Januárové Potulky mestom budú o Fuggerovcoch

História
0 /

V nedeľu  20. januára 2019 pokračujú obľúbené Potulky mestom. Ich prvou tohtoročnou témou sú Fuggerovci.

Fuggerovci

O tom ako chudobní  tkáči vytvorili najbohatšiu dynastiu na svete, porozpráva Branislav Stančík. Záujemcovia o prednášku sa stretnú o 14:00 hod. v Cikkerovej sieni historickej Radnice na Námestí SNP.  Poplatok je 2 eurá. Deti do 12 rokov v sprievode rodičov sa nedeľných potuliek zúčastnia bezplatne.

Rodinná firma Fuggerovcov z nemeckého Augsburgu sa stala najbohatšou spoločnosťou na svete potom, čo začala s banským podnikaním v oblasti dnešného Slovenska, predovšetkým v Banskej Bystrici a okolí.

jakob fugger so sibylou arztovou1

Keď meď bola vzácnejšia ako zlato

V tomto priestore obrovskými investíciami do ťažby medi a striebra Jakob Fugger spolu s Jánom Thurzom vybudovali bezkonkurenčne najväčší európsky podnik a Slovensko (Uhorské kráľovstvo) s centrom v Banskej Bystrici sa vďaka tomu v tej dobe  stalo najväčším producentom medi na svete.“

 Najbohatší muž stredovekej Európy Jakob Fugger z nemeckého Augsburgu vďačil za svoje rozprávkové bohatstvo  banskobystrickej medi. Jakub Fugger bol vo svojej dobe prezývaný pre svoj obrovský majetok „Bohatý“. Popritom rodina Fuggerovcov bola pôvodne jednoduchou remeselníckou rodinou, ktorej členovia sa zaoberali tkáčskym remeslom.

Fuggerovci

Zmena nastala v druhej polovici 15. storočia, keď z remeselníckej rodiny sa stala obchodnícka. Fuggerovci teda bola pôvodne len meštianska a nie šľachtická rodina, podobne ako Thurzovská rodina z Betlanoviec na Spiši.

Z rodiny Fuggerovcov vynikol práve Jakob Fugger – Bohatý, ktorý žil v rokoch 1459 – 1525. Jakub Fugger bol obchodníkom a banským ťažiarom. Roku 1486 bola  Fuggerovská spoločnosť, prvýkrát nazvaná priamo Fuggerovskou bankou. Fuggerovská banka je unikátom, pretože v Augsburgu pôsobí od stredoveku do súčasnosti a patrí medzi najprestížnejšie európske banky.

palac fuggerovcov v augsburgu

„Fuggerovská banka sa stala  na konci 15. storočia osobnou bankou pre jeden z najvýznamnejších európskych šľachtických rodov Habsburgovcov – ktorý práve vďaka Fuggerovcom ovládol v 16. storočí veľkú časť Európskych kráľovstiev vrátane Uhorska,“

hovorí historik Vladimír Sklenka.

jakob fugger so sibylou arztovou

Po smrti Jakoba Fuggera – Bohatého

Keď Jakob Fugger – Bohatý ako najbohatší európsky podnikateľ zomrel bezdetný, jeho dedičstvo predstavovalo vyše 2 000 000 guldenov.  Prepočet tohto majetku je do dnešnej doby takmer nemožný! Majetok zdedil jeho synovec Anton Fugger, ktorý do roku 1546 tento majetok zdvojnásobil.

Základom ťažiarskeho a hutníckeho podnikania Fuggerovcov s Thurzovcami sa v Uhorsku stala Banská Bystrica a Banskobystrický mediarsky podnik. Mediarsky podnik bol komplex banských, hutníckych a iných zariadení na výrobu medi v Banskej Bystrici a jej okolí. Najvýznamnejšie v oblasti Banskej Bystrice boli banícko – hutnícke komplexy v Španej Doliny, Pieskoch, Starých Horách, Moštenici, Tajove a Harmanci.

spania dolina

Mediarsky podnik vznikol roku 1496, keď bola vytvorená Thurzovsko – Fuggerovská spoločnosť, ktorá ho založila a do roku 1525 viedla. V rokoch 1525 – 46 ho vlastnila a viedla už len Fuggerovská spoločnosť z Augsburgu.

Od konca 15.storočia do začiatku 17.storočia patril popri podnikoch v Tirolsku a v Švédsku k najvýznamnejším mediarskym podnikom v Európe. Koncentráciou a výškou výroby, vyspelou technológiou i počtom pracovníkov bol v 16.storočí najvyspelejším a najväčším podnikom svojho druhu na svete.

veduta augsburg 15. storocie

Najväčší rozmach výroby medi

V čase najväčšieho rozmachu výroby Fuggerovci zamestnávali 2.000 ľudí. V rokoch 1494 -1539 vyrobil podnik 1 085 580 centov medi, t. j. priemerne 24 124 centov ročne a 448 572 hrivien striebra, t.j. 9 532 hrivien ročne.

„V rokoch 1495 – 1604 podnik vyrobil 125 tisíc ton medi – množstvo, ktoré v uvedenom období nedosiahol žiadny iný podnik na svete, a 147 ton striebra. Asi len desatina vyrobenej medi sa v období najväčšieho rozmachu spracúvala v banskobystrickom hámri na hotové výrobky, ko boli riad, kotle, tyče, strešný plech  a iné,“

uvádza Vladimír Sklenka.

jakob fugger

Meď sa z podniku vyvážala do Nemecka, Benátok, Holandska, Poľska, Anglicka, Španielska, ale aj do Číny, Indie, Egypta, Sýrie, Južnej Ameriky a ďalších krajín. V období 15. a 16. storočia dosahoval podnik obrovské zisky vďaka ktorým sa z Jakuba Fuggera – Bohatého stal najbohatší muž Európy a z Jána Thurzu jeden z najbohatších mužov Uhorského kráľovstva.

V súčasnosti sa vstupom Banskej Bystrice do projektu Európskej fuggeroveskej cesty s partnermi Regio Augsburg Tourismus s.r.o Kk, Bad Hindelang, VB Tourismusregion Karwendel a Turistický  zväz Sterzing otvára priestor pre významnú spoluprácu piatich európskych miest, ktoré spája veľké meno a slávna história rodu Fuggerovcov.

medena ruda

 

Zdroj: (tom) a Vladimír Sklenka, Foto: archív