Festival futbalu detí priťahuje

ŠPORT
12 /

mali futbalisti

Ostatný aprílový víkend potvrdil znova, že tam, kde sa organizátori príkladne starajú o systematickú prácu s deťmi v oblasti ich futbalového rastu, nechýba ani divácka kulisa.

Mladí futbalisti MFK Dukla a ŠK Novohrad

V nedeľu dopoludnia prišlo do areálu Dukly na Štiavničkách v Banskej Bystrici, kde sa nachádza ihrisko s umelou trávou, vyše 200 priaznivcov futbalu. Prišli, lebo mohli sledovať zaujímavé futbalové prezentácie futbalových prípraviek zásluhou chlapcov a dievčat v dresoch MFK Dukla Banská Bystrica a ŠK Novohrad Lučenec.

Celkom sme tam  napočítali okolo 120 detí z oboch klubov, ktoré ako uvádzame vyššie, pred zrakmi vyše 200 divákov (počítali sme ich za bariérami v čase, keď sa bavili futbalom i medzi sebou – pozn. autora), čo bolo viac než zvykne byť aj na mnohých ligových futbalových stretnutiach seniorov slovenských futbalových súťaží.

Navyše tu sme mohli sledovať priamo v akcii viacerých majstrov republiky z kategórie seniorov, už nie ako hráčov, ktorí tie tituly získali, ale v úlohe trénerov najmenších organizovaných a pravidelne trénujúcich futbalových skupín.

Futbalovému fajnšmekrovi netreba vysvetľovať, že Ľubomír Faktor sa tešil ako hráč z piatich titulov majstra svojej krajiny medzi seniormi. Teraz najskôr pomáhal vytvoriť skutočné hracie plochy pre 8 – ročné deti, ktoré sám trénuje, aby potom z úplnej blízkosti odstraňoval chybné manipulácie s futbalovou loptou u podaktorých s takou dôležitosťou a takým nasadením, ako u neho bývalo za čias, keď hrával ligový futbal sám.

Keď sme sa ho pýtali, aký je rozdiel trénovať dospelých a deti, odpovedal:

„Ten kto si myslí, že pri futbalovom tréningu detí si tréner oddýchne, veľmi sa mýli. Pravda, ak ten tréner skutočne trénuje a chce deťom odovzdať všetko futbalové, čo vňom je, čo pozná z vlastnej futbalovej praxe. Ale zvykol som si na to a vtiahlo ma to do zaujímavého futbalového kolotoča.”

Viac sme si ho počas zápasov jeho futbalovej družiny medzi 8 – ročnými chlapcami a dievčatami nevyrušovali. Veď každým kúskom svojho tela bol sústredený na herné prístupy každého v drese MFK Dukla, ktorých trénersky usmerňoval.

Väčšinu z nich je vidieť aj na priloženej fotografii k tomuto, na naše slovenské publicistické pomery, nevšednému článku. Keďže nám ochotná vedúca celej futbalovej mašinérie 8 – ročných v červeno – bielom oblečení s logom Dukla, ich vedúca  Františka Hajduchová  (na zábere prvá zľava v hornom rade) poskytla fotografiu, máme zdokumentované celé družstvo, vrátane oboch trénerov. Tými sú  Lubomír Faktor (uprostred v hornom rade) a  Filip Sliačan.

mfk dukla bb

V strednom rade zľava vidíme: Jakuba Cabana, Matúša Kordoša, Andreja Chromeka, Tibora Fuchsa, Tadeáša Ferenca, Richarda Štefunka, Kristiána Póča, Liama Cabana, Dominika Ďaďana, Zuzanu Konopovú a Sofiu Fabianovú.

Dolný rad zľava tvoria: Kristián Alakša, Jerguš Šinský, Ján Hajdúch,  Šimon Bátovský, Patrik Illés, Oliver Puzio a  Jakub Lichý

Fotografovania sa nezúčastnili a preto na tejto fotografii chýbajú: Alex Krajčovic, Alex Šorec, Jakub Karas a Oskar Planieta.

sk novohrad lucenec

Všetkých hrajúcich sme pozorne sledovali, oceňovali sme ich herné nasadenie, občas i zatlieskali krásnym, na 8 – ročné deti, neuveriteľne vtipne zohraným akciám či individuálnym prienikom s gólovým zakončením. Do nášho bloku sme si zapisovali ich čísla na dresoch, aby sa čitateľská verejnosť mohla dozvedieť, že Jerguš Šinský, Šimon Bátovský, ale aj ďalší sú tými, ktorí nás hrou i vystupovaním donútili takto priblížiť chvíle so súperenia so svojimi rovesníkmi z Lučenca.

Legendy medzi mladými

Tam sme pri deťoch pre zmenu zbadali tiež v úlohe funkčného koordinátora pohybových aktivít i tých hráčskych, majstra republiky, dnes otecka Jozefa Kamenského, ktorý získal titul dorasteneckého majstra Slovenskej republiky v drese Dukly Banská Bystrica so svojim kolektívom vo futbalovej sezóne 1994/1995 bez jedinej prehry počas celej sezóny.

Dnes je Jozef Kamenský nielen starostlivým a pedantným oteckom, ale aj spoluvlastníkom významného slovenského futsalového klubu s viacerými hráčmi z Brazílie v základnej zostave.

