Katolícka cirkev má svojho Bezáka, evanjelická Prostredníka

SPRÁVY
4 /

Slovenská katolícka cirkev sa dodnes nezbavila tieňa, ktorý na ňu vrhá prípad neprávom odvolaného arcibiskupa Róberta Bezáka. Ďalší tieň v prípade odvolaného teológa Ondreja Prostredníka sa vznáša aj nad evanjelickou cirkvou.

Prípad Bezák

Trnavský arcibiskup Róbert Bezák popudil katolícku cirkevnú hierarchiu svojím ľudským a slobodomyseľným prístupom k veriacim, ale aj nezmieriteľným postojom k prešľapom svojho predchodcu. Za veci, ktoré sa normálnemu človeku zdajú prirodzené, ho 2. júla 2012 pápež Benedikt XVI. odvolal z funkcie.

Obľúbený kňaz, ktorý pôsobil aj v Radvani, odkiaľ ho vytiahol bystrický biskup Rudolf Baláž, odvtedy nemôže slúžiť omše. Dnes učí náboženstvo a etiku na petržalskom Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa, ktorého zriaďovateľom je Cirkev bratská.

Smutné je, že okrem časti veriacich a niekoľkých osobností sa odvolaného Bezáka nezastal nikto zo slovenských biskupov. Urobili to len českí biskupi s kardinálom Miloslavom Vlkom u nového pápeža Františka, ale ani to nepomohlo. Slobodomyseľný katolícky duchovný v najlepšom veku musel predčasne ukončiť svoju spanilú kňazskú misiu…

Prípad Prostredník

Evanjelický teológ Ondrej Prostredník vystúpil na Dúhovom pochode v Bratislave 19. augusta 2017. Otvorene hovoril v mene tých kresťanov, ktorí nesúhlasia s nepriateľským názorom cirkví na LGBTI komunitu. Počas svojho verejného vystúpenia Prostredník okrem iného povedal:

„Prichádzam preto, aby som hovoril za tých v kresťanov, ktorí nezdieľajú ten názor cirkví, ktorý väčšinou počujete ako oficiálny názor cirkví a ktorý je veľmi nepriateľský voči LGBTI komunite. Ľudí, ktorí podporujú požiadavky tejto komunity, je  v našej spoločnosti v cirkvách dosť. Faktom ale je, že často sa rozhodnú radšej mlčať.“

Tvrdá odpoveď evanjelických biskupov nenechala na seba dlho čakať. Zbor biskupov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania rozhodol, že Prostredníkovi odoberie kanonickú misiu. Od 15. septembra 2017 tak po takmer dvadsiatich rokoch nemôže ďalej učiť na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského.

Stanoviska vedenia evanjelickej cirkvi znelo:

„Ondrej Prostredník zneužíva postavenie docenta Evanjelickej bohosloveckej fakulty a akademickú slobodu vedeckého bádania na bezprecedentné ovplyvňovanie názorov najmä mladých veriacich a študentov teológie na postupné plazivé implantovanie názorov, ktoré sú v rozpore so stanoviskom Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku.“

Dekan fakulty Ľubomír Batka, ktorý preradil Prostredníka na funkciu vedeckého pracovníka, k tomuto prípadu poznamenal:

„Je občianskym právom každého zamestnanca Univerzity Komenského zúčastniť sa na organizovaných a povolených pochodoch, ktoré nepropagujú násilie, rasovú, náboženskú alebo rodovú neznášanlivosť.“ 

 Za Prostredníka sa postavilo presbyterstvo Cirkevného zboru v bratislavskom Starom meste, ktoré ústami  predsedajúcej  farárky Anny Polckovej vyhlásilo:

Postoje Ondreja Prostredníka k závažným spoločenským témam považujeme za plne v súlade s najvyšším princípom biblickej zvesti, prikázaním lásky k Bohu a k blížnym. V stanovisku zboru biskupov sa uvádza, že ľudia sú mediálnymi výstupmi Ondreja Prostredníka pobúrení, ale existujú stovky ľudí, ktorých zase poburuje stanovisko zboru biskupov. Preto sme si považovali za povinnosť vyjadriť sa k tomuto rozhodnutiu a žiadať biskupov o zrušenie tohto rozhodnutia.“ 

Ondrej Prostredník potom verejne vystúpil aj v Banskej Bystrici na pochode proti fašizmu 7. októbra 2017 a upozornil na zlo, ktoré predstavovalo vtedajšie vedenie BBSK

„Štvrtého novembra sa však ukáže, či je tých ľudí naozaj tak veľa, aby Marian Kotleba dostal stopku. Už nebude platiť Za Boha za národ, ale Náš Boh je láska, nebojme sa! Kresťanské nie je kričať cudzie nechceme a svoje si nedáme, ale cudzinca s láskou prijmi a o svoje sa podeľ.“

Úspešné odvolanie sa

Prostredník sa proti rozhodnutiu evanjelických biskupov odvolal a prípad skončil na Dištriktuálnom súdu evanjelickej cirkvi vo Zvolene. Ten dal minulý týždeň teológovi za pravdu s konštatovaním, že Zbor biskupov svoj verdikt neoprel o žiadne konkrétne právne predpisy cirkevného ani civilného práva.

 „Odvolanie, ktoré pán Prostredník podal voči rozhodnutiu, malo mať odkladný charakter, teológ tak mal pokračovať vo vyučovaní. Súd  posudzoval porušenie práv Ondreja Prostredníka len z procesných, teda nie vecných dôvodov,“

uviedol predseda Dištriktuálneho súdu vo Zvolene Ján Bunčák. Súd tiež prihliadol na fakt, že rozhodnutiu biskupov nepredchádzalo žiadne disciplinárne konanie.

Prostredníkov advokát Andrej Terem k tomu dodal:

„Ide o zásadné rozhodnutie na úrovni evanjelickej cirkvi, a možno aj cirkví ako takých na Slovensku. Takúto záležitosť cirkevné súdy ešte neriešili, prípad nemá doteraz žiadny precedens. Problém je v tom, že proces odnímania kánonickej misie je v cirkevnom právnom poriadku naznačený len veľmi vágne.“

Rozsudok ešte nie je právoplatný. Evanjelickí biskupi sa môžu do pätnástich dní od jeho doručenia odvolať. V prípade, že tak urobia, rozhodovať s konečnou platnosťou bude  Generálny súd v Bratislave. Biskupi výsledok súdu odmietli komentovať, počkajú si na doručenie rozsudku s odôvodnením.

„Ak by sa biskupi neodvolali, opäť sa budem uchádzať o miesto a verím, že by som tak mohol pokračovať vo svojej učiteľskej činnosti,“

 uvažuje Ondrej Prostredník.

Hovorí sa, že keď dvaja robia to isté, nemusí ísť o to isté. Medzi týmito dvomi bezprecedentnými prípadmi cirkevnej „inkvizície“ je istý rozdiel. Kým Róberta Bezáka odvolal pápež bez možnosti akejkoľvek obrany, Ondrej Prostredník sa proti stopke, ktorú mu na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave dali evanjelickí biskupi, mohol odvolať na cirkevný súd. Predsa len aspoň štipka demokracie v cirkevnej hierarchii…

Autor: (tom), Foto: ilustračné