Päť medailí a 61 UCI bodov z majstrovstiev Slovenska pre cyklistov z našej Dukly

0 /

Z majstrovstiev SR v cestnej cyklistike, ktoré sa konali uplynulý víkend v moravskom Kyjove, si cyklisti Dukly Banská Bystrica odnášajú tri zlaté a dve strieborné medaily a k tomu 61 bodov do rebríčka UCI.

Ako sme vás už na Bystricovinách informovali, titul vicemajstra SR v časovke si v kategórii elite vybojoval Maroš Kováč, medzi dvadsaťtrojkármi získali striebornú a bronzovú medailu Juraj LajchaTomáš Harag. V nedeľných pretekoch, obsadených špičkovou konkurenciou majstra sveta a ďalších protour jazdcov, finišoval medzi eliťákmi Duklista Martin Haring na 6. mieste. Striebro v kategórii U23 si vybojoval Tomáš Harag, bronz získal Juraj Lajcha.

Organizátori pripravili všetkým kategóriám zaujímavú porciu kilometrov s náročným profilom časovky aj pretekov s hromadným štartom. Najmä časovka bola v kombinácii s vysokými teplotami prezentáciou nielen fyzickej pripravenosti, ale aj psychického nastavenia pretekárov.

Najlepšie z pretekárov VŠC Dukla si v časovke tradične počínal Maroš Kováč. Od štartu šiel výborne a na obrátke dostihol Michaela Kolářa, štartujúceho minútu pred ním a neskôr ešte aj oddielového kolegu Patrika Tybora, ktorý sa v časovke trápil s virózou. V druhej polovici trate to bol boj medzi Kováčom a rodeným Banskobystričanom Marekom Čaneckým z Amplatz BMC, ktorý sa napokon stal majstrom Slovenska v časovke pre rok 2016. Maroš si za druhé miesto pripísal 25 bodov UCI.

Fantastický výkon podával od štartu mladučký Duklista Juraj Bellan, ktorý predbiehal jedného súpera za druhým a na méte 15 km pred cieľom sa pohyboval na celkovo piatej pozícii. Tá by mu zaručovala titul majstra SR do 23 rokov. Žiaľ, nevybral prudkú zákrutu, vo veľkej rýchlosti preletel cez zvodidlá a musel byť ošetrený v nemocnici.

V kategórii U23 si nakoniec striebornú a bronzovú medailu odnášajú borci z VŠC Juraj Lajcha a Tomáš Harag. Tesne za top 5 skončil Jozef Palčák, pre ktorého to boli prvé preteky po trojmesačnom zdravotnom výpadku.

V obrátenom poradí získali spomínaní naši dvaja dvadsaťtrojkári Harag a Lajcha aj medaily v pretekoch jednotlivcov. Medailu síce nezískal nik elite kategórii nik, ale výborne si počínal Martin Haring, ktorý je jeden z adeptov nominovaných na OH v Riu v disciplíne cestnej cyklistiky. Svojim šiestym miestom potvrdil, že s podobným okruhom si vie poradiť. Majstrovské vystúpenia zhodnotil športový riaditeľ Dukly Banská Bystrica Martin Fraňo:

„Vzhľadom na zdravotné problémy Tybora, neuveriteľne smolný pád Bellana v časovke, ktorým prišiel o zlato,  je celkový výsledok na MSR vcelku uspokojivý. Celkový sumár 61 UCI bodov a 5 získaných medailí, keď oproti vlaňajšiemu striebru a dvom bronzom dokázala Dukla získať tri striebra a dva bronzy, je zlepšením. Z tohto pohľadu môžeme byť relatívne spokojní. Na druhej strane totálne smolne stratené zlato v časovke Bellana, veľmi blízko k zlatu rovnako v časovke u Maroša Kováča je mierne sklamanie pre mňa osobne, lebo to bolo veľmi blízko, oveľa bližšie ako kedykoľvek predtým. Čo sa týka nedele, výborná práca profíkov z Tinkoffu, keď dokázali získať české aj slovenské zlato ukázala, že nenadarmo sú mašiny ako Sagan či Kreuziger tým najlepším, čo svetová cyklistika momentálne ponúka. Najbližšie v júli nás čakajú po absolvovaní domáceho Slovenského pohára v rámci dňa Tour de Volcano dve veľmi dobre obsadené podujatia s prokonti a world tour profíkmi Sibiu Tour (UCI 2.1) a Tour de Quinghai Lake (2.HC).“

Autor: (cb, szc), Foto: Katarína Ďurková + Ján Brychta