Zomrel legendárny herec Marián Labuda (†73), rodák z nášho kraja

KULTÚRA
1 /

marian labuda1

V piatok zastihla Slovensko smutná správa. Do hereckého neba vo veku 73 rokov náhle odišiel známy herec Marián Labuda, rodák z nášho kraja.

Náhla smrť herca pri aute

Podľa dostupných informácií Marián Labuda skolaboval v momente, keď chcel vyjsť autom  z garáže. Pri nastupovaní do vozidla náhle stratil vedomie.

Manželka okamžite privolala záchranku. Na pomoc jej  prišiel aj okoloidúci muž, ktorý za asistencie operátora záchrannej služby začal herca oživovať. V oživovaní ho po príchode vystriedali záchranári, no žiaľ už neúspešne.

Mariána Labudu v poslednej dobe trápili zdravotné problémy. Roky trpel na cukrovku, život mu znepríjemňovala nadváha a vysoký krvný tlak. V roku 2012 skolaboval a nejaký čas strávil pod drobnohľadom kardiológov.. O dva roky neskôr  prišiel ďalší kolaps, hovorilo sa o mozgovej príhode. Známy  Herec mal tiež problémy s chôdzou.

Marián Labuda

(* 28. október 1944, Hontianske Nemce – † 5. január 2018, Bratislava)

Jeden z našich najznámejších hercov Marián Labuda starší patril na divadelných doskách, vo filme a televízii medzi stálice. Počas svojej kariéry natočil desiatky filmov, v 80. rokoch 20. storočia patril k najobsadzovanejším hercom v bývalom Československu a zo slovenských hercov hral najviac v českých filmoch.

Marián Labuda sa narodil v roku 1944 v Hontianskych Nemciach (okres Krupina) v rodine súkromného krajčíra. Po skončení VŠMU sa stal členom súboru SND, ktorý v roku 1969 opustil, aby sa stal súčasťou legendárneho Divadla Na korze. Po zrušení divadla v normalizačnom období účinkoval na doskách Novej scény.

Práve tam sa vypracoval od komických a tragikomických typov, ktoré mu mimoriadne sedeli, až k veľkým dramatickým úlohám. Nízky vzrast, čo by väčšina hercov považovala ako hendikep, vedel premeniť na jedno zo svojich hlavných poznávacích znamení.

Jeho najznámejšou filmovou postavou bol pán Pávek v legendárnej komédii Vesničko má středisková. Labuda patril ku generácii najvýznamnejších československých hercov.

Jedna z jeho prvých filmových úloh bola vo filme Petra Solana Kým sa skončí táto noc z roku 1965. Za postavu krajčíra vo filme Martina Šulíka Záhrada získal v roku 1995 Českého leva.

Natočil aj filmy Krajinka (2000), Jadvigin vankúšik (2000), Všichni moji blízcí (1999), Orbis Pictus (1997), Kráľ Ubu (1996), Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina (1994), Žebrácka opera (1991), Stretnutie s Venušou (1991), Konec starých času: (1989), Dobří holubi se vracejí (1988), Prodavač humoru (1984), Ružové sny (1976), Pacho, hybský zbojník (1976), Obsluhoval jsem anglického krále (2006), objavil sa aj v pokračovaní rozprávkového hitu Anjel pána 2 (2017).

Česť jeho pamiatke!