Vo štvrtok na Námestí SNP zazneje v plnej kráse Ars Poetica Neosoliensis

KULTÚRA
0 /

caffe

Milovníci krásneho slova a hudby sa môžu tešiť na nové prázdninové podujatie Ars Poetica Neosoliensis Táto tradičná banskobystrická kultúrna pochúťka sa uskutoční vo štvrtok 17. augusta o 15:00 hod. na terase Forum caffe restaurant na Námestí SNP.

Užite si letné Námestie SNP plné poézie a hudby

Augustovú ARS POETICU NEOSOLIENSIS už tradične pripravil a moderuje bystrický básnik Miroslav Kapusta. Návštevníkov aj tentoraz pozýva slovami:

„Priatelia, leto slnkom praží ako najaté a aj keď dažďu nie raz iba visia nohy, nás to neodrádza a čochvíľu sme tu s poéziou slova, hudby a výtvarna opäť v ich ďalšom vydaní, ktoré v mesiaci júl bude podfarbené gitarovou hudbou a piesňami. Všetci do jedného sa tešíme na Vašu prítomnosť.“

 Vo štvrtok 17. augusta 2017 od tretej popoludní budú účinkovať poeti a poetky Beata Svetlíková, Gabriela Grznárová, Dana Janebová, Martin Kubuš, Zuzana Komendová, Igor Grossman Janka Olejová.

O hudbu a spev sa postarajú Tomáš Pohorelec (gitara, spev, heligónka, fúkacia harmonika), Juraj Smutný (spev, perkusie), Ján Gonda (akordeón), Kamil Pavlovčin (gitara, spev). Výtvarnú scénu pripravuje Ema Mázik,  techniku a ozvučenie má na starosti Martin Dubníček.

Ars Poetica Neosoliensis

Tento projekt vznikol v máji 2011. Jeho zakladateľom bol básnik Miroslav Kapusta, s prvotnou organizátorskou spoluúčasťou Igora Šimega, v tom čase režiséra STV, herca, speváka a zároveň člena kultúrnej komisie mesta Banská Bystrica. On prišiel s návrhom  koncipovať Ars Poeticu  ako súčasť Banskobystrického kultúrneho leta, s priamou produkciou na Námestí SNP aj s podporou mesta Banská Bystrica.

Cieľom projektu bolo vyhľadávanie poetov z Banskej Bystrice a blízkeho okolia, dať im priestor k vlastnej prezentácii sa čítaním  svojich autentických textov a to bez ohľadu na vek a či sa jedná o pokročilých, alebo začiatočníkov.

Od samého začiatku bola súčasťou Ars Poetica i hudobná produkcia mladých muzikantov, najmä poslucháčov konzervatória J. L. Bellu, či Akadémie umení z Fakulty múzických umení, ale aj iných. Tiež sa dal priestor výtvarnej zložke, dotvárajúcej charakter “happeningového” podujatia za výdatnej spoluúčasti Verejnej knižnice M. Kováča Banská Bystrica, najmä z hľadiska propagácie.

Dnes je Ars Poetica Neosoliensis trvalou súčasťou kultúrneho a umeleckého života v Banskej Bystrici.

Plagát APN 17.8.2017

Autor: (dem), Foto: ilustračné