Slávnostný deň obce Hronsek

Tip na výlet
1 /

hronsek1

Hľadáte program pre rodinu na víkend. Skúste výlet do obce Hronsek neďaleko Banskej Bystrice, ktorá má v sobotu 12. mája veľký deň.

Slávnostný deň obce

Obec Hronsek Vás srdečne pozýva na Slávnostný deň obce Hronsek, ktorý sa uskutoční v sobotu 12. 5. 2018 so začiatkom od 11:00 hod. v záhrade barokového kaštieľa s bohatým spoločenským a kultúrnym programom.

Nebudú chýbať ani majstrovstvá vo varení pirohov, rodinná rozprávka, šermiarske scény, spustenie obnovenej fontány, ale aj spevácke, hudobné a tanečné vystúpenia so sprievodným programom. Bude to jednoducho zábavné popoludnie pre všetky vekové skupiny.

hronsek plagat

Program

11:00 Otvorenie podujatia starostom obce Hronsek

11:15 Odštartovanie majstrovstiev vo varení pirohov

11:20 Divadlo z domčeka – rozprávka princ Bajaja (rodinná rozprávka pre deti aj dospelých)

12:30 Šermiarska scénka skupiny Rytieri Vir Fortis

13:00 Spustenie obnovenej fontány v záhrade barokového kaštieľa a vyhlásenie výsledkov majstrovstiev vo varení pirohov

14:00 Ľudová hudba Hronsečania a ženská spevácka skupina Ratolesť

15:15 Detský folklórny súbor Matičiarik

16:30 Folklórny súbor Očovan

17:45 “Duchoňové piesne nosím” spieva Slavomír Macák

19:00 Mirka Partlová Band

Sprievodný program

Interiér barokového kaštieľa

Prízemie od 12:00 do 12:30 Škola výroby modrotlače, popoludnie s remeslom

Prvé poschodie od 13:30 Rytierska izba, čajovňa a kaviareň

Areál barokového kaštieľa

od 13:30 Kreatívne tvorenie so súkromnou základnou umeleckou školou vo Vlkanovej, kušostreľba a lukostreľba, rytierska dráha pre deti, presklený úľ

od 14:00 do 16:00 Jazda na koni

Artikulány kostol v Hronseku

od 14:00 do 18:00 Sprístupnenie dreveného artikulárneho kostola pre verejnosť

História obce Hronsek

Oblasť, v ktorej sa nachádza dnešná obec Hronsek, bola pôvodne kráľovským majetkom. Uhorský kráľ Belo IV. ju daroval, za zásluhy v boji proti Tatárom, zvolenskému županovi Radunovi Oszlárovi.

Ten na tomto území založil aj blízku obec Radvaň (dnes súčasť Banskej Bystrice). Táto darovacia listina je prvým písomným dokumentom o tejto oblasti (1250). Pravdepodobne sa tu usadil Radunov vnuk Gala, keďže starší názov obce bol Galowycz.

Najstaršia písomná zmienka o obci pochádza z roku 1500, vtedy pod názvom Zyklafalu. Postupne sa názov obce menil: až do dnešného Hronsek (1946) – maďarsky Garamszeg.

Z tejto lokality pochádzala šľachtická rodina – Geczyovci, písali si šľachtický prídomok „de Garamszek“ (z Hronseku). Ďalšími majiteľmi veľkopanstva, ktorí vlastnili pozemky a okolité lesy, boli Rothovci z Kráľovej, grófi Telekyovci, Battikovci z Vlkanovej, baróni Schmiddegovci, Juraj Géczy, hlavný župan a Štefan Soós z Poltára. Dr. Aladár Déchy tu mal veľkostatok a mlyn. V roku 1828 mala obec 67 domov a 508 obyvateľov.

Najstaršou dochovanou stavbou je Vodný hrad z 15. storočia. V roku 1576 bol tento Rothovsko – Telekyovský hrad prestavaný a opevnený. Goticko – renesančná stavba mala pôvodne opevnenie tvorené obranným múrom so štyrmi vežami a vodnou priekopou s padacím mostom.

Za rákoczyovského stavovského povstania (1703 – 14) tu boli údajne razené mince. V kaštieli istý čas žil aj otec Juliany Korponayovej – Géczyovej (Levočská biela pani) Zsigmond Géczy. V 20. storočí bol hrad čiastočne prebudovaný a v roku 2016 bola dokončená jeho 26 rokov trvajúca rekonštrukcia.

Soosovsko – Géczyovský kaštieľ z r. 1775 je postavený v barokovom slohu. Má obdĺžnikový pôdorys s kruhovými nárožnými baštami. Vonkajšia fasáda má bohato členenú rokokovú štukovú výzdobou. Interiér zdobia pôvodné pruské a zrkadlové klenby.

V zámockej záhrade je stará, vyše 200 ročná, lipa a mohutný dub. Lipa je 25 m vysoká, obvod kmeňa v metrovej výške je takmer 500 cm a patrí medzi unikátne exempláre. Na barokovom kaštieli je už vyše 70 rokov pravidelne obývané hniezdo bociana bieleho.

Drevený artikulárny evanjelický kostol  je drevená halová stavba postavená podľa prísnych nariadení Šopronského snemu, teda na vopred vyhradenom pozemku mimo obec, z dreva, bez veže a dokončená počas jedného roka. Kostol stavali od roku 1725 do 1726, teda za jednu sezónu. Interiér kostola obsahuje hodnotný inventár.

 

 

Autor: (dem), Foto: ilustračné