18 /

Banskobystrická mestská Dukla v 15. kole druhej futbalovej ligy zvíťazila na domácom ihrisku tretíkrát v sezóne a druhýkrát v rade. Tentoraz zdolala druhé mužstvo tabuľky Skalicu 3:1, hoci prehrávala po polčase 0:1.

Úvodná 45-minútovka bola v réžii hostí. Viac sa tlačili do šestnástky, vytvorili si šance, mali navrch. V dvanástej minúte sa v sľubnej pozícii ocitol Szőcs, ale prestrelil bránku. Trafiť sa po kombinácii vpredu podarilo až o pár sekúnd Šebestovi, zakončoval z rohu pokutového územia presne k vzdialenejšej žrdi – 0:1. My sme mohli po štvrťhodine hry využiť zaváhanie brankára Junasa, ale Viktorovi Tóthovi chýbal asi meter aby sa dostal skôr k lopte. Potom zaujal fair–play moment Hašu po priamom kope nášho Polievku z asi 18 metrov, pretože spomínaný skalický hráč loptu odvrátil na roh, rozhodca si myslel, že zasahoval Laksík pred bránkou. Išlo o nebezpečnú situáciu. Následne však po nevydarenom rohu Dukly nasledoval protiútok Záhorákov, chybu vyrobil Kolláti, lopta z ľavej strany putovala za nášho gólmana, ale na päťke prestreli prázdnu svätyňu Krejčího Šebesta. V 35. minúte zaujal opäť Haša, no hlavičkoval vedľa. Tento futbalista hýril vpredu aktivitou, po rohovom kope znovu hlavičkoval z hranice malého vápna, avšak do brvna! Aj preto sa išlo na prestávku pre Bystricu v podstate za ešte priaznivého stavu 0:1.

Do druhého polčasu poslal domáci kouč Willwébera, vystriedal V. Tótha, no sprvu nič nenasvedčovalo tomu, že by sa chystal nejaký obrat. Prišla však 53. minúta a náš rohový kop. Centrovanú loptu tečoval v šestnástke Starší a už sa zdalo, že pôjde vedľa žrde, no pribehol k nej na poslednú chvíľu Patrik Prikryl a upratal ju ´krkolomne´ do bránky – 1:1. Tento moment naše mužstvo výrazne vzpružil. Skaličania začali zrazu pôsobiť nervózne. Mohol toho využiť po centri Kollátiho Laksík, z otočky z asi 15 metrov mieril vedľa. Na opačnej strane dostal parádnu prihrávku do šestnástky Šebesta, ktorého bravúrne vychytal Krejčí. Po hodine hry sme si vytvorili závar pred bránkou súpera a keďže Szőcs pritiahol nášho hráča za dres v pokutovom území v snahe aby nezískal loptu, ktorú nemal Junas pod kontrolou, nasledovala žltá karta a penalta. Tú premenil bezpečne Gabriel Snitka a viedli sme 2:1. Boli sme razom na koni. Útočné tykadlo Laksík v 68. minúte pekne hlavičkoval centrovanú loptu, gólman Skalice však dobre zasiahol. Nárok nemal až o tri minúty neskôr, pretože po priamom kope Polievku sa odrazená polovysoká lopta ocitla pred Lukášom Laksíkom a ten ju z prvej napálil do šibenice – 3:1. Záver duelu si už Bystričania postrážili. Jedinú možnosť mala Skalica v 78. minúte, ale pred Šebestom predviedol ďalší dobrý zákrok v šestnástke Krejčí.

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga pre bystricoviny.sk duel zhodnotil nasledovne:

„Myslím si, že prvých dvadsať minút, možno aj viac, sme ukázali až prílišný rešpekt voči súperovi. Skalica mohla tento zápas rozhodnúť už v prvom polčase, no nestalo sa tak. Chlapcom som cez prestávku povedal, že futbal sa hrá 90 minút, že keď to hostia nevyužili, musíme toho využiť my. Priznám sa, že po polčase by som bol spokojný aj s remízou, no chcem mojim zverencom poďakovať za tento príjemný zážitok, teda že aj banskobystrickí diváci si to užili. Povedal som hráčom, aby sa nepozerali na tabuľku, teda kde je Skalica a kde sme my, že mňa skôr zaujíma, kde budeme na konci súťaže a nie teraz. Hral som futbal a dobre viem, čo jeden strelený gól alebo vyhratý súboj v takomto priebehu zápasu dokáže spraviť s mužstvom, to sa aj potvrdilo. Paťo Prikryl dostal trošku naložené cez polčas, no presne tak by mal reagovať jeden profesionálny futbalista, ak chce dokázať trénerovi, že sa mýlil.“

Autor nášho prvého a vyrovnávajúceho gólu Patrik Prikryl Bystricovinám povedal:

„Hovoríme si to a aj avizujeme na tréningoch, že po rohovom kope musí niekto uzatvárať zadnú žrď. Chvalabohu, že som tam bol, že ma nikto nepokryl a bol som tam sám a hlavne dal ten gól na 1:1. Nakopol nás, veď Skalica mohla po polčase vyhrávať 3:0, mala tam tutovky, takže by to bolo veľmi zlé už pre nás. Našťastie sme vyrovnali dosť skoro v druhom polčase a potom prišla penalta na 2:1 a Laksík dal krásny gól na 3:1, takže tri body zostali doma, z čoho máme veľkú radosť.“

Bystricoviny oslovili aj autora tretieho nášho gólu Lukáša Laksíka:

„Ukázali sme dnes veľkú silu mužstva, že máme aj na takýchto súperov v tabuľke. Na tom by sme mali stavať, že dokážeme otočiť zápas s ťažkým súperom. Čo sa týka môjho gólu, bol som v podstate chrbtom otočený k celej situácii, no keď som sa otočil, zbadal som loptu pred sebou a snažil som sa ju iba trafiť (smiech), no a bol z toho parádny gól. Som šťastný, lebo dlhšie som sa nepresadil. Teraz, keď mi to tam padlo, tak spadol aj taký kameň zo mňa. Snažím sa na hrote behať, otravovať obrancov, zvádzam s nimi veľa súbojov, čo je náročné na fyzičku. Je to však dôležité, treba vydržať a jazdiť. Tréner vie, že toto mužstvo má na viac, než sme ukázali v prvom polčase, aj nám to tak povedal, zobrali sme si to všetci k srdcu. Druhý polčas nám vyšiel super, klobúk dole pred chlapcami a predvedeným výkonom.“

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Skalica 3:1 (0:1)

Góly: 53. Prikryl, 64. Snitka (z11m), 71. Laksík – 12. Šebesta. Rozhodoval: Somoláni. ŽK: Vajda, Laksík – Szőcs, Nagy. Diváci: 597.

MFK Dukla: Krejčí – Starší, Kupčík, Prikryl, Savić – Snitka, Vajda – Kolláti (90+2 Malík), V. Tóth (46. Willwéber), Polievka (86. Žilinec) – Laksík

MFK Skalica: Junas – Švrček, Hlavatovič, Szőcs, Pospíšil (78. Jakubek) – Opiela – Šebesta, Nagy, Abrahám (71. Dolný) – Haša, Matić (65. Mášik)

Najbližšie hrá naša mestská Dukla ligový duel pod Tatrami, v sobotu 10. novembra o 13.00 hodine sa predstaví na ihrisku súpera, keď nás hostí FK Poprad.

Ostatné výsledky: Bardejov – Žilina B 3:0, Pohronie – Inter Bratislava 1:0, Lipany – Prešov 1:0, Dubnica – Poprad 0:0, L. Mikuláš – Komárno 2:1, Petržalka – Lokomotíva Košice a Trebišov – Šamorín hrajú v nedeľu 4. novembra.

1. Pohronie 36b, 2. L. Mikuláš 32b, 3. Skalica 32b, 4. Komárno 30b, 5. Poprad 27b, 6. Petržalka 25b*, 7. Dubnica 21b, 8. B. Bystrica 20b, 9. Žilina B 20b, 10. Inter 19b, 11. Prešov 18b, 12. Šamorín 18b*, 13. Lipany 14b, 14. Bardejov 13b, 15. Lokomotíva 13b*, 16. Trebišov 13b*.