FOTO: Na Štiavničkách oslava futbalu medzi Duklou Banská Bystrica a Duklou Praha

ŠPORT
6 /

DSCN7299

Na banskobystrické Štiavničky zavítali v piatok popoludní známe futbalové mená z minulosti. V rámci 50. výročia založenia futbalového klubu Dukla Banská Bystrica sa tu hral priateľský zápas internacionálov medzi našim armádnym tímom a Duklou Praha.

Do stretnutia zasiahli hráči starší ako 40 rokov, ktorí kedysi pôsobili buď v Dukle Banská Bystrica, alebo v Dukle Praha, vrátane béčka pražského tímu Dukly Tábor. Kapitánom nášho tímu bol František Kunzo, ktorý pôsobil pod Urpínom od roku 1973 až do roku 1981. V Moskve 1980 získal s národným mužstvom Československa zlatú olympijskú medailu. Na pražskej strane bol kapitánom Dukly František Štambacher, rovnako držiteľ spomínaného zlata z olympiády v Moskve, pričom bol aj v zlatom tíme v Belehrade na ME 1976 a v bronzovom na ME 1980. S pražskou Duklou získal až tri tituly majstrov Československa, v rokoch 1977, 1979 a 1982. Nemohli sme sa ho preto nespýtať, s akými pocitmi prichádzal po dlhých rokoch do Banskej Bystrice. „Poviem vám po pravde, keď som sem prišiel, tak som si tento váš štadión v hlave poriadne ani nevybavil. Je to už veľmi dávno, čo sme sem chodili s pražskou Duklou na zápasy. Viem iba, že sme tu málokedy prehrali. Nemám žiadnu silnú, či už pozitívnu, alebo negatívnu spomienku na nejaké okamihy, či zápasy z minulosti, ktoré som v Bystrici odohral. Tie sa skôr viažu k duelom na východe Slovenska, s VSS Košice a Lokomotívou Košice, ale i s Prešovom. Bolo to pre nás ďaleko a väčšinou sa tam nevyhrávalo. Sparta či Bohemka tam jazdili autobusom, vracali sa domov až ráno. My sme mali výhodu v tom, že sme cestovali lietadlom, boli sme rýchlo doma, nebolo to až také strašné,“ povedal Bystricovinám 64-ročný Štambacher, ktorý prítomných hráčov po štyridsiatke v piatok na predzápasovom mítingu v športovej hale na Štiavničkách nespoznával: „Veľa hráčov je tu mladších aj o dve generácie. Samozrejme s Františkom Kunzom sme hrali v Moskve, osobne sa poznám s Janom Kocianom, Pavlom Diňom, ale viacero mien zo Slovenska poznám iba z počutia, či čítania.“

Do Banskej Bystrice zavítal aj preslávený slovenský kanonier Pavol Diňa, ktorý pôsobil v bystrickej Dukle od roku 1983 do roku 1990. Odohral za nás 184 zápasov a strelil celkovo 81 gólov. Pred naším mikrofónom si zaspomínal na tieto časy: „Tu som začal hrať najvyššiu československú súťaž. To je vždy pre mňa najsilnejšia spomienka. Pôsobil som tu osem rokov, spomienok je veľa, hlavne na to množstvo duelov nielen v lige, ale aj v pohári. Strelil som viac než osemdesiat ligových gólov, mal som veľa dobrých spoluhráčov a hlavne tu bola dobrá partia, v meste takisto srdeční ľudia.“  V súčasnosti 54-ročný Diňa býva v Snine, kde trénuje tamojší treťoligový tím v úlohe asistenta hlavného kouča a zároveň sa stará aj o tamojšie ihrisko.