Potešilo nás, že sme ľúbivé technické finesy s nádychom brazílskych futbalových tanečníkov mohli sledovať aj u viacerých kreatívnych hráčov medzi 9 – ročnými chlapcami. V drese MFK Dukly medzi takých rozhodne patril Marco Penksa, ktorému jeho tréner a vlastný otec Marek Penksa (známy tým, že od svojich 17 rokov hral prestížnu nemeckú bundesligu a dokonca ho už v tomto veku 2 x vyhlásili medzi seniormi za hráčsky objav mesiaca tejto stále veľmi sledovanej svetovej futbalovej ligy pozn. autora) neodpustil ani náznak zlej manipulácie s loptou.

Tak ako ostatných, i jeho dokázal pochváliť, ale nám povedal, že ten prechod z telocvične na vonkajšiu, oveľa širšiu a väčšiu plochu, potrebuje aj zintenzívnenie nácviku priestorovej orientácie s loptou i bez nej. Rovnako je potrebné zintenzívniť nácvik koncovky, streľbu, lebo v telocvični, odkiaľ ich už po hodine vyháňali preč, futbalové brány chýbali.

O to viac nám imponovali technické fintičky a zápal do hry aj u Milana Kmeťa, Adriána Gábriša, Jakuba Holeka, Fedora Bednarčíka a pozorne sme si všímali tiež Emku Vrábelovú s číslom 21 na chrbte, ktorá trénuje v Dukle sotva 3 týždne! Na zápase prítomný starý otec Tadeáša Auxta hrajúceho s číslom 16,  JUDr. Miroslav Klátik, sám v mladom veku výborný futbalista, ktorého lanáril do Interu Bratislava technický virtuóz Juraj Szikora, veľmi kriticky hodnotil každé spracovanie lopty u svojho potomka. Nuž sme mu položili rečnícku otázku:

„Bol si ty iný, keď si mal 9 rokov?”

Usmial sa, aby s úžasným záujmom s starootcovskou hrdosťou i dôslednosťou sledoval ďalšie akcie na umelej tráve, ktoré mali nádych prirodzenej reakcie malých futbalových žiačikov z krásnej a dôslednej školy už spomenutého Mareka Penksu.

9 až 11 – roční

Vďaka vedúcej družstva 9 – ročných chlapcov z ŠK Novohrad Lučenec Mariete Tamášovej približujeme na jednej z ďalších fotografií aj hráčov Dominika Šuleka, Tomáša Páleša, Jána Káka, Denisa Herédyiho, Dáriusa Hercega, Michala Pašútha, Jakuba Gondáša, Patrika Ťavida, Csabu Csányiho (trénera, všetci v hornom rade zľava).

Dole zľava: Max Malatinec, Ryan Herceg, Jakub Jucha, Martin Cibuľa (v Banskej Bystrici chytal vynikajúco – pozn. autora článku), Gabriel Horváth a Richard Liška.

Medzi tými najstaršími, už jedenásťročnými sme si stihli zapísať len konečný výsledok súboja MFK Dukla Banská Bystrica – ŠK Novohrad Lučenec, ktorý vyhrali domáci s celkovým skóre 16:6, keď 5 gólov, teda najviac zo všetkých dal Peťko Korčok, mimochodom, športová ratolesť viceprezidenta Slovenského olympijského výboru a prezident Slovenského atletického zväzu. Táto veková skupiny, totiž, už svoj súboj vyhrala, keď sme prichádzali sledovať tú krásu aj s našim redakčným blokom.

V kategórii 8 – ročných domáci MFK Dukla podľahol ŠK Novohrad Lučenec a deväťroční adepti futbalovej hry MFK Dukla zvíťazili nad svojimi rovesníkmi z Lučenca najtesnejším rozdielom 7:6.

Štrnásťroční

V sobotu odohrali 14 – roční žiaci svoje prvé zápasy nadstavbovej časti žiackej ligy. V skupine kolektívov Stredoslovenského a Východoslovenského regiónu nastúpila Jupie, Futbalová akadémia Mareka Hamšíka proti Popradu v domácom prostredí a podľahla mu 0:3.

Chlapci MFK Dukla Banská Bystrica hrali na umelej tráve vo Vranove nad Topľou, kde zvíťazili hladko 6:0, keď boli po každej stránke lepším kolektívom. Ich góly dávali: Rusko 2, Beran 2, Puškár 1 a Svetlík 1.

Pätnásťroční

Ešte lepšie si viedli oba banskobystrické celky v súbojoch 15 – ročných chlapcov. Zverenci Petra Štefaňáka v dresoch Jupie Banská Bystrica porazili Poprad 1:0 gólom Žďarského, v zápase veľmi kvalitnej úrovne.

MFK Dukla Banská Bystrica zvíťazil na hornom Zemplíne vo Vranove nad Topľou 2:1, keď ich góly dávali Belko a Belička. Tam sme však výnimočné výkony ani z jednej strany v ligových žiackych družstvách 15 – ročných nevideli a azda najviac upútalo, že súboj rozhodovali iba dvaja rozhodcovia, ktorým narobili v samotnom závere najviac starostí emotívne , nešportovo sa správajúci podaktorí hráči z oboch strán.

Ak máme zo všetkých postrehov vypichnúť ten najdôležitejší, nuž musíme zdôrazniť, že v dresoch ŠK Novohrad hralo zopár veľmi zdravo talentovaných chlapcov z blízkych dedín, ktorým ponúkol priestor ŠK Novohrad. Podaktorí z nich nám prezradili, že v ich rodinách na ich futbalovú prípravu finančné prostriedky nemajú, nuž sú radi, že môžu trénovať a baviť sa futbalom v neďalekom Lučenci.

Dôkaz, že o futbale detí v tých najnižších kategóriách treba publikovať dianie v čo najširších, nielen futbalových súvislostiach.

futbal

 

Autor: Peter Hronček