Zo soboty na nedeľu budú z oblohy nad nami padať slzičky svätého Vavrinca

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

perzeidy1

Vždy so sviatkom svätého Vavrinca (10. augusta) sa na nočnej oblohe začína odohrávať zaujímavé divadlo. Padajú Perzeidy nazývané aj slzičky svätého Vavrinca.

Padajúce hviezdy na augustovej oblohe

Tento rok budú mimoriadne priaznivé podmienky na pozorovanie meteorického roja Perzeíd v noci zo soboty  12. na nedeľu 13. augusta. Ak vydržíte v tento čas nespať, podľa astronómov môžete za hodinu narátať aj viac ako 100 meteorov. Ich frekvencia je variabilná. Pri pozorovaní padajúcich hviezd pochádzajúcich zo súhvezdia „Persea“ je potrebné pozerať na severovýchod.

Padajúce hviezdy vážia iba okolo jedného gramu a do atmosféry vstupujú v roji ktorý žiari na oblohe. V asi stokilometrovej výške narazia na riedky vzduch, ktorý ionizujú odtrhnutím elektrónov od jadier, čo vyvolá typický záblesk pozorovateľný zo Zeme Pri tomto procese dosiahnu meteory teplotu až vyše 1 500 °C , vďaka čomu sa vyparia a nedopadnú na Zem (to sú meteority).

Perzeidy 

Ide o kometárny meteorický roj súvisiaci s kométou Swift – Tuttle. Sú viditeľné každý rok v auguste. .Ich najväčšia aktivita je od 8. do 14. augusta. Patria k najpravidelnejším meteorickým rojom a ľudovo sa nazývajú „slzičky svätého Vavrinca“, pretože sú činné okolo sviatku svätého Vavrinca.

Perzeidy sú jedny z najobľúbenejších rojov jednak pre svoju výdatnosť (okolo sto meteorov za hodinu) a jednak preto, že maximum majú okolo 12. až 13. augusta. Vďaka príjemným letným teplotám ich teda možno ľahko sledovať po celú noc, na rozdiel od výdatnejších Kvadrantíd s maximom na začiatku januára.

Na sledovanie meteorického roja je lepšie byť mimo mesta resp. ďalej od oblasti s osvetlením. Podľa odborníkov najlepší časom pre pozorovanie roja Perzeíd  je skoré ráno pred svitaním, kedy je žiara z padajúcich hviezd vysoko nad obzorom.

Za jasnej noci je ideálnym miestom na pozorovanie padajúcich hviezd Kráľova studňa, kde sa nachádza Park tmavej oblohy s minimálnym svetelným znečistením.

A keď už budete pozorovať padajúcu hviezdu na augustovej oblohe, želajte si niečo pekné, vraj sa to zvykne splniť…

 

 

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné