Začal sa Týždeň Ligy proti rakovine, Rozprávajme sa v utorkovom Robotníckom dome

Zdravie
4 /

liga1

V pondelok 23. októbra sa na Slovensku začal Týždeň Ligy proti rakovine, ktorý každoročne na jeseň organizuje Občianske združenie Liga proti rakovine. Do kampane, ktorá potrvá do piatka 27. októbra, sa zapája aj mesto Banská Bystrica.

Rozprávajme sa…

Banskobystrická pobočka Ligy proti rakovine pripravila na utorok 24. októbra podujatie Týždeň proti rakovine. Uskutoční sa v Robotníckom dome v čase od 10:00 do 14:00 hod. Podujatie, ktorého sa zúčastní primátor mesta Ján Nosko, prezidentka Ligy proti rakovine v SR Eva Siracká a ďalší hostia, sa bude niesť v znamení motta tohtoročnej kampane Rozprávajme sa…

V sprievodnom programe zaznejú básne v podaní bystrického poeta Miroslava Kapustu, vystúpi Tanečná skupina Jannette Fáberovej a zaspieva Dagmar Rostandt. Moderuje Mariana Kovačechová.

Liga proti rakovine

Na Slovensku každoročne evidujeme viac ako 30,000 nových pacientov, ktorým lekári diagnostikujú niektorú z foriem onkologického ochorenia v rôznych štádiách. Život človeka sa po diagnostikovaní rakoviny od základov mení. Práve vtedy zo všetkého najviac potrebuje onkologický pacient prítomnosť a podporu svojich najbližších – rodiny, priateľov. Je dôležité vedieť, ako s ním komunikovať a podporiť ho. Preto je tohtoročná preventívna a informačná kampaň venovaná téme komunikácie s onkologickým pacientom.

Počas Týždňa Ligy proti rakovine bude pre širokú verejnosť k dispozícii aj špeciálna telefonická a mailová Onkoporadňa, na ktorej môže každý, kto potrebuje poradiť, využiť služby psychológov. Dostupná je od 23. do 27. októbra, od 8:00 do 20:00 hod. na bezplatnom telefónnom čísle 0800 11 88 11. Otázky psychológovi je možné poslať aj mailom na  rozpravajmesa@lpr.sk.

.Už tradične je súčasťou Týždňa proti rakovine aj Deň jabĺk, kedy dobrovoľníci rozdávajú okoloidúcim čerstvé šťavnaté jablká, aby aj takto pripomínali občanom potrebu pamätať na zdravý životný štýl. Jablko taktiež symbolizuje náhradu za cigarety.

Tretí ročník športového podujatia pre onkologických pacientov s názvom OnkOlympiáda sa tentoraz uskutoční v Angels aréne Košiciach od 25. do 27. októbra. Jeho účastníci budú súťažiť v ôsmich disciplínach.

 

plagat tyzden proti rakovine

Zdroj: TASR a Liga proti rakovine SR, Foto: ilustračné