Stredné Slovensko je stále populárnejším cieľom letných dovoleniek

SPRÁVY
0 /

Letná turistická sezóna je už minulosťou. V regióne Stredné Slovensko bola opäť úspešná. Aj keď na oficiálne čísla je ešte priskoro, hotelieri, prevádzkovatelia kúpalísk i ďalší poskytovatelia služieb cestovného ruchu hovoria o vydarenom lete.

Návštevnosť regiónu neustále stúpa

 Po predchádzajúcich dvoch rokoch, kedy región lámal rekordy v návštevnosti, to vyzerá tak, že tento trend môže pokračovať aj ďalej. A čo jedinečné mohli návštevníci regiónu zažiť?Banskobystrický cyklobus znova potvrdil, že medzi obdobnými projektmi na Slovensku nemá konkurenciu. V aktuálnej sezóne prepravil historicky najviac cyklistov.

Obľube sa popri Banskobystričanoch teší aj medzi návštevníkmi. Za dobrými číslami môžeme okrem mimoriadne vydareného počasia hľadať aj novú trasu do Podpoľania, či stále rozširujúcu sa sieť značených cyklotrás a nabíjacích bodov pre elektrobicykle.

„Medzi aktivity pre nasledujúce leto by sme radi prinavrátili turistický autobus, rozšírili možnosti, ktoré ponúka pozorovanie hviezd v Parku tmavej oblohy a využili aj potenciál železnice a historických, turistických vlakov. Tiež sa osvedčili pilotné projekty nočných prehliadok mesta a príbehovej hry,”

hovorí výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Stredné Slovensko Jiří Pěč.

jiri pec

Nočné prehliadky históriou mesta boli interaktívne divadelno-šermiarske vystúpenia, ktoré priblížili známe i menej známe udalosti a predstavili osobnosti Banskej Bystrice z novšej i dávnejšej minulosti. Záujem o prehliadky predčil očakávania organizátorov a prekročil plánované kapacity, je preto pochopiteľné, že niečo podobné chystajú aj o rok.

Zabudnute_remesla_3_Michal_Berak_MBpixfotoPríbehová hra

Novinkou letnej sezóny bola tiež regionálna príbehová hra. Tá prostredníctvom zaujímavých a tajomných indícií, odkazov či úloh prepojila rôzne turistické lokality v regióne, úspešných hráčov na konci dokonca čakal poklad.

„Hru sme koncipovali tak, aby sa malí i veľkí niečo dozvedeli, pritom zabavili a najmä vydali objavovať prekrásne kúty regiónu Stredné Slovensko,”

uvádza destinačná manažérka Michaela Rudová.

Všetky lokality sú prístupné s využitím verejnej dopravy a v náročnosti primeranej aj pre rodiny s deťmi.

„Práve slová vďaky od tých, ktorí si hru zahrali, sú pre nás najväčším zadosťučinením. Keď nám ľudia písali, ako sa ich deti odtrhli od obrazoviek a jednotlivé lokality prešli aj viackrát, aby so sebou vždy mohli zobrať ďalších a ďalších kamarátov, bol to pre nás impulz, aby sme tento projekt v budúcom roku nielen zopakovali, ale aj rozšírili,”

dodáva Rudová.

Zabudnute_remesla_Michal_Berak_MBpixfoto

Silné Donovaly

Letná sezóna je už tradične silnou aj na Donovaloch, ktoré už dávno nie sú len populárnym zimným strediskom. Popri krásnej prírode a stovkách kilometrov turistických i cyklistických trás je to tiež vďaka tomu, že v lete sa Donovaly menia na Hlavné mesto detí.

Sedačková lanovka, bobová dráha, Funarena, zábavný aj náučný Myšiačikov vodný svet, westernové mestečko Donovalkovo, Dobšinského rozprávkový svet Habakuky – to všetko majú deti možnosť zažiť na jednom mieste.

Zaujímavé letné podujatia

Návštevníkov do regiónu prilákali tiež obľúbené podujatia. Za všetky spomenieme medzinárodné letecké dni na Sliači, mladými ľuďmi z celého sveta navštevovaný festival Outbreak Europe/The Legits Blast, tradičný Radvanský jarmok zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, jedinečné majstrovstvá vo varení a jedení bryndzových halušiek v Tureckej, či Zabudnuté remeslá, ktoré po rokoch vrátili na Zvolenský zámok rytierov, remeselníkov, hercov a hudobníkov.

logo-oocr

Letnú sezónu zakončila „Gruntovačka“, projekt koordinovaný Rozvojovou agentúrou BBSK, počas ktorého dobrovoľníci čistili okolie turistických atraktivít a chodníkov. V Banskej Bystrici sa do akcie zapojili študenti Evanjelického gymnázia a Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského. V okolí malej železničnej stanice, Urpínskych serpentín, Kalvárie, Vartovky či jazera na Pod Rybou vyzbierali neuveriteľných 53 vriec odpadkov.

Práve v spolupráci s BBSK je pre budúci rok plánovaných niekoľko rozvojových projektov, ktoré majú predpoklad zvýšiť potenciál regiónu pre domácich aj zahraničných návštevníkov.

Zabudnute_remesla_5_Michal_Berak_MBpixfoto

Čarovná zima

Ešte skôr nás však čaká zima, ktorá vie byť na Strednom Slovensku naozaj čarovná. Zažite zasnežené vrcholy hôr, desiatky kilometrov upravovaných zjazdoviek a bežkárskych tratí (dokonca aj priamo v meste), dobrodružné psie záprahy, ale aj tradičné vianočné trhy, výbornú gastronómiu, útulné kaviarne či zaujímavé kultúrne a športové podujatia.

Zdroj: OOCR Stredné Slovensko, Foto: ilustračné