Šátekovej Hejtslováci v Bethlenovom dome

Výstava
0 /

Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici  na vernisáž výstavy „Ivana Šáteková:  Hejtslováci“ v utorok 26. júna 2018 o 17:00 hod. v kresliarni Bethlenovho domu na Dolnej ulici 8. Výstava, ktorej  kurátorom je Omar Mirza, potrvá do 30. septembra 2018. 

Hejtslováci

Lajk, dislajk, hejt, hoax, fake news, trolling, kyberšikana… Tieto pomerne mladé výrazy doposiaľ neboli v slovenskom jazyku kodifikované, no stretávame sa s nimi denne. Síce vieme, aký majú význam, no nevieme, aký bude ich dosah na našu spoločnosť v budúcnosti.

Hejtovanie sa pre mnohých stáva novým národným športom a možnosťou neobmedzenej sebarealizácie. Anonymita internetu poskytuje komfortný priestor na vyjadrenie názorov založených na vulgarizmoch, vyhrážkach a nenávisti.

V komentároch pod príspevkami spoločensