Na SIAF 2018 začiatkom septembra bude viacero zaujímavých noviniek

SPRÁVY
13 /

Lockheed P-38 Lightning

Medzinárodné letecké dni SIAF 2018 sa uskutočnia na letisku Sliač počas soboty a nedele 1. a 2. septembra. Podujatie sa tento rok koná na počesť dvoch udalostí – 100. výročia československého letectva a 74. výročia Slovenského národného povstania.

Eurobankovka s Bielymi Albatrosmi

Tento rok budú MLD SIAF patriť k najväčším podujatiam oslavujúcim sto rokov československého letectva. Celkovú atmosféru umocní nielen pestrá ponuka dynamických a statických ukážok, prítomnosť osobností leteckého života zo Slovenska i Česka, ale aj bohatý výber rôznych atrakcií.

Pri tejto príležitosti vydáva hlavný organizátor Slovenská letecká agentúra suvenír, ktorý sa len tak často nevidí. Unikátnou eurobankovkou s vyobrazením niekdajšej pýchy československého letectva – akrobatickej skupiny Biele Albatrosy, si bude môcť obohatiť svoju zbierku nejeden zberateľ či návštevník.

Hľadali sme niečo výnimočné, čo by najviac identifikovalo československé letectvo. Eurobankovka so záberom na Tatry a  akrobatickú skupinu Biele Albatrosy, ktorá reprezentovala československé letectvo doma aj v zahraničí, bude patriť jednoznačne k symbolom tohto významného sviatku,“

hovorí riaditeľ MLD SIAF Hubert Štoksa.

Podľa organizátorov pôjde o najväčší náklad, ktorý bol doposiaľ v prípade týchto jedinečných  bankoviek v obehu. Jeden návštevník si bude môcť vo vyhradených stánkoch na Letisku Sliač zakúpiť max. päť kusov, pričom cena jednej bankovky je stanovená na 2,50 €.  Po skončení najväčšieho leteckého podujatia na Slovensku sa dopredaj bankoviek presunie do online obchodu SIAF, o čom bude hlavný organizátor informovať verejnosť.

eurobankovka siaf

Prehliadka unikátnych historických lietadiel

Na podujatie priletí napríklad jeden z najlepších strojov druhej svetovej vojny P-51D Mustang Excalibur. Predstaví sa tiež lietadlo B-25 Mitchell, ale aj Lockheed P-38 Lightning.

Organizátorom sa podarilo zabezpečiť aj účasť viacerých unikátnych lietajúcich strojov. Medzi špičku bude patriť lietadlo MiG-15, OK-UTI 2514 českej spoločnosti Czech Flying Legends.

„Pri príležitosti okrúhleho jubilea československého letectva vyhlásime v sobotu, 1. septembra aj anketu verejnosti za najlepšiu statickú a dynamickú ukážku leteckých dní. Návštevníci, ktorí sa zapoja budú môcť súťažiť o atraktívne ceny. Tak ako každý rok, najlepšieho účastníka Medzinárodných leteckých dní oceníme v závere podujatia výnimočnou trofejou Best display Smik Trophy,“

dodáva Štoksa.

Prídu aj jordánski piloti

Na SIAF 2018 smerujú aj piloti na krídlach Jordánskych kráľovských sokolov – Royal Jordanian Falcons. Predstaví sa aj vrtuľník Augusta A109 či francúzska akrobatická skupina Patrouille de France.

Na podujatí budú so svojimi najlepšími strojmi prítomné aj Vzdušné sily Armády Českej republiky, Očovskí bačovia a chýbať nebude ani maďarský pilot Zoltán Veres. Jedno z top vystúpení by mal byť španielsky EF-18 Hornet.

Oceňovanie

V predvečer leteckých dní 31. augusta 2018 nebude chýbať oceňovanie významných osobností leteckého života. Anketa Zlaté krídla zmapuje 100 rokov československého letectva a ocení významné osobnosti a počiny v letectve.

Okrem toho dostanú autority a akademické kapacity priestor prezentovať sa v rámci 13. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie zameranej na nové trendy v rozvoji letectva.

Zdroj: SIAF 2018, Foto: Mirka Chabadová a ilustračné