V Šport Zóne sa môžete učiť sebaobrane v štýle WingTsun

SPRÁVY
0 /

V Šport Zóne na Rudohorskej 31 od pondelka 18. septembra otvárajú výuku a tréning sebaobrany žien a mužov WingTsun. Môžete si to vyskúšať každý pondelok a stredu od 19:00 – 20:30 hod. s profesionálnymi učiteľmi.

WingTsun je efektívny bojový systém s jednoduchými princípmi, účinnou stratégiou a silnou životnou filozofiou. Toto čínske  bojové umenie vyvinula žena a s rafinovanosťou využíva všetky fyzikálne a geometrické možnosti tela, aby odviedlo vyskytujúcu sa silu útoku. Takto je aj fyzicky slabším osobám (a potenciálny útočník je zväčša silnejší) umožnené sa efektívne brániť.

René Barvirčák sa venuje štúdiu bojového umenia WingTsun už 25 rokov. Má dlhoročné skúsenosti s výukou a tréningami sebaobrany žien a mužov, v súčasnosti vedie školu WingTsun v Banskej Bystrici.

Patrí k zakladateľom asociácie European Martial Arts Association, ktorá združuje odborníkov praktizujúcich bojové umenia a športy. Je zakladateľom  Akadémie vzdelávania a bojových umení, ktorá vo svojich vzdelávacích programoch okrem iného využíva aj filozofiu, princípy a stratégie bojových umení.

O bojovom umení WingTsun René Barvirčák hovorí:

„Apriori ide o maximálne využitie svojho tela. My v našom systéme nedrilujeme techniky donekonečna, skôr trénujeme špeciálne pohybové cvičenia, pružnosť tela a reflexy. V nejakej krízovej situácii telo reaguje automaticky bez nejakého rozmýšľania a rýchlo. Tým tá efektivita a účinnosť je veľká. Zmysel tých cvičení je, že telo nereaguje ustrnutím pri nejakom útoku, ale uvoľnene a reflexívne.“

Ďalej pokračuje:

„Keď začína boj, neplánujeme si nejaké techniky, ako udriem a čo spraví útočník. Jedným zo základných princípov je štart dopredu. To znamená zaútočím a reagujem na to, čo v danom momente je. Ak je súper silný ak ma tlačí, podvolím sa a púšťam ho. Ak je slabší nasledujem ho. Nie je tam sila proti sile, ale pracujeme s tým jeho tlakom.“

V bojových umeniach je veľa filozofie a toto je princíp taoizmu. Ak je niečo tvrdé, tak to púšťam. Ak je niečo mäkké, tak pridám svoju silu a idem dopredu. Taoistický filozof Lao-c‘  povedal:

„Nič nie je mäkkšie a poddajnejšie ako voda, ale tá jej sila a účinok sú ohromné.“

V podstate záleží od ľudí čo potrebujú. Tréningy sú zamerané na efektívnu sebaobranu. Ľudia sa učia v malých skupinách individuálne reagovať na bežné situácie, ktoré ich môžu v živote prekvapiť fyzicky – útoky, údery, kopy, škrtenie, lakte, päste, hlava. Tento systém nemá žiadne obmedzenia, je vyvinutý na ulicu. Keď potrebujem hrýzť tak hryziem, keď potrebujem kopať tak kopem.

„Tie pohyby nie sú fyzicky veľmi náročné a boli vyvinuté tak, aby ich mohol robiť bežný človek, muž alebo žena pri sebaobrane. Sú to krátke jednoduché účinné pohyby využívané tak, aby mali veľký efekt. Súčasťou výuky je aj boj so zbraňami, takže ľudia sa naučia brániť proti palici alebo nožu a súčasne sa naučia využívať na obranu predmety bežnej potreby, ako sú kľúče, pero, zrolované noviny či dáždnik, jednoducho čo majú pri sebe,“

dodáva René Barvirčák.

Tréningy budú v Šport zóne každý pondelok a stredu od 19:00 po hodine a pol. Dôležité je, aby to človek zažil na vlastnej koži, vidieť nestačí. Ľudia si môžu skúsiť rôzne situácie, keď ma niekto drží za ruku či za košeľu, ako by reagovali.

Potom im učitelia ukážu možnosti, ktoré majú k dispozícii. Začína sa 18. septembra 2017. Bude sa trénovať formou výuky počas celého roka. Pohybové cvičenia majú svoju náväznosť. Postupne sa rozvíja motorika, citlivosť a vnímanie situácií.

Stačí prísť a vyskúšať si to, všetky potrebné informácie dostanú záujemcovia na prvom tréningu.

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné