FOTO,VIDEO: Bystričania využili druhý mečbal s N. Zámkami, sú v semifinále a majú isté medaily + HLASY

1 /

Banskobystrickí hokejisti nenechali v piatok večer nikoho na pochybách a piaty štvrťfinálový zápas na domácom ľade s Novými Zámkami zvládli. Vyhrali 5:1, celkovo v sérii 4:1 a zaslúžene postupujú do semifinále. Vzhľadom na prvé miesto po základnej časti majú už dnes isté bronzové medaily. Ich lesk môžu už iba premeniť na cennejšiu farbu.

V prvej tretine mali Bystričania tlak a vytvorili si dostatok šancí. Už od úvodu zamestnávali Lundströma v bránke, ktorý čelil strelám Surového a nepríjemným tečom Handzuša. Prvú vážnejšiu šancu však mali z ojedinelého útoku Zámky. Kučkin sa ocitol v jedenástej minúte pred našou bránkou, no našťastie prestrelil. My sme v nápore nepoľavili, boli sme silnejší na puku, viac sa tlačili dopredu, ale príležitosti Bortňáka, Češíka, Handzuša i Sersena zostali nevyužité. Sekundu pred klaksónom Truchno spoza bránky našiel pred ňou Ziga, ten zakončoval z prvej, puk si ani tentoraz cestu za gólmana hostí nenašiel.

Až v strednom dejstve to ´baranom´ do bránky popadalo. V 23. minúte vystrelil od modrej Mislav Rosandič a puk od hornej žŕdky putoval za čiaru – 1:0. Mali sme veľkú prevahu a ďalšie šance, nevyužili ich Surový a Zigo. Ujala sa až v polovici zápasu parádna koncovka Patrika Lampera z medzikružia, mieril do vinkla – 2:0. Hostí ani tento inkasovaný gól neprebral. Stále dominovali na ľade Bystričania, Lundström sa rozhodne nenudil. Zasahoval po strelách Handzuša, Češíka a Higgsa. Tretiemu gólu však 105 sekúnd pred prestávkou nezabránil. Po chybe Zámčanov sa rútil zo stredného pásma do útočného po pravej strane Dávid Buc, prešiel pred bránku a zvýšil skúsene na 3:0.

Hostia v úvode tretej tretiny na chvíľu zdramatizovali duel gólom na 3:1. Vyšla im rýchla akcia z pravej strany, dobrú strelu Kučkina Bacashihua iba vyrazil, k puku sa dostal na ľavej strane Novotný a v pokľaku mieril do odkrytej časti našej svätyne. Na tento zásah sme odpovedali do šestnástich sekúnd. Ku koncovke sa dostal na pravej strane aktívny Michal Handzuš a puk za výraznej pomoci Cardwella skončil za Lundströmom – 4:1. Novozámčania boli podlomení, nedostávali sa už do ďalších príležitostí, naopak tie sme mali my, no Rosandič ani Zigo nedokázali navýšiť skóre. Podarilo sa to až v 56. minúte Michalovi Handzušovi, ktorý po rýchlej akcii iba nastavil hokejku pred bránkou, keď ťažil z parádnej prihrávky Higgsa. Víťazstvo ´baranov´ bolo zaslúžené.

V semifinále sa stretnú Banskobystričania buď s Martinčanmi, ak pokoria Košice. Ak sa im to však nepodarí, naším súperom bude víťaz zo súboja Žilina – Zvolen.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HC Mikron Nové Zámky 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)

Góly: 23. M. Rosandič (Higgs, Handzuš), 30. Lamper (Carlsson), 39. Buc (Carlsson, Wishart), 45. Handzuš (Skalický, Higgs), 56. Handzuš (Higgs, Skalický) – 44. Š. Novotný (Kučkin, Paulovič). Rozhodovali: J. Konc, Müllner – R. Výleta, P. Šefčík. Vylúčení na 2.min: 2:3. Presilovky: 0:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2841 – vypredané.

HC’05 iClinic: Bacashihua – Kubka, Sersen, Carlsson, Wishart, Sedlák, M. Rosandič, Gründling – Lamper, Češík, Bortňák – Buc, T. Surový, Hickmott – Handzuš, Higgs, Skalický – Kafka, Zigo, Truchno
HC Mikron: Lundström – Cardwell, Drtina, Sandgren, M. Hudec, Denis Rehák, Maier – Kučkin, Š. Novotný, Dubec – Čaládi, Dominik Rehák, Paulovič – Fábry, Kytnár, Saarinen – McParland, Lelkeš, J. Tibenský

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Pre nás to bol náročný zápas. V prvých dvoch tretinách súper dobre bránil, my sme mali síce prevahu, s častými strelami, ale Zámky dobre vykrývali predbránkový priestor. Väčšinou sme mali šance z dorážok, čisté príležitosti chýbali. Mali sme tlak, ale hostia naozaj dobre bránili. Dôležitý bol prvý gól v druhej tretine a potom aj ten druhý, oni to už museli otvoriť a nám sa už potom ľahšie presadzovalo. Súpera sme nepúšťali do prečíslení, to bolo dôležité, lebo mal šikovných rýchlych hráčov, ktorí čakajú na príhodnú chvíľu a vedia zakončovať. V tretej tretine zámky vsadili všetko na jednu kartu, útočili aj so štyrmi hráčmi, nám chvíľami bolo horúco. Potom sme to lepšie zorganizovali a záver sme si napokon postrážili. Zámky odohrali veľmi slušnú sériu, boli nepríjemné, hlavne v defenzíve ukázali kvalitu, výsledky nie vždy zodpovedali dianiu. Postúpili sme však zaslúžene. Stav série 4:1 odzrkadľuje reálne silu oboch mužstiev.“

