S etnologičkou Janou Koltonovou v Matejovom dome na tému Maľované truhlice

História
0 /

Spoznávanie histórie a tradícií z regiónu v rámci cyklu prednášok ČO SA SKRÝVA V DEPOZITE v Matejovom dome pokračuje ďalšou, tentoraz etnografickou témou. Už najbližší utorok 17. apríla 2018 o 17:00 hodine návštevníci Stredoslovenského múzea prostredníctvom prednášky etnologičky Jany Koltonovej s názvom MAĽOVANÉ TRUHLICE spoznajú krásu do maľovaných truhlíc našimi predkami vpísanú.

Už od nepamäti sa človek obklopoval predmetmi, ktoré mu súčasne uľahčovali každodenný život a tiež spríjemňovali prostredie, v ktorom žil. K takýmto predmetom patril aj nábytok, ktorý okrem účelnosti a funkčnosti, podliehal aj dobovému estetickému vkusu. Spočiatku si ho bežní ľudia vyrábali sami a až neskôr táto výroba prešla do rúk špecializovaných stolárskych remeselníkov.

Maľované truhlice ako neodmysliteľná súčasť každej domácnosti patria zároveň k neoddeliteľnej súčasti hmotnej kultúry nášho národa.

„Termín truhla / truhlica pochádza z nemeckého slova truhen a označuje sa ním schránka pre mŕtveho zbitá z dreva alebo  predmet na uskladnenie obilia, textílií či odevov,“

vysvetľuje etnologička Jana Koltonová.

Prvé zmienky o kráľovských truhliciach nachádzame v dobových spisoch už v 13. storočí. Okrem kráľovských a šľachtických dvorov sa s truhlicami stretávame aj v rodinách zámožných sedliakov. Tie slúžili najmä na uchovávanie rôznych dokumentov a tiež cenností.

„Osobitné postavenie medzi truhlicami mali ich svadobné varianty, ktoré vynikali bohatou maľovanou výzdobou. Truhlu dostala nevesta ako súčasť vena a jej kúpa značne zaťažila nejeden rodinný rozpočet,

zdôrazňuje význam svadobnej truhlice Koltonová.

Súčasťou výzdoby truhlíc bývalo aj meno majiteľky a tiež rok sobáša. V porovnaní s ostatným nábytkom v izbe mala svadobná truhlica zvláštny význam a tým aj čestné miesto.

Pod rukami slovenských ľudových remeselníkov vznikali jedinečné skvosty, ktoré do dnešných dní dokladujú umelecké cítenie našich predkov. Odhaliť tajomstvá maľovaných truhlíc z etnologického zbierkového fondu Stredoslovenského múzea pozýva do Matejovho domu riaditeľ múzea Roman Hradecký v utorok 17. apríla 2018 o 17:00 hod.

Zároveň vás SSM pozýva aj na ďalšie odkrývanie tajomstiev svojho depozitu v utorok 22. mája 2018 o 17:00 hod. s historikom FILIPOM GLOCKOM na tému ŠTVORLÍSTOK BANSKOBYSTRICKÝCH ZLATNÍKOV.

 

 plagat co sa skryva v depozite

Zdroj: Gabriela Benčová SSM, Foto: ilustračné