Zhudobnené Rúfusove Modlitbičky zaznejú aj v Banskej Bystrici

KULTÚRA
0 /

modlitbicky

Obľúbené Modlitbičky Milana Rúfusa sa predstavia na koncertnom turné v 6 mestách na Slovensku. Projekt zhudobnených básni zo zbierky Modlitbičky, ktorý vytvorila Jana Bezek, sa v novembri a decembri predstaví v šiestich slovenských mestách. Časť z výťažku z každého koncertu bude určená pre hendikepované dieťa z daného mesta.

Modlitbičky v Evanjelickom kostole

V Banskej Bystrici sa projekt predstaví v nedeľu 26. novembra o 17:00 hod. v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici. Básnická zbierka Modlitbičky Milana Rúfusa prináša úprimné vyznanie viery prostredníctvom detského myšlienkového sveta. Rovnako postupovala pri zhudobnení týchto básnických miniatúr aj Jana Bezek. Na nahrávku si vybrala jedenásť textov a v každej skladbe necháva vyniknúť detské hlasy z Bratislavského detského zboru.

Zborový spev príjemne dopĺňa komorné zoskupenie šiestich inštrumentalistov v zostave: Sandra Frátriková (husle), Laura Lovišková (flauta), Zita Janáková (viola), Marcel Petráš (violončelo), Kornélia Ostrolúcka (kontrabas) a Igor Repka (perkusie). Nahrávka vznikla pod vedením dirigenta Róberta Tišťana.

Hudba Jany Bezek

Vytvára dokonalú harmóniu s Rúfusovým slovom, ide o kompozície určené pre najmenších spevákov, melodické, dobre zapamätateľné. V ansámbli využíva hudobné nástroje blízke deťom. Cítiť inšpiráciu detskou piesňou a ľudovou hudbou.

Jana Bezek o svojom projekte hovorí:

„V živote som sa stretávala s mnohými deťmi a dospelými, ktorí mi s láskou v očiach o Modlitbičkách rozprávali. Stále viac a viac som si uvedomila, že sú to modlitby života, že sú z najhlbšieho miesta v srdci človeka, ktorý vedel, čo je skutočná láska. Mala som šťastie, že som spoznala rodinu Milana Rúfusa. Obetavosť, pokoru a vrúcnosť jeho manželky, čistú dušu jeho dcéry Zuzanky. Obohacujú môj život hodnotami, ktoré inšpirovali aj Milana Rúfusa. Vďaka nim prežívam Modlitbičky každý deň.”

Jana Bezek

Pochádza zo Stropkova. Zásadne ju ovplyvnilo stretnutie s poľskou jazzovou scénou. Na AMU v Krakove študovala jazz u skladateľa a klaviristu Joachima Mencela, interpretáciu klasickej hudby pod vedením Elzbiety Hoffman.

Venuje sa sólovej hre, hudbe bez prípravy, komponuje pre deti, zaoberá sa štúdiom barokovej hudby, vedie pedagogickú činnosť v Bratislave. Bratislavský detský zbor pracuje od januára 2007 pod vedením Róberta Tišťana na Základnej umeleckej škole Miloša Ruppeldta v Bratislave. V súčasnosti má miešaný zbor 34 členov od 6 do 16 rokov.

Koncert v Banskej Bystrici

Modlitibičky sa ešte pred Vianocami predstavia v niekoľkých slovenských mestách: 25.11. v Ružomberku, 30. 11. v Trenčíne, 1. 12. v Trnave, 2. 12. v Nitre a 10. 12. v Bratislave. Do Banskej Bystrice Modlitbičky zavítajú v nedeľu 26. novembra. Zaznejú v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici, ktorý si obľúbili viaceré domáce hudobné zoskupenia.

Začiatok koncertu je naplánovaný na 17:00 hod. Vstupenky je možné zakúpiť v kníhkupectve Artforum na Hornej Striebornej 10, v Informačnom centre mesta Banská Bystrica alebo na www.drhorak.sk.

modlitbicky tour 2017

 

Zdroj: Slavo Sochor, Foto: ilustračné