Štefan Mikeš, tréner Nových Zámkov: „Chceli sme to súperovi čo najviac sťažiť a zabojovať. Išli sme do duelu s pokorou. V defenzíve sme to chceli zhusťovať, vykrývať priestor. Aj sa nám to darilo. Boli sme síce pod tlakom, čo sme vedeli, že budeme, no spoliehali sme sa na protiútoky. Z jedného sme dali gól, ale bolo to málo. V druhej tretine to súperovi napadalo a my sme sa v útoku nepresadzovali. Bolo ta ťažké cez dobre organizovanú bystrickú obranu. Urobili sme menšie individuálne chyby a súper to využil. Zaslúžene vyhral. Prevaha na strane domácich bola jasná, no v zápasoch rozhodujú góly. Tie popadali Bystričanom, hlavne v úvodných dvoch zápasoch série. Nezvesili sme hlavy a myslím si, že sme napokon dohrali štvrťfinále so cťou. Kvalita súpera sa prejavila, my mu teraz držíme palce, aby vyhral celé play-off.“

Michal Handzuš, autor dvoch našich gólov: „Dominovali sme od začiatku zápasu, len sme nevedeli dať prvý gól. Vedeli sme, že ak ho dajú oni, mohli by sa chytiť, Som rád, že sme teda dali my prvý gól a potom to už išlo lepšie. Tlačili sme súpera, mali sme prevahu, no nevedeli sme sa dlho strelecky presadiť. Zámky tak boli stále v hre.  Nebol to ľahký zápas. Museli sme sa aj v tomto nadrieť na všetky góly. Chceli sme sériu ukončiť v utorok u nich, aby sme mali viac času na oddych. Podarilo sa to až teraz. V prvých zápasoch nám to padalo prakticky z každej strely, ale celkovo sme boli lepší, zabrali nám štyri vyrovnané päťky. Sme spokojní s postupom, no je to iba prvý krok. Oddýchneme si, vyvetráme hlavy, pretože vieme, že to bude už len ťažšie.“

Patrik Lamper, autor nášho víťazného gólu v zápase: „Začiatok zápasu nám ušiel. Až od druhej tretiny sme hrali svoju hru. Myslím si, že celý zápas sme boli lepší. Hlavne korčuliarsky, dominovali sme, tlačili sa do bránky. V prvej nám to nepadalo, chvalabohu, že to padlo v druhej. Dôležité bolo, že sme neboli vylučovaní, lebo v štvrtom zápase u nich sa stále hrali oslabenia a presilovky a neboli sme v tempe. Niekomu nevyhovovalo, že bol menej času na ľade. Teraz sme boli všetci na ľade často a v tempe. Súper bol húževnatý, aj v základnej časti to boli so Zámkami ťažké a tesné zápasy. Chvalabohu sme vyhrali a môžeme ísť ďalej za naším veľkým cieľom.“

Mislav Rosandič, autor nášho prvého gólu: „Prvé dva zápasy sme vyhrali dosť vysoko, bolo to v pohode, no potom Zámky zmenili systém, dokonca vyhrali aj štvrtý zápas. Niečo sme si teda pred týmto stretnutím povedali, vrátili sme sa k našej hre a zabralo to v tomto dueli. Každý zápas sa začína od 0:0. Potrebovali sme si všetko tvrdo odpracovať, teší ma, že sme tak urobili a vyhrali.“

Milan Kytnár, kapitán Nových Zámkov: „Vstupovali sme do série s tým, že sme vedeli, čo nás čaká.  Každý si uvedomoval, že pokiaľ chceme uspieť, všetko nám musí v danom stretnutí klapnúť. Podarilo sa nám to len v jednom zápase, preto je stav série 4:1 pre Bystricu. Chcem pogratulovať domácim, zaslúžene postúpili. Každý jeden z nás chcel sériu ešte predĺžiť, no nevychádzali nám niektoré veci. Boli sme akoby zviazaní hrozbou, že už môže byť koniec sezóny. Robili sme malé chyby, ktoré vyústili do inkasovaných gólov. Súper má skúsenejšie mužstvo, čo sme vedeli, chceli sme ho predčiť bojovnosťou a dravosťou. Nemáme sa za čo hanbiť. Môžeme byť radi, že sme to play-off vôbec spravili.“

Michal Hudec, útočník aj obranca Nových Zámkov: „Boli sme pod obrovským tlakom od začiatku zápasu. Naša obrana bola preťažená, dochádzali nám postupne sily. Ukázala sa sila kádra Banskej Bystrice. Kvalita bola jednoznačne na strane súpera. Bolo to síce 0:0 po prvej tretine, bolo to pre nás pozitívne, no stále sme boli pod tlakom, ťažko sme sa dostávali z obrany do stredného pásma, nie to ešte do útočného. Nemali sme ani presilovku. Chýbali nám sily, aby sme sa niekam dostali a boli faulovaní. Banská Bystrica sa na nás dobre pripravila a duel zvládla, zaslúžene teda postúpila.“

Autor: (job), Zdroj: Video huste.tv, Foto: Mirka Chabadová