Sobotňajšia Jánska vatra na Hrochoti

Tip na výlet
0 /

Starodávny zvyk páliť vatry na Jána, ktorého sviatok pripadá na 24. júna, si zachovali aj v Hrochoti. Jánsku vatru tu budú páliť už v predvečer v sobotu 23. júna s bohatým programom.

Jánska vatra na Hlinkách

Obec Hrochoť spolu s miestnym Dobrovoľným hasičským zborom  pozývajú na sobotňajšiu Jánsku vatru na Hlinkách aj Bystričanov. Program tohto tradičného kultúrno – spoločenského podujatia začne už o druhej popoludní a potrvá až do neskorých nočných hodín.

jansky ohen

V bohatom sprievodnom programe sa najmä deti môžu tešiť na skákací hrad, jazdu na koni, penovú detskú show, predvádzacie jazdy na štvorkolkách či traktoroch, výstavu fotografií DHZ Hrochoť alebo streľbu zo džberovky na terče.

Nebude chýbať ani chutné  občerstvenie s gulášom, držkami, grilovanými klobáskami, palacinkami a kadečím iným.

hrochot

Program

14:00 hasičský sprievod obcou

16:00 ukážka hasičskej techniky

16:30 prezentácia Finančnej správy

17:00 simulovaný zásah na horiacom aute

17:30 ukážka odťahu auta Car Rescue Team

18:00 DFS Matičiarik

19:00 Šimon Selecký s heligónkou

19:30 tombola

20:00 ĽH Urpín

20:30 Jánske spevy

21:00 zapálenie Jánskej vatry

21:30 ľudová zábava až do rána

Janska vatra plagat

Starodávne zvyky na svätého Jána

S  Jánom sa viaže veľa magických zvykov súvisiacich s letným slnovratom. Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly – zem, voda i oheň. Preto sa zvykli počas najkratšej noci roka, páliť jánske ohne a vatry. Mládež, ženy aj muži na svätého Jána tancovali a spievali okolo vatier, často ich aj preskakovali. Dievčatá robili ohníčky týždeň pred Jánom, na Jána a po Jáne.

Ohňu sa pripisovala magicko – očistná funkcia a jánske ohne sa pálili za sucha s cieľom privolať dážď. Predstavy o klesaní Slnka z vrcholného bodu nebeskej klenby vyjadrovali horiace kolesá spustené z vrchov do dolín. Rozšírené bolo i vyhadzovanie fakieľ a zapaľovanie kolies na vysokých stĺpoch.

Ľudia dávali do ohňa kúsok cesta, posúch alebo aspoň odrobinky pečiva. Tieto akty boli pretrvávaním obetných rituálov slovanského obyvateľstva pred nástupom kresťanstva. Oheň sa uctieval, nesmel sa požičať ani zhasiť. Musel vydržať horieť čo najdlhšie.

janska noc

Táto tradícia má svoj pôvod v indoeurópskej mytológii starých Slovanov. Každý slnovrat sa v minulosti chápal ako začiatok novej etapy vhodný na regeneráciu síl prírody aj človeka. Obrady letného slnovratu sú sústredené na 24. jún, deň Jána Krstiteľa, keď pohanský obrad dali ľudia postupne do súvislosti s kresťanskou tradíciou.

Generácie pred nami kedysi tiež verili, že aj byliny nájdené v túto magickú moc, majú ozdravujúce účinky. Tieto zvyky majú korene ešte v predkresťanských časoch. Tento deň, kedy Jánovia oslavujú meniny, sa považuje aj za deň narodenia Jána Krstiteľa.

Svätý Ján bol považovaný za patróna kožušníkov, remenárov a pastierov. Práve pastieri tento deň považovali za svoj sviatok, oslavovali ho ohňami a bohatou hostinou. Na Jána sa nesmelo sadiť ani prať. Šťastie mal človek, ktorý chytil svätojánsku mušku a nosil ju pri sebe.

Autor: (dem), Foto: ilustračné