CK Dukla Banská Bystrica mení zloženie, do tímu prichádza Marek Čanecký

ŠPORT
0 /

19466614_1453794464686761_1751404768156843698_o

Kontinentálny cyklistický tím Dukla Banská Bystrica uhradil registračný poplatok na UCI a finalizuje všetky dokumenty potrebné k registrácii. Po vyhodnotení sezóny dochádza aj k viacerým zmenám.

Po vzájomnej dohode, zdravotných komplikáciách a s nimi spojených nepresvedčivých výsledkoch, odchádza dvojica Jozef Palčák a Luboš Malovec. Už v priebehu sezóny ukončil pôsobenie v Dukle Kristián Zimány. Poslední dvaja menovaní pravdepodobne zamieria do CK Spartak Tlmače, ktorý postupne buduje silnejší a silnejší tím.

Cyklistická Dukla na druhej strane zaraďuje na súpisku nové zaujímavé mená. Rovnako ako aj vlani je tím zložený z profesionálnych športovcov a amatérskych zmluvných športovcov do 23 rokov so statusom mládežníka. Týmto sa snaží náš celok dať šancu aj mladým perspektívnym pretekárom, aby sa učili popri skúsených ´mazákoch´ a zabojovali o budúci profesionálny kontrakt.

Z vlaňajšej zostavy zostávajú v Dukle osvedčení lídri Patrik TyborMartin Haring. Haring sa bude v závere sezóny 2018 viac zameriavať na vyjazdenie si bodov na olympiádu v disciplíne MTB, no určite ho tím využije aj na kopcovité etapy na ceste.

V tíme zostáva kostra Martin Mahďar, ďalej dvojica mladíkov, ktorá spravila pokrok v rozvoji Ján Andrej CullyJuraj Bellan. Rovnako si Dukla ponecháva trojicu prvoročákov Adriána Foltána, Martina Vlčáka a Samuela Orosa. Tí budú pokračovať naďalej v práci v mládežníckej časti tímu, ktorá privíta aj dvojicu tohtoročných juniorov Jakuba VarhaňovskéhoMatúša Meliša.

Najväčšou posilou, ktorá prichádza do tímu, je Marek Čanecký, aktuálny majster Slovenska v časovke jednotlivcov. Odchovanec banskobystrickej cyklistiky prestupuje do Dukly z rakúskeho BMC Amplatz. V štádiu rokovania je i možnosť získania špurtéra a skvelého dráhara Filipa Taragela. Hlavný tréner a športový riaditeľ CK Dukla Banská Bystrica Martin Fraňo hovorí:

„Myslím si, že sme v spojitosti s vedením VŠC Dukla urobili maximum v zložení kádra pre rok 2018. Ničím lepším momentálne Slovensko nedisponuje na kontinentálnej úrovni. Obrovským prínosom je príchod Mareka Čaneckého. Je odchovancom CK Červený Rak, ŽP Podbrezová a neskôr CK Banská Bystrica, z ktorého prestúpil do Turecka a po druhýkrát do Rakúska. Teraz sa Marek vracia do Banskej Bystrice a spolu s Patrikom Tyborom vytvoria údernú dvojicu lídrov pre ťažké jednorazové preteky, no i celkové poradie etapákov. Marek sa veľkú časť kariéry prekrýval s Martinom Haringom, s ktorým denne trénuje a dobre sa s ním pozná. Veľmi si sadol aj s tréningovou skupinou v Banskej Bystrici, ktorá trénuje pod mojim dohľadom – Cullym, Bellanom a Foltánom. Túto skupinu posilnil aj tohtoročný junior Jakub Varhaňovský. Trenčiansku tréningovú skupinu okolo lídra Patrika Tybora, vedenú trénerom Kováčom, tvoria osvedčený matador Martin Mahďar, Samuel Oros, ktorých doplní aj Matúš Meliš. Oros vykonal tento rok pekný progres, v Dukle zostáva aj Martin Vlčák. Musíme ešte doriešiť záujem okolo Filipa Taragela, s ktorým by Dukla získala nielen skvelého dráhara, no aj výborného špurtéra. Potrebujeme ho ako soľ.“

