Tak toto neskúšajte ani omylom a pozor na cestách

SPRÁVY
0 /

smart vybuch

Predvianočný zhon prináša so sebou aj nervozitu na cestách. Vo Veľkej Británii doplatila vodička na svoju roztržitosť, na cestách Banskobystrického kraja si treba dávať koncom roka pozor.

Roztržitosť vodičky spôsobila výbuch auta na benzínke

54 – ročná Britka  takmer doplatila na svoju roztržitú chybu pri tankovaní životom. Pozabudla, že jej Smart prvej generácie má jednu konštrukčnú zvláštnosť, ktorou sú podobné otvory na oboch stranách karosérie nad zadnými blatníkmi

Jeden slúži na tankovanie paliva, ten druhý na nasávanie vzduchu k motoru. Na čerpacej stanici pani natankovala palivo priamo do nasávania a po chvíli nastal výbuch Po naštartovaní sa Smart vznietil a ona ostala zakliesnená v aute. Našťastie jeden z odvážnych mužov nablízku nestratil duchaprítomnosť a ženu z auta vytiahol.

Po vznietení paliva natankovaného do nasávania k motoru auto vybuchlo a oheň sa dostal až k tankovaciemu stojanu. Žene sa našťastie nič nestalo. Jej záchranca, ktorý sa stal miestnym hrdinom, si pri záchrannej akcii popálil ruky a krk.

Táto konštrukčná zvláštnosť na nových Smartoch už nie je. Hoci  ústie hrdla palivovej nádrže na prvých modeloch vyzeralo inak, ako nasávací otvor, ako vidno na spomínanom prípade, si ich dokážu pomýliť.

Týždeň bezpečnosti na cestách v našom kraji

Hoci na našich cestách veľa starších Smartov nechodí, vodiči musia byť aj v tomto vianočnom čase maximálne pozorní. Polícia v Banskobystrickom kraji vyhlásila na záver roka od 25. do 31. Decembra už po tretí raz „Týždeň bezpečnosti na našich cestách“. Chce aj takto predchádzať dopravným nehodám a preventívne pôsobiť na všetkých účastníkov cestnej premávky.

Počas tohto roka bolo pri dopravných nehodách usmrtených v našom kraji až 35 osôb. Denne sú na cestách Banskobystrického kraja ťažko alebo ľahko zranené osoby a v neposlednom rade spôsobené vysoké materiálne škody,”

uvádza hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Petra Kováčiková.

Na všetkých, ktorí počas sviatkov vycestujú za svojimi príbuznými, budú dohliadať stovky policajtov. Ich cieľom je to, aby každý docestoval bezpečne. Mnohí sa totiž za rodinou presúvajú cez celé Slovensko.

V utorok 26. decembra je deň Štefanských zábav, začínajú sa prípravy na vítanie nového roka. Policajti aj v tomto období zvýšia dohľad na cestách. Nezodpovední vodiči, ktorí si sadnú za volant pod vplyvom alkoholu, budú okrem nehody riskovať pokutu či väzenie.

Polícia sa zameria najmä na kontrolu dodržiavania zákazu požívania alkoholu pred a počas jazdy. Bude na miestach, kde je zvýšené riziko vzniku dopravných nehôd a kolízií. Pozornosť bude venovať disciplíne a ohľaduplnosti účastníkov cestnej premávky, používaniu reflexných prvkov chodcami a cyklistami za zníženej viditeľnosti.

„Lepšie je prísť neskoro ako nikdy. Spomaľte a vychutnajte si čaro Vianoc v kruhu najbližších. Policajti z celého Banskobystrického kraja želajú všetkým pokojné sviatky a v budúcom roku veľa šťastných kilometrov pri bezpečnej jazde bez nehôd,“

vinšuje občanom Petra Kováčíková.

Zdroj: Topspeed.sk a KR PZ BB, Foto: ilustračné