Bystrickí futbalisti aj bez peňazí vyhrali u lídra súťaže s béčkom Trnavy + HLASY

2 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly takmer nenastúpili na zápas 8. kola druhej ligy skupiny Západ o udržanie sa v súťaži. Dlhodobo totiž nevidia na svojom účte žiadne peniaze a situácia sa nijako k ich spokojnosti neriešila. Celý tento týždeň oficiálne netrénovali, napokon v sobotu na predzápasový tréning prišli a rozhodli sa duel v Červeníku s béčkom Trnavy odohrať a vyhrať ho!

V prvom polčase mali oba tímy niekoľko šancí. Hral sa otvorený a vyrovnaný futbal. Do vedenia išla Dukla v desiatej minúte, keď sa parádne trafil do šibenice z takmer tridsiatich metrov Jozef Rejdovian0:1. O sedem minút rezerva Trnavy vyrovnala. Tentoraz ukážkovo napriahol spoza šestnástky Yilmaz a Brač nemal nárok – 1:1. Do prestávky boli na oboch stranách ešte štyri vyložené šance, pri našich troch sa zaskvel brankár Strapák, nohou zasahoval po koncovke Rejdoviana a po centroch bravúrne zneškodnil hlavičky Ďanovského a Cvika. Pri súperovej možnosti Gombala mieril vedľa totálne odkrytej časti bystrickej svätyne.

Po zmene strán sa tešili Spartakovci z vedúceho gólu už v 50. minúte. Cherednychenko obišiel na ľavej strane nášho obrancu Šmehyla a peknou koncovkou z uhla obstrelil bystrického gólmana – 2:1. My sme však do dvoch minút dokázali odpovedať. Po nenápadnej akcii sa centrovaná lopta od Šmehyla dostala na hlavu útočníka Radoslava Ďanovského a ten sa na vzdialenejšej žrdi nemýlil – 2:2. Príležitosti následne mali obe mužstvá, no dôležitý a rozhodujúci zásah prišiel v 73. minúte. Náš Cvik utiekol Magdolenovi po pravej strane a  našiel v šestnástke opäť Radoslava Ďanovského, ktorý poslal loptu do bránky i po druhýkrát v zápase – 2:3. V závere sme už Trnavčanov do vážnejšej gólovej šanci nepustili, takže tri body vybojovala zaslúžene Dukla i vzhľadom na väčší počet šancí a účinnejšiu taktiku, ktorú tréner ušil na lídra súťaže.

Najbližšie sa predstaví bystrická Dukla doma na Štiavničkách. V sobotu 20. mája17.00 hodine privíta už aj za podpory divákov (trest nášmu klubu pominul) AFC Nové Mesto nad Váhom. Pôjde zároveň o posledný domáci zápas nášho mužstva v aktuálnej sezóne, ktorú ukončíme v nedeľu 28. mája v Martine.

FC Spartak Trnava B – FK Dukla Banská Bystrica 2:3 (1:1)

Góly: 17. Yilmaz, 50. Cherednychenko – 10. Rejdovian, 52. a 73. Ďanovský. Rozhodoval: Marsal. ŽK: Strapák, Cherednychenko, Otrísal – Cvik, Šmehyl. Diváci: 116.

Zostava Banskej Bystrice:

FK Dukla: Brač – Šmehyl. Cvik, Snitka, Ungar –  Gaško – Rejdovian, Vitek (46. Klačan), Savič, Fuják (72. D. Daniel) – Ďanovský (84. Vila).

Dušan Tóth, tréner našej Dukly: „Bol to otvorený futbal. Oba tímy si vypracovali dostatok šanci, no viac ich bolo na našej strane, zaslúžene sme vyhrali. Dôležité bolo, že sme podchytili stred ihriska. Donútili sme súpera nakopávať dlhé lopty, nepustili sme domácich mladých a behavých hráčov k ich typickej kombinačnej hre stredom. Práve na to sme si dali najväčší pozor. Chceli sme sa vyvarovať chýb z predchádzajúceho duelu, čo sa aj podarilo. Nebolo to jednoduché vzhľadom k situácii, ktorá panuje v klube. Hráči počas týždňa trénovali individuálne, niektorí s mužstvom v Kremničke, iní s kondičným trénerom. Každý si zvolil svoj model, no na sobotňajší predzápasový tréning prišli všetci. Veľmi si vážim, že sa rozhodli nastúpiť na zápas a výpadok sa z hľadiska kondície neodrazil v tomto dueli. Uvidíme, čo sa udeje budúci týždeň. Majitelia klubu prisľúbili, že peniaze, ktoré mali prísť vo februári hráči uvidia najneskôr v utorok 16. mája. Marcové by mali prísť v júni a potom aj ostatné. Malo by sa to urýchliť ak chceme začať prípravu na nastávajúcu sezónu, pretože nový káder musí byť k dispozícii už na začiatku júla.“

Podľa našich informácii, majitelia FK Dukla a.s. majú záujem prihlásiť sa do druhej ligy ak im to bude umožnené, teda v prípade, že sa do nej neprihlási dostatok mužstiev. „Do 16. júna sa budú posielať prihlášky. O všetkom sa rozhodne v tento deň. Vyzerá to zaujímavo, pretože máme rôzne informácie o mužstvách, ktoré sa budú zlučovať, alebo sa neprihlásia. Každopádne chceme obsadiť v skupine Západ o udržanie tretie miesto. Uvidíme ako bude hrať béčko Slovana, ak by sme s ním mali zhodný počet bodov, máme lepšie skóre zo vzájomných zápasov,“ prezradil nám tréner Tóth.

Radoslav Ďanovský, autor dvoch našich gólov o zápase i situácii v klube: „Cez týždeň sa diali veci. Kvôli finančnej situácii sme trénovali spolu až v sobotu, teda deň pred zápasom. Povedali sme si všetci, že nastúpime. Naštartovala nás láska k futbalu, sila kolektívu. Zomkli sme sa i keď nám od februára nechodia výplaty. Nechceli sme byť však tými, ktorí zničia banskobystrický futbal. Na ihrisko súpera sme teda išli s cieľom čo najdlhšie udržať čisté konto. Zápas bol vyrovnaný, šance mali oba tímy, striedalo sa to z jednej strany na druhú. Dali sme pekný úvodný gól, keď sa z asi 25 metrov trafil Jožko Rejdovian, lenže Trnavčania reagovali podobnou strelou z diaľky. Potom sa hralo hore – dole, väčšie šťastie sa priklonilo na našu stranu, rovnako tak i na mňa. Vyrovnal som po nenápadnej akcii a dobre som sa trafil pri víťaznom zásahu. Som nesmierne rád za tri body ako aj za obe moje koncovky, pretože v predchádzajúcom zápase mi to nepadlo ani z vyložených šancí. My sme urobili všetko, aby sa tri body u lídra vybojovali, teraz sú na rade majitelia klubu, ktorí nám prisľúbili nejaké financie už budúci týždeň. Niektorí hráči dnes obetujú peniaze z vlastného rodinného rozpočtu aby sa vôbec na tréningy dostavili. Situácia je ťažká, ale dobojujeme to snáď.“

Marián Šarmír, tréner béčka Trnavy: „Úvodných desať minút bolo z našej strany dobrých. Súpera sme dokázali zatlačiť na jeho polovici. Žiaľ z ojedinelého brejku dala Bystrica nádherný gól. Po inkasovanom zásahu išla naša psychika dole. Videl som, že chalani nie sú v pohode. Pomohol im až vyrovnávajúci gól. Do druhého dejstva sme išli strhnúť víťazstvo na našu stranu, čo sa nám nepodarilo. V koncovke nám chýba kvalita. Pasujeme sa s tým viac – menej celú polsezónu. Dvanásť hodín pred zápasom som riešil situáciu, keď nás bolo deväť. V deň duelu jedenásť. Nemal som koho striedať, to by sa v druhej lige nemalo stávať. Bohužiaľ, situácia je taká aká je a musíme sa s ňou vyrovnať.“

1. Trnava B 53b, 2. Nové Mesto nad Váhom 45b, 3. B. Bystrica 30b, 4. Slovan B 29b*, 5. Svätý Jur 19b*, 6. Martin 12b.