Filip Glocko: Život a dielo bystrického zlatníka Samuela Libaya

História
0 /

Pri pohľade z okna sa môže zdať, že ulice miest sa zrazu odeli do zlata – všade žiaria vianočné svetlá, sviece, ligotavé ozdoby. Aj decembrové odkrývanie tajomstiev depozitu Stredoslovenského múzea sa bude niesť v rovnako honosnom duchu.

Historik PhDr. Filip Glocko porozpráva v utorok 11. decembra 201817:00 hod. v Thurzovom dome o jednom z najlepších uhorských zlatníkov, ktorý tvoril svoje umelecké diela práve v Banskej Bystrici. Rezervujte si budúci utorok na poslednú tohtoročnú prednášku z cyklu Čo sa skrýva  v depozite Život a dielo banskobystrického zlatníka Samuela Libaya.

Samuel Libay s bustou cisára Františka_foto súkromný archív F.Glocko

Jeden z najväčších zlatníkov 19. storočia mal dielňu v Banskej Bystrici

Samuel Libay bol významnou osobnosťou mesta pod Urpínom. Počas svojej zlatníckej kariéry sa vypracoval až na cechmajstra a vychoval viacerých budúcich zlatníkov. Svojím dielom dokázal nenahraditeľnosť a jedinečnosť ručnej zlatníckej práce v období, keď v súťaži s lacnejšou strojovou výrobou strácala svoju pozíciu.

Jeho práca svedčí o poctivej remeselnej príprave, je dôkazom jeho zručnosti, zlatníckeho majstrovstva, ale aj schopnosti umeleckého pozorovania. Aj jeho zásluhou sa dostala Banská Bystrica do širšieho európskeho povedomia.

pokal4

Viaceré úžitkové aj umelecké predmety z dielne Samuela Libaya sa nachádzajú v slovenských  a maďarských múzeách, ale aj v súkromných zbierkach zberateľov.

„Libay sa pri tvorbe svojich diel inšpiroval najmä prírodou a jeho jemná technika filigránu pripomína krehké japonské umelecké diela. Technikou podobnou benátskej či bruselskej čipke vyrábal aj drobné ozdobno-úžitkové predmety ako spony, ihlice, brošne, vinety, schránky či krstné medailóny, ale aj veľké plastiky a busty. Medzi jeho vrcholné diela patria Glabitsov pokál (1835), filigránová soška cisára Napoleona I. (1847) a filigránová busta cisára Františka I. (1840),“

odkrýva majstrovstvo banskobystrického zlatníka Filip Glocko, ktorý bude začiatkom budúceho roka 24. januára 2019 v Thurzovom dome uvádzať do života rozsiahlu monografiu o Samuelovi Libayovi.

pokal3

Zlatnícke skvosty z depozitu Stredoslovenského múzea ukončia tretí ročník cyklu prednášok Čo sa skrýva v depozitenajbližší utorok o 17:00 hod. v Thurzovom dome.

Zároveň Vás SSM pozýva na prvé odkrývanie tajomstiev svojho depozitu v novom roku:

19.  februára 2019 17:00 hod. s reštaurátorom Milošom Packom a konzervátorkou Janou Packovou na tému Spod šikovných rúk.

plagát Čo sa skrýva v depozite

Zdroj: Martina Saktorová, Foto: archív