Mladšiu generáciu zaujala prítomnosť 62-ročného Ladislava Borbélyho, dnes známeho futbalového analytika a spolukomentátora televíznych prenosov. V banskobystrickej Dukle pôsobil v sezóne 1978/1979, na ktorú si ešte aj teraz po rokoch veľmi dobre pamätá, keď Bystricovinám povedal: Bola to ročná vojenčina. Niektoré vojenské povinnosti boli síce nezmyselné, ale najlepšie na tom bolo, že existovali Dukly. Veľkému množstvu hráčov tieto armádne kluby pomohli. Dozrievali v týchto mužstvách. Ja som išiel z Banskej Bystrice rovno do pražskej Sparty, čo možno teraz i ľutujem. Mal som totiž ponuku od plukovníka Nagya upísať sa Dukle na ďalšiu činnú službu. Som však trošku antiuniformovaný typ, ale z hľadiska futbalu to tu bolo senzačné. Celý vojenský režim bol neskutočný. Nové bývanie na Dukle, dozorné funkcie, napríklad v autoparku, ale ja som miloval byť dozorným v kuchyni, vtedy som si dal toľko stehien koľko som vládal. Šéfkuchár bol z Nových Zámkov, tak keď som bol pri ňom, celý deň som žral (smiech). Jedáleň bola kilometer a pol, aspoň sme sa prešli, cestou sme sa stavili v Úsvite, bola tam aj cukrárnička, tam sme si tiež niečo dali. Prišli sme popoludní na ubytovňu, pospali sme a išli na tréning. Večer boli diskotéky na pedagogickej fakulte, s Bobym Polákom sme boli v tomto smere úderná dvojička. Takže aj športový a spoločenský život tu bol super. Mám iba pozitívne spomienky.“

Borbély bol obranca, no dal za Duklu gól v spomínanej sezóne v prestížnom televíznom zápase proti vtedajšiemu úradujúcemu majstrovi Zbrojovke Brno. „Tréner Bříza ma poslal medzi stopérov súpera Václavíčka a Kotáska. Išlo o dvojičku najvyšších stopérov v lige. Ja som sa medzi nimi dokázal trikrát presadiť, teda tri razy som hlavičkoval, dal som jeden gól, jeden krát som iba tesne minul bránku. Duel pred televíznymi obrazovkami československej televízie sme napokon prehrali 3:4, ale tento zápas bol výborný, utkvel mi v pamäti do dnes,“ dodal v súčasnosti už známy futbalový analytik a spolukomentátor.

A keď sme už v prítomnosti, na tomto spomienkovom stretnutí nechýbal ani súčasný hlavný muž už žiaľ iba treťoligovej mestskej futbalovej Dukly Milan Smädo. Ten nám povedal:

„Súčasnosť sa s tou minulosťou absolútne nedá porovnať. To bola vtedy veľká sláva Dukly. Stretlo sa tu v piatok veľa spoluhráčov, funkcionárov, ktorí tomuto klubu robili slávu. Je to krásna spomienka, ale aj výzva pre nás všetkých, ktorí máme v Bystrici futbal radi, aby sme túto slávu vrátili mestu, fanúšikom a samotnej Dukle. Pýtali sa ma títo internacionáli, čo je dnes s mužstvom, hlavne českí hráči z Dukly Praha, ktorí prešli podobnou tortúrou, že padli do nižších súťaží, no pozdvihli sa a v súčasnosti hrajú najvyššiu súťaž v Českej republike. Verím, že združíme všetky sily na Horehroní, nielen v Bystrici, a naša Dukla znovu vybojuje pozície, ktoré jej už historicky patria. Tento klub má veľké meno po celom bývalom Československu. Ak teda spojíme sily, tak verím, že vrátime späť slávu futbalovej Dukle.“

Mená všetkých hráčov, ktorí zavítali v piatok popoludní na Štiavničky nájdete v našej bohatej fotogalérii. Vidíte tam aj ocenených bývalých futbalistov či funkcionárov, trénerov, ale aj slávnostný výkop, či zábery z mítingu v športovej hale. Zápas internacionálov medzi Duklou Banská Bystrica a Duklou Praha sa skončil víťazstvom nášho mužstva 3:2 po polčase 1:0. Úvodný gól strelil Tomáš Medveď, po prestávke vyrovnal Bittengel a Kaloušek dokonca otočil vývoj na 1:2. Záver však patril Bystričanom zásluhou presných zásahov Mariána Bochnoviča a Františka Kunza mladšieho.

Dukla Banská Bystrica – Dukla Praha 3:2 (1:0) – hralo sa 2x35min.

Góly: Medveď, Bochnovič, Kunzo ml. – Bittengel, Koloušek. Rozhodovali: Bomba – Samotný, Jekkel. Diváci: 500.

Autor: Jozef Balko, Foto: Jozef Balko