S etnologičkou Oľgou Danglovou o modrotlači pod Zelenou klenbou

História
0 /

Keď sa v meste pod Urpínom spomenie modrotlač,  Starobystričanom sa v mysli najskôr vybaví rodina Beniačovcov.  Tradícia výroby modrotlače sa tak ako aj pri iných remeslách dedila aj v tejto rodine z otca na syna. Už najbližšiu stredu 22. augusta 2018 o 17:00 hod. v Thurzovom dome predstaví modrotlač Banskobystričanom renomovaná etnologička Oľga Danglová z Ústavu etnológie SAV.

Naši predkovia sa aj v minulosti chceli páčiť

Ku skrášľovaniu a zdobeniu oblečenia už od nepamäti pomáhali vlastným remeselným kumštom aj farbiari, ktorí v dielňach látky farbili a potláčali rozmanitými vzormi. Zdobenie látok poznali už starovekí Egypťania.

Na našom území je modrotlač známa až od 18. storočia, pričom svoj najväčší rozmach zažívala v 19. storočí, kedy ju používali takmer v každej domácnosti.           

foto-najstaršej-modrotlače-zo-zbierok-SSM-BB

Kráse modrotlače podľahli aj naše staré mamy

V minulosti bola modrotlač vyhľadávaná najmä pre svoju nízku cenu. Odev z nej vyrobený nemuseli ľudia prať tak často, ako šaty ušité z bežného bieleho plátna. Práve tieto vlastnosti ju predurčovali k tomu, aby sa stala neodmysliteľnou výbavou domácností našich predkov.

Modrotlač sa používala ako súčasť ženského kroja, či posteľných obliečok a závesov. Rodiny mali dokonca často aj svoje vlastné obľúbené vzory, preto si látky zväčša objednávali v tej istej modrotlačiarenskej dielni.

Každá dielňa svojou produkciou pokrývala len určité územie. To vo veľkej miere prispelo k regionálnej rozmanitosti modrotlače a k jej  lokálnej výnimočnosti,“

vyzdvihuje vplyv jednotlivých oblastí na konečnú podobu modrotlače Oľga Danglová.

Dnes, na rozdiel od minulosti je modrotlačová látka skôr vyhľadávaným dizajnérskym a umeleckým tovarom, za ktorý sú ľudia často ochotní zaplatiť aj vyššiu cenu.

IMG_8291

Augustovým Stretnutiam s minulosťou bude dominovať modrá farba

Riaditeľ  SSM Roman Hradecký zdôrazňuje prepojenie múzea na modrotlač:

„Fenomén modrotlače spoznali návštevníci Stredoslovenského múzea už počas minuloročnej výstavy Za farbou indiga v Thurzovom dome. Počas nej sme verejnosti predstavili najstaršiu datovanú modrotlač z územia Slovenska, ktorá sa nachádza v  zbierkach nášho múzea. V tomto roku pokračujeme v objavovaní tajomstiev modrotlačiarenskeho dedičstva našich dedov aj v rámci cyklu prednášok Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou.“

O ceste modrotlače od formy k látke, o osude modrotlačiarenských dielní po zániku tradičného odievania na Slovensku, ale najmä o kráse ukrytej v modrotlači, porozpráva slovenská etnologička a autorka publikácie Modrotlač na Slovensku – Oľga Danglová, už najbližšiu stredu o 17:00 hodine.

Nasledujúci termín si môžete rezervovať pre ďalšie rande s minulosťou – 26. septembra 2018 o 17:00 hod. s diplomatom, polyglotom a historikom MIROSLAVOM MUSILOM na tému GRÓF MÓRIC BEŇOVSKÝ – náš veľký svetobežník a veľkokráľ na Madagaskare  Septembrová prednáška z cyklu Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou sa uskutoční v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

plagat pod zelenou klenbou

 

 

Zdroj: SSM BB , Foto: ilustračné a archív