Národná banka Slovenska v meste pod Urpínom témou februárovej Bystrickej hodinky

História
0 /

nbs1

Bola zlatá tehlička v rukách Miloša Zemana na fotografii počas delenia zlatých rezerv federácie, naozaj zlatá? Koľko vážil celkový náklad zlatých tehličiek, ako boli prevezené do Banskej Bystrice a kde boli umiestnené?

Načo vlastne máme Národnú banku Slovenska a ako nám poslúžila počas prvej republiky, v pohnutých časoch Slovenského národného povstania (Imrich Karvaš), pri zrode samostatnosti a pri prijatí eura? Na všetky tieto, ale aj ďalšie otázky odpovie februárová Bystrická hodinka.

Pri príležitosti 25. výročia Národnej banky Slovenska sa otvoria jej tajuplné dvere a prednášajúci Jozef Kreutz nájde odpovede aj na otázky, ktoré ste sa doteraz neodvážili položiť. Dozvieme sa zaujímavosti zo stavby budovy filiálky Národnej banky československej v Banskej Bystrici, ktorá sa uskutočnila  v rokoch 1930 až 1932.

Návštevníci nazrú aj do obdobia a dôležitosti banky počas SNP, ale aj na Akciu AURORA, počas ktorej sa delili majetky Československej federatívnej republiky. Na Bystrickej hodinke, v poradí už 24., sa stretneme vo štvrtok 15. februára o 18:00 hod. v Národnom dome. Vstup je voľný!

Podujatie Bystrická hodinka organizuje o. z. Banskobystrický okrášľovací spolok s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica a ďalších partnerov.

BBOS 25 vyrocie narodnej bankyFIN 2

Zdroj: BBOS, Foto: ilustračné