Čo sa skrýva v depozite: Banskobystričania v 16. honvédskom pluku

História
0 /

Spoznávanie histórie a tradícií z regiónu v rámci cyklu prednášok ČO SA SKRÝVA V DEPOZITE pokračuje v Matejovom dome aj v mesiaci november. Už najbližší utorok 21. novembra 2017 o 17:00 hod. návštevníkom Stredoslovenského múzea vyrozprávame osud 16. banskobystrického honvédskeho pluku, ktorý mal mierové sídlo v meste pod Urpínom. Životné príbehy Bystričanov, ktorí v ňom slúžili počas prvého celosvetového konfliktu priblíži historik Roman Hradecký.

 Jozef Gregor Tajovský na fronte

„ … Žijem! Ak ma guľka nezabije, zimou nezamrznem, vši ma nezjedia, ja vydržím viacej ako kôň …“

Týmito slovami zachytil svoje najhlbšie pocity z frontu Jozef Gregor Tajovský – popredný predstaviteľ slovenského realizmu. S akými náladami a pocitmi rukovali mladí muži do vojny? Ako vyzerali bojiská vo víre 1. svetovej vojny? Čo cítili a vďaka čomu prežili neľudské podmienky v zákopoch, keď okolo nich lietali guľky?

Historik a riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký opäť pripomenie odvahu a hrdinstvo vybraných Banskobystričanov, ktorí bojovali za svoju vlasť a na oltár slobody položili svoju mladosť, zdravie, ideály a nejeden z nich aj svoj život.

Banskobystričania v 16. honvédskom pluku

V prednáške s názvom  BANSKOBYSTRIČANIA V 16. HONVÉDSKOM PLUKU Roman Hradecký opäť opráši aj príbeh deviateho veliteľa pluku Ferencza Hilla, syna banskobystrického mešťanostu Júliusa Cesnaka, spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského, študenta Janka Filipču z Poník, architekta Ladislava Hudeca, básnika Ivana Kraska, hudobného skladateľa Jána Móryho a mnohých ďalších.

„Veľká vojna tragicky zasiahla rodiny nielen v meste pod Urpínom, ale aj na celom Slovensku. Mnohí z potomkov padlých vojakov dodnes nevedia, že aj ich predkovia boli hrdinami brániacimi svoju vlasť a ideály aj neraz za cenu vlastného života,“

 dodáva historik.

Pri príležitosti jubilejného stého výročia začiatku krvavého konfliktu v roku 2014 výstavou Veľká vojna v našich životoch a pravidelne sa opakujúcimi prednáškami pre študentov pri príležitosti Dňa vojnových veteránov ale aj prostredníctvom prednášky z cyklu Čo sa skrýva v depozite si pripomíname zásluhy vojakov aj spomedzi Banskobystričanov, ktorí bojovali v 1. svetovej vojne.

A práve prostredníctvom vzácnych originálov fotografií a ďalších jedinečných dobových predmetov, ktoré ukrývajú múry depozitu Stredoslovenského múzea, tak opäť v Matejovom dome ožije už najbližší utorok o 17:00 hod. hrdinský i smutný storočný príbeh.

Zároveň vás SSM pozýva aj na ďalšie odkrývanie tajomstiev svojho depozitu:

Utorok 12.12. 2017 o 17:00 hod. s historikom FILIPOM GLOCKOM na tému JOZEF GUTKAISS – mesto a jeho život cez objektív

plagat co sa skryva v depozite

Zdroj: SSM BB, Foto: archív