Decembrové Výpravy do staroveku v Thurzovom dome

História
0 /

Nefretiti

Už začiatkom decembra uzatvorí dvojica popredných slovenských egyptológov – Martin Odler a Jozef Hudec tohtoročné dobrodružné výpravy do starovekej egyptskej civilizácie. Návštevníci Stredoslovenského múzea si tak doplnia posledné dve časti zo skladačky o starovekom Egypte, ktorú pre nich pripravilo Stredoslovenské múzeum v spolupráci s Katedrou histórie Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici a Nádaciou Aigyptos.

Odpovede na otázky: Kto postavil pyramídy?Aké sú najnovšie výsledky archeologického výskumu v egyptskom Tell el-Retábí? získajú návštevníci Stredoslovenského múzea už najbližšiu stredu 6. 12. 2017 a vo štvrtok 7. 12. 2017 o 17:00 hod. v Thurzovom dome v Banskej Bystrici.

V stredu sa dozvieme kto postavil jeden zo siedmich divov sveta

Slovenský egyptológ Martin Odler konštatuje:

„Posledné dve desaťročia priniesli nové a najmä nečakané poznatky o najvyššej pyramíde v Gíze – Cheopsovej (Chufovej) pyramíde, ktorá patrí bezpochyby k najväčším projektom vtedajšieho panovníka.

Archeológom sa súčasne podarilo získať aj bližšie informácie o ľuďoch, ktorí na stavbe tejto pyramídy pracovali. V roku 2013 totiž našli niekoľko tisíc malých fragmentov z popísaných papyrusov, ktoré predstavujú najstarší súbor písomností zo starovekého Egypta.

Najúžasnejším objavom je však denník úradníka Merera, ktorý detailne dokumentuje dopravu stavebných blokov na staveniská v Gíze a zachytáva niekoľko mesiacov každodenného života egyptských robotníkov.          O týchto, ale aj o mnohých ďalších zaujímavostiach  porozpráva egyptológ Martin Odler už túto stredu o 17:00 hod. v Thurzovom dome.

Vo štvrtok spoznáme archeologický výskum slovenských a poľských egyptológov v Tell el-Retábí

Slovenský egyptológ a politológ Jozef Hudec tvrdí:

„Až šesťdesiat percent archeologických pamiatok v Egypte ešte stále spočíva pod zemou a čaká na svoje odhalenie.

Práve on spolu s ďalším slovenským egyptológom Dušanom Magdolenom založil v roku 1995 Nadáciu Aigyptos, ktorej cieľom je podpora slovenského egyptologického  výskumu. Už sedem archeologických sezón Slováci spolu s poľskými kolegami spolupracujú pri výskume starovekého náleziska neďaleko Káhiry – v Tell el- Retábí.

„S čím všetkým sa pri odhaľovaní pieskom zaviatej civilizácie v krajine faraónov musia potýkať naši egyptológovia, aké úspechy už majú za sebou, čo všetko ich ešte len čaká a ako vyzerá každodenný výskum slovenského egyptológa  – to všetko sa dozvedia návštevníci Thurzovho domu z rozprávania egyptológa Jozefa Hudeca vo štvrtok 7. decembra 2017,

pozýva na záverečné podujatie z obľúbeného cyklu Výpravy do staroveku riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký a zároveň avizuje pokračovanie spolupráce s Katedrou histórie FF UMB aj v roku 2018.

Dobrodružné  výpravy do staroveku si môžete rezervovať v týchto termínoch:

V stredu 6. 12. 2017 o 17:00 hod. s Martinom Odlerom na tému Kto postavil pyramídy?

Vo štvrtok 7. 12. 2017 o 17:00 hod. s Jozefom Hudecom na tému Archeologický výskum na egyptskom Tell el-Retábí

 plagát Výpravy do staroveku

Zdroj: SSM BB, Foto: ilustračné