Nová taxislužba Taxify je dostupná už aj v Banskej Bystrici

SPRÁVY
7 /

Po odchode Uberu z Bratislavy zapĺňa uvoľnený priestor ďalšia alternatívna taxislužba Taxify. Tá už začala pôsobiť aj v Banskej Bystrici.

Nová taxi služba

Alternatívna prepravná služba Taxify bude dostupná v ďalšom slovenskom meste.  Po Trnave a Žiline, v ktorých je možné si službu objednať od konca novembra, sa pridáva aj Banská Bystrica. Cez aplikáciu, ktorá spája vodičov so zákazníkmi, si jazdu môžete objednať už aj v našom meste od stredy 12. decembra.

Firma Taxify poskytuje zdieľané jazdy podobne ako Uber. Ešte v marci tohto roku bolo v Bratislave približne 3000 licencovaných taxikárov a okolo 650 vodičov, ktorí poskytovali služby v osobnej preprave prostredníctvom mobilnej aplikácie Uber.

Po rozhodnutí Okresného súdu Bratislava I. v neprospech Uberu však táto medzinárodná spoločnosť pozastavila v hlavnom meste poskytovanie svojich služieb a čiastočne ju nahradila podobná platforma Taxify. Aj na ňu však na súde podali podnet, ktorého cieľom je zakázať jej fungovanie a znemožniť vodičom, aby si pri splnení určitých podmienok vo voľnom čase mohli privyrábať tým, že budú prepravovať po meste svojimi autami prípadných záujemcov.

taxify5

Súčasní taxikári v nevýhode

Odborníci tvrdia, že moderné digitálne a mobilné aplikácie by raz mohli nahradiť klasické taxametre, za ktoré museli taxikári zaplatiť nemalé peniaze. Okrem toho museli investovať aj do taxikárskej licencie. Veľa z nich platí ešte aj za stanovište či používanie vysielačky. Nie tak dávno práve z tohto dôvodu boli v Bratislave mohutné protesty taxikárov.

Slovenskí taxikári musia okrem iného absolvovať častejšie technické kontroly, vozidla nesmú byť staršie ako osem rokov, platia vyššie poistné, pri vstupe do povolania potrebujú prejsť psychotestmi i kompletnou zdravotnou prehliadkou.

taxi

Okrem povinného zákonného a havarijného poistenia musí mať taxikár poistené aj sedadlá. Počiatočné náklady činia minimálne tisíc eur. Podľa taxikárov Taxify poskytuje služby bez legislatívnych náležitostí, platnej koncesie a riadneho označenia.

Médiami nedávno prebehla informácia, že firma Taxify si u vodičov zvýšila voju pro­ví­ziu z 15 na 20 %, čo sa pochopiteľne nestretlo s po­zi­tív­nym ohla­som. Na drob­nosti sa sťa­žovali aj samotní uží­va­te­lia. Ap­li­ká­cia mo­der­nej ta­xis­lužby má svoje mu­chy, ktoré sa však postupne vy­chy­távajú.

Novela zákona sa prispôsobuje elektronizácii

Národná rada SR schválila novelu zákona o cestnej doprave, ktorá má vytvoriť vhodnejšie podmienky pre podnikanie v taxislužbe a podporiť využívanie digitálnych platforiem. S účinnosťou sa ráta od 1. apríla 2019.

Nový zákon má podľa rezortu dopravy predchádzať nelegálnemu podnikaniu a zabezpečiť účinnejšiu kontrolu. V súčasnosti treba na prevádzkovanie taxislužby koncesiu a zároveň je nutné plniť zákonné podmienky. Prax od roku 2012 ukázala, že niektoré podmienky treba upraviť.

Zákon doplnil novú formu podnikania, a to prevádzkovanie dispečingu. Pod novou definíciou dispečingu sa rozumie sprostredkovanie služieb prepravy osôb vozidlami s obsaditeľnosťou najviac deväť osôb vrátane vodiča napríklad prostredníctvom telefónu, digitálnej platformy alebo iným spôsobom.

„Ide o prispôsobenie podmienok s ohľadom na trend, pretože budúcnosť spočíva v elektronizácii služieb a je potrebné sa prispôsobiť nielen súčasným podmienkam, ale aj trendom,“

vysvetlil rezort dopravy.

digitalizacia

Menej povinností

Okrem toho v súčasnosti musia taxikári preukázať finančnú spoľahlivosť, mať skúšku odbornej spôsobilosti, dodatočnú poistku či taxameter. Novela väčšinu z týchto povinností ruší.

Po novom budú musieť mať vodičský preukaz, tiež auto, či už vlastné, alebo budú musieť preukázať, že môžu dané auto používať. Zároveň budú musieť získať koncesiu na prevádzkovanie taxislužby a musia byť bezúhonní. Auto budú musieť tiež označiť ako taxislužba.

taxify2

Kontrola aj mestskou políciou

Kým doteraz mohli kontrolu vykonávať len samosprávy, po novom má mať aj mestská a štátna polícia možnosť zastaviť auto a skontrolovať ho. Kontroly môžu uskutočňovať aj Slovenská obchodná inšpekcia a inšpektorát práce. V prípade porušení sa tiež zvýšia sankcie.

Novela rovnako upravuje podmienky týkajúce sa vozidla taxislužby a vodiča vozidla taxislužby a všeobecné povinnosti dopravcu v taxislužbe.

taxify4

Taxify v uliciach Banskej Bystrice

O službu Taxify je stále väčší záujem, a preto sa spoločnosť rozšírila do ďalšieho slovenského mesta. Po rozšírení do Banskej Bystrice je táto taxi služba dostupná už celkovo v siedmich krajských mestách na Slovensku.

Očakávame, že vzhľadom na načasovanie expanzie bude po spustení v Banskej Bystrici jednou z najčastejších destinácií nákupné centrum Europa SC. Tešíme sa, že aj ľudia v metropole stredného Slovenska budú mať možnosť využiť rýchlejšiu prepravu za prijateľnú cenu už počas nakupovania vianočných darčekov. Zároveň budú mať rovnaké výhody ako zákazníci v ostatných mestách na Slovensku,“

 hovorí Roman Sysel, country manager spoločnosti Taxify pre Českú republiku a Slovensko.

taxify_slovensko

Tak ako v ostatných mestách, kde obľúbenými cieľmi bývajú autobusové a vlakové stanice, bude aj v Banskej Bystrici častou zastávkou Terminal Vlak – Bus – Shopping.

Už v stredu bola služba Taxify v meste dostupná s 50 – percentnou zľavou zo základného tarifu. Cestujúci sa tak budú môcť po meste presúvať za cenu už od 1,20 eura.

„Náš vstup do miest prináša významne vyššiu kvalitu a bezpečnosť služieb za nižšie ceny. Sme radi, že sme Taxify stihli spustiť už pred Vianocami, čím obyvateľov Banskej Bystrice čiastočne zbavíme stresu počas predvianočného zhonu. Presúvanie sa z nákupov či vianočných večierkov tak pre nich bude omnoho pohodlnejšie,“

dopĺňa Sysel.

taxify1

Výhodou zabezpečenia odvozu pomocou aplikácie je možnosť sledovania príjazdu vodiča v reálnom čase, zdieľanie jazdy s priateľmi alebo rodinou, možnosť bezhotovostnej platby priamo cez aplikáciu či možnosť objednať si Taxify cez Google Maps.

Najbežnejšími vozidlami, ktoré vodiči Taxify na Slovensku používajú, sú Škoda Octavia, Škoda Fabia a Volkswagen Golf. V Banskej Bystrici to však bude vo väčšej miere aj Hyundai i30.

taxify3

Taxify motivuje vodičov aj v Banskej Bystrici. Tým novoregistrovaným ponúkne registračný bonus vo výške až 400 eur počas prvých troch týždňov po spustení. Získať teda môžu bonus vo výške až 20 eur na deň.

Taxify

Spoločnosť Taxify založil v roku 2013 Markus Villig. Na slovenský trh vstúpila v roku 2016. Je najrýchlejšie rastúcou platformou pre prepravu osôb v Európe a Afrike s investormi, medzi ktorými sú Daimler, Didi Chuxing, Korelya Capital a spoluzakladateľ TransferWise, Taavet Hinrikus. Taxify má viac ako 15 miliónov užívateľov v 25 krajinách sveta. Viac informácií nájdete na www.taxify.eu.

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné a Taxify