Štvrtý Festival svetla a tieňa v septembri odkryje „bubliny“ vo všetkých možných i nemožných podobách

KULTÚRA
0 /

Festival_2017

V septembri sa v Banskej Bystrici opäť uskutoční jedinečné multižánrové podujatie Festival svetla a tieňa 2018. Štvrtý ročník s témou Bublina predstaví 21. a 22. septembra súčasné vizuálne a svetelné umenie vo verejnom priestore historického centra.

Organizátori sa netaja kultúrno-zábavným a edukačným programom. Fúzia dvoch programových línii sa snaží o premostenie alternatívnych foriem umenia s komerčnou sférou. Okrem toho festival prináša aj bohatý sprievodný program.

„Chceme inšpirovať, vzdelávať a zabávať širokú verejnosť. Prepojiť svetlom a umením nielen „svetelných fanúšikov“ z radov verejnosti ale aj umeleckú, vedeckú a odbornú verejnosť. V neposlednom rade chceme divákom ukázať Banskú Bystricu v novom „svetelnom šate“. Koncepcia spája v sebe nielen viaceré druhy umenia, ale poskytuje mladým umelcom a kreatívcom aj možnosť veľkorysej realizácie a vzájomnej inšpirácie. Verejnosti, divákom a návštevníkom sľubujeme skutočne netradičné zážitky,“

hovorí Dagmar Rajčanová, riaditeľka Festivalu svetla a tieňa.

Ako dodáva hlavný programový manažér festivalu Lukáš Matejka, aj tento rok organizátori festivalu ponúknu širokej verejnosti niečo nové:

„Tentoraz to bude holografia na vodnú stenu, priamo na Hrone. Diváci ju budú môcť vidieť z mosta k malej železničnej stanici. Po prvýkrát tiež prinesieme formát diskusie, ktorej hostia a téma bude atraktívna ako pre odbornú tak i pre širokú verejnosť a nadšencov. A po prvom festivalovom večeri sa uskutoční after party s dídžejmi v bývalom Kine Hviezda, v priestoroch Urban Spot. Sme veľmi radi, keď sa nám darí vťahovať miestne komunity do diania festivalu a tým im pomôcť zviditeľniť sa, no zároveň sú aj pre nás obrovským obohatením festivalu.“

 Do tvorby jedinečného medzinárodného festivalu sa zapájajú aj mladí umelci a umelkyne zo zahraničia, konkrétne z krajín V4. Organizátori festivalu sa s nimi stretli začiatkom júna v Banskej Bystrici.

„Snažíme sa spolupracovať s formálnymi i neformálnymi platformami umelcov, ktorí sú stále vo fáze štúdia. No nie všetci členovia tímov sú mladší ako 32 rokov kvôli našej snahe nielen zabezpečiť nadnárodnú tímovú spoluprácu a zdieľanie vedomostí, ale aj výmenu generačných poznatkov,“

dopĺňa Matejka.

Zaujímavosťou je, že štvrtý ročník Festivalu svetla a tieňa uvedie projekt – videomapping najmladšieho umelca v doterajšej histórii festivalu. Bude to prvá veľkoplošná verejná prezentácia osemnásťročného študenta Filipa Matláka.

Témou a posolstvom štvrtého Festivalu svetla a tieňaje Bublina. Svetlá a tiene odkryjú„bubliny“ vo všetkých možných i nemožných podobách, pretože bubliny sú prirodzenou súčasťou nášho života. Festival sa koná 21. a 22. septembra 2018 v Banskej Bystrici. Viac informácií získate na  http://svetlo-tien.sk/ alebo https://www.facebook.com/festivalsvetla/

Prvý ročník medzinárodného Festivalu svetla a tieňa (Svetlo a tieň v umení a vede) sa uskutočnil 11. – 12. decembra 2015 v Banskej Bystrici. Vo svojom vlaňajšom treťom ročníku festival predstavil 23 umeleckých vizuálnych projektov a 7 sprievodných podujatí a zaznamenal výrazný záujem verejnosti o súčasné multižánrové umenie. Len samotného otvorenia festivalu sa zúčastnilo päťtisíc divákov.

Celkovo si svetelné umelecké diela pozrelo viac ako 25 tisíc obyvateľov a návštevníkov mesta.Festival svetla 2017 pripravil verejnú prezentáciu svetelných umeleckých diel statických ako aj dynamických, dal nový rozmer mestskej architektúre historických i moderných budov, a ako jediný svetelný festival na Slovensku predstavil mladých vizuálnych umelcov zo Slovenska, Českej republiky a Ukrajiny.

Zdroj: Anna Gudzová, Foto: Festival svetla a tieňa, Mirka Chabadová