Cyklista bystrickej Dukly Juraj Bellan získal žltý dres na pretekoch v Kamerune

0 /

Prenikavý úspech sa podaril cyklistom banskobystrickej Dukly na etapových pretekoch Grand Prix Chantal Biya (UCI 2.2) v Kamerune. Juraj Bellan tam vybojoval žltý dres a celé podujatie vyhral! Zásluhu má na tom celý tím. Potešila aj slušná žatva bodov UCI.

Kým štyria Dukláci Patrik Tybor, Marek Čanecký, Martin Haring a Martin Mahďar boli vybraní spomedzi slovenských elitných jazdcov na pomoc Petrovi Saganovi v pretekoch s hromadným štartom MS v Innsbrucku, ďalšia partia odcestovala na Grand Prix Chantal Biya (UCI 2.2) do Kamerunu. Pätica v zložení Andrej Cully, Filip Taragel, Juraj Bellan, Martin Vlčák a Jakub Varhaňovský si na africkom kontinente viedla vynikajúco a domov si odnáša 83 bodov UCI. Juraj Bellan s pomocou práce celého tímu ustrážil aj v záverečnej etape líderskú pozíciu, čím po prvýkrát v živote vybojoval žltý dres. Spolu s ním mu patrí aj prvenstvo v boji o biely dres.

Päťdenné etapové preteky Grand Prix Chantal Biya (UCI 2.2) od 26. do 30. septembra boli posledným podujatím Duklákov v tejto cestnej sezóne. Dvojica Cully – Bellan sa po tímovej časovke už ani nevracala domov, ale rovno zostala na letisku vo Viedni. Odhodlaní nastúpili už od prvej etapy, v ktorej triumfoval Filip Taragel. S víťazstvom si na konto pripísal aj žltý a zelený dres.

„Bojovalo sa od prvého kilometra. Vždy niekto odišiel do úniku, ale nevydržalo to dlho. Šiel som na rýchlostne prémie, jednu som vyhral jednu bol druhý. Do cieľa sa chalani zložili a postrážili sme si špicu. Ja som šiel dosť dlhý špurt cca od 400 m, ale vyšlo to perfektne. Ďakujem chalanom za tímovú prácu,“ povedal o svojom víťazstve Filip Taragel.

Druhý deň bola pre cyklistov nachystaná 156 km dlhá porcia kilometrov z Yaoundé do Nanga Eboko, rodnej dediny manželky kamerunského prezidenta Madame Chantal, po ktorej je pomenované celé podujatie. Už takmer celú etapu si v úniku obišiel spolu s dvoma Rwanďanmi Juraj Bellan. Keď ich 20 km pred páskou dostihol balík, začalo sa nastupovať. Útočiť začal Andi Cully, no túžba Bellana po výsledku bola po celodennej aktivite neprekonateľná. Pred cieľom opäť zaútočil a zaslúžene zvíťazil. Cully vybojoval 3.miesto. Bellan so žltým dresom získal zároveň aj prvenstvo v boji o biely dres. Víťazstvo v 3. etape patrilo Isiakovi Cissemu, ktorý v minulosti absolvoval UCI kemp. Do cieľa prišiel s malým náskokom pred Kamerunčanom Clovis Kamzongom. Cully vyhral špurt pelotónu a finišoval na 3. mieste, Bellan deviatym miestom v etape ustrážil žltý dres.

„Moji tímoví kolegovia dnes odviedli perfektnú prácu, od prvého kilometru išli na čele a kontrolovali preteky. Záver bol veľmi hektický a nervózny, nástup striedal nástup, dvojica nás prekvapila v kopci 5 km do cieľa a všetci ostatní čakali, čo spravíme. Zaváhali sme v nesprávnom momente, ale podarilo sa nám limitovať straty, udržali sme celkové poradie a pridali 3.miesto v etape,“  povedal po príchode do cieľa Juraj Bellan.

„Dnešnou prioritou bolo udržanie celkového poradia.  Etapu sme poznali z minulého roku a vedeli sme že záver etapy bude profilovo veľmi náročný. Vlčák, Taragel a Varhaňovský dnes odviedli skvelú prácu. S Bellanom sme sa snažili čím viac šetriť, aby sme vedeli reagovať na nástupy v záverečných kopcoch na posledných 20km. V pred poslednom kopci na 5km do cieľa nám odišla dvojica ktorú sa nám už nepodarilo dostihnúť, špurt   balíka o 3. miesto sa mi však podarilo vyhrať,“ priblížil priebeh 3. etapy Andrej Cully.

Štvrtá etapa bola pre nehodu autobusu, prevážajúceho tímy Rwandy, Pobrežia Slonoviny a Burkiny Faso zrušená. Cyklisti absolvovali len posledných 50 km ako spoločný tréning. S o to väčším odhodlaním nastúpili všetci do záverečnej etapy. 170 km zvlneného terénu sľubovalo boje počas celej etapy a riadnu dávku adrenalínu pre sprevádzajúci „staff.“ Šéf bystrickej cyklistickej Dukly Martin Fraňo s napätím sledoval vyvíjajúcu situáciu na trati, keďže sa od prvých kilometrov podarilo dostať do úniku dvom pretekárom z vysokých priečok celkového poradia. Trojica Varhaäovský, Vlčák a Taragel kontrolovala situáciu na špici a odtiahla úvodných 140 km, Cully s Bellanom zas museli chytať desiatky nástupov. Organizátori presunuli cieľ z bulváru na stúpanie na národný futbalový štadión. Bellan si s týmto záverom poradil bravúrne. Druhým miestom v etape, keď nestačil na Abosola, vybojoval žltý dres a prvýkrát v kariére si na konto pripísal UCI body za prvé miesto v celkovej klasifikácii. Zároveň vybojoval aj biely dres pre najlepšieho mladého jazdca, v boji o zelený dres bol druhý.

„Keďže štvorica najlepších duklákov – Čanecký, Haring, Tybor, Mahďar – štartovala na MS, tradične sme predlžovali a zakončovali sezónu v teple s mladučkou zostavou Cully, Bellan, Varhaňovský doplnenú o Taragela, ktorý sa posledné mesiace venoval dráhovému programu. Vlastne všetci v tíme dostali tento týždeň šancu pretekať. Prekvapivo sme získali žlťák už prvý deň, druhý deň prezliekol Taragela Bellan. Nasledovali veľmi krušné chvíle udržania si dresu do cieľa. V tejto úlohe sa mladučká zostava predstavila prvý raz v kariére. Ani u juniorov nemali túto príležitosť a niečo podobné ako hájenie si žlťáka videli len v televízii. Aj preto som veľmi rád, že ohromným tímovým duchom a zodpovednou prácou každého jednotlivca uhájili žltý dres od štartu do cieľa. Veľmi veľa sa mladíci naučili a musím povedať, že ma príjemne prekvapili. Vlčák s Varhaňovským a Taragelom odtiahli celý etapák a do cieľa prichádzali každý deň takmer v kóme. Tiaha výsledkov spočinula na dvojici Bellan – Cully, ktorá sa na letisko presunula ihneď po MS v časovke družstiev. Je na nich vidieť, že sú skúsenejší, absolvovali v posledných dňoch viacero UCI jednotiek, či MS U23. Veľmi príjemné prekvapenie bolo každodenné skladanie tímu na špici a boj za tím, začínajúc prvým šprintom Taragela, hájením pozícií Cullym a Bellanom končiac. Lepšia tímová spolupráca priniesla ovocie už na Okolo Slovenska, tu sa to prejavilo ešte viac Zisk 83 UCI bodov a prvé víťazstvo Bellana v celkovom poradí UCI pretekov našich mladíkov motivovalo a naladilo do ďalšej práce. Dve víťazné etapy a celkové víťazstvo je v tejto mladučkej zostave ďaleko nad očakávaním,“ zhodnotil preteky spokojný športový riaditeľ nášho cyklistického armádneho klubu spod Urpína Martin Fraňo.

Jeho slová dopĺňa aj víťaz pretekov Juraj Bellan:

„ Dnes našťastie všetko dopadlo tak, ako sme chceli. Časť chalanov kontrolovala preteky, aby sme s Andym mohli naplniť naše úlohy. Žltý dres sa mi podarilo ustrážiť, za čo chcem celému tímu veľmi poďakovať.“

K peknému úspechu gratuluje aj redakcia Bystricovín.

Autor: (cb - úprava), Zdroj: SZC