vojne priniesli rozpad Rakúsko – Uhorska a vznik Československej republiky, ktorá bola vyhlásená 28. októbra 1918 v Prahe. Dňa 30. októbra 1918 sa Martinskou deklaráciou prihlásili k spoločného štátu Čechov a Slovákov i zástupcovia Slovenska.

Hranice nového štátu stanovila Svetová mierová konferencia v Paríži, pričom súčasťou ČSR sa stala tiež  Podkarpatská Rus.   Československý štát tak mal 140 484  km²   a 13 613 000 obyvateľov.

Politický systém

Československo sa Ústavou z 29. februára 1920 stalo parlamentnou demokratickou republikou s rozdelením moci na zákonodarnú (Národné zhromaždenie zložené s Poslaneckej snemovne a Senátu) a výkonnú (prezident) a súdnu (predovšetkým Najvyšší súd). Ústava garantovala všeobecné, rovné a tajné hlasovacie právo, slobodu tlače a zhromažďovania.

Na celom území štátu bol uzákonený osemhodinový pracovný čas, právo na štrajk, podpory v nezamestnanosti a pod. Demokratický charakter štátu podčiarkovalo i zrušenia šľachtických titulov a stavovských výsad.

bb2

Od roku 1928 sa Československá republika delila na štyri krajiny: Českú, Moravsko – sliezsku, Slovenskú a Podkarpatskú, nižšími správnymi jednotkami sa stali okresy. Napriek tomu bola republika unitárnym štátom, riadeným a organizovaným centrálne z Prahy, čo v štáte zloženom z celkov s rôznou históriou, kultúrou, hospodárskou štruktúrou a národnostným zložením vyvolávalo časté spory medzi Prahou a krajinskou samosprávou.

Politický systém ČSR preukázal v medzivojnovom období značnú stabilitu, keď ako jediný v strednej Európe odolal totalitným tendenciám rôznych strán a zachoval si demokratický ráz. Prvým prezidentom Československej republiky bol do roku 1935 Tomáš Garrigue Masaryk, po ňom nastúpil Edvard Beneš.

Hospodárstvo ČSR

Československo patrilo najmä vďaka ekonomike českých krajín medzi 15 najvyspelejších štátov sveta. Kým najväčšie percento českého obyvateľstva bolo zamestnané v priemysle a žilo prevažne v mestách, na Slovensku a Podkarpatskej Rusi dominovalo vidiecke obyvateľstvo, živiace sa poľnohospodárstvom. Málo rozvinutý priemysel východných častí krajiny navyše postihli hospodárske krízy a nutná reštrukturalizácia, v dôsledku čoho došlo k zániku mnohých podnikov a zvyšovaniu nezamestnanosti.

Časť obyvateľstva preto odišla hľadať prácu do baní a hút USA, Kanady, Argentíny, Francúzska a Belgicka, okrem toho odchádzali robotníci i na tzv. sezónne práce do Čiech a do Maďarska. Oživenie priemyselnej výroby na Slovensku nastalo až v 2. polovici 30. rokov. Hlavným dôvodom sa stalo premiestňovanie strategických podnikov z územia Čiech z obavy pred nemeckou agresiou.

Rozpad 1. ČSR

K rozbitiu prvej republiky  došlo po podpise Mníchovskej dohody 30. septembra 1938 (Nemecko, Taliansko, Francúzsko a Veľká Británia), podľa ktorej Česko – Slovensko odstúpilo hitlerovskému Nemecku pohraničné územie osídlené prevažne Nemcami (Sudety).

Bol to priamy dôsledok zhoršujúcej sa medzinárodnej politickej situácie a hrubého nátlaku hitlerovského Nemecka. Slovensko, výrazne okyptené o južné územia zabrané Maďarskom a časť Oravy a Spiša, ktoré boli zabrané Poľskom, vyhlásilo samostatnosť 14. marca 1939. Česká časť spoločnej republiky sa stala súčasťou nacistickej Tretej ríše ako Protektorát Čechy a Morava.

Po vojne sa  obnovilo Československo s tým, že Podkarpatská Rus pripadla Sovietskemu zväzu. Február 1948 znamenal odklon od demokratického systému a prechod do  „východného bloku“ pod sovietsky vplyv s vedúcou úlohou Komunistickej strany. Ale to je už iný príbeh…

bb3

Zdroj: (tom) a Marián Karcol, Foto: archív