Pri budovaní kádra pre rok 2018 sa Martin Fraňo spolu s Marošom Kováčom ako i vedením strediska dlho rozprávali, aby vytvorili čo najlepší tím, ktorý si bude rozumieť po športovej aj ľudskej stránke. Hlavný kouč Fraňo dodáva:

„Myslím, že sa nám to podarilo. Obe tréningové skupiny to posilní. Celkovo zostávame verní filozofii, že k piatim najlepším slovenským eliťákom pridávame väčšiu polovicu pretekárov do 23 rokov, z toho sa snažíme zaradiť vždy do kádra i prvoročákov. Vlani to bola trojica Vlčák, Oros, Foltán, ktorá zostáva. Tento rok to bude druhý, resp. tretí najlepší junior druhoročák z rebríčka SP a to Jakub Varhaňovský, resp. Matúš Meliš. Matúš Štoček tiež ponuku dostal, no odmietol ju a plánuje zahraničie. Máme veľmi údernú dvojicu pre celkové výsledky v podobe Tybora a Čaneckého, obaja sú veľmi vyrovnaní a môžu sa zaskočiť. Majú skúsenosti aj z OH, ME, MS, kde znova počítame s ich účasťou. Túto dvojicu doplňuje skvelý vrchár Haring, ktorý je zároveň päťnásobným majstrom SR v cyklokrose, majster SR v MTB XCO aj v maratóne. Aj tento rok začne vyjazdievať body na nastávajúcu olympiádu. Mahďar je skúseným pretekárom pre pomoc lídrom v závere a boj o výsledky v jednorázovkách. Cully s Bellanom ukázali, že začínajú šliapať na päty starším pretekárom, Cully najmä v celkovom poradí, Bellan i v dojazdoch menších skupín. Progres urobili aj mladí, najmä Oros, ale i Vlčák. Oveľa viac si sľubujem od Foltána, ktorý zatiaľ úplne potenciál nenapĺňa. Verím, že dvojica mladíčkov Varhaňovský a Meliš sa zaradia to tímu, sú obaja veľmi inteligentní. Pokiaľ by sa podarilo dotiahnuť prestup Taragela, získali by sme v ňom špurtéra. V tomto zložení nás, verím, čaká opäť úspešnejšia sezóna ako tá tohtoročná. Viacročné kontrakty majú len Tybor, Čanecký a Haring, ostatní samozrejme musia ukázať, že do tímu patria. Pred nikým dvere nezatvárame, a pokiaľ sa počas sezóny 2018 na Slovensku niekto naozaj ukáže, záujem určite máme. I v tejto sezóne boli našimi kritériami UCI body, resp. jednotlivé výsledky na ME a MS, či aspoň slovenské rebríčky. Našim cieľom je budovať tím ako základ reprezentácie Slovenska v U23 a v kategórii elite doplniť reprezentačnú ekipu okolo Petra Sagana.“

Prvé stretnutie pretekárov sa uskutoční už 6. novembra na zaujímavom teambuildingovom stretnutí, špeciálnom vojenskom trojdňovom výcviku vo vojenskom útvare Lešť. Podobný výcvik absolvoval niekoľko rokov dozadu na Lešti protour tím Quick Step aj s Marcom Cavendishom. Dukla podobný kemp plánuje ako upevnenie tímového ducha v ťažkých bojových podmienkach na začiatok novembra. Nezúčastnia sa ho len Haring a Taragel, ktorí majú svoje cyklokrosové resp. dráhové vrcholy.

Zloženie tímu Dukla Banská Bystrica pre rok 2018:

Hlavný tréner, športový riaditeľ: Martin Fraňo

Tréner, asistent športového riaditeľa: Maroš Kováč

Športový manažér, tajomník: Michal Szalma

Mechanik: Vladimír Mikuš

Masér: Tomáš Líška

Fyzioterapeuti: Radovan Jambor, Ján Strásky

PR: Katarína Ďurková

Pretekári s profesionálnym kontraktom: Patrik Tybor, Marek Čanecký, Martin Mahďar, Martin Haring, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan, Filip Taragel (v rokovaní).

Mládežnícka časť tímu so statusom zmluvného športovca U23: Adrián Foltán, Samuel Oros, Martin Vlčák, Jakub Varhaňovský, Matúš Meliš.

Autor: (cb), Zdroj: CK Dukla Banská Bystrica, Foto: Zdroj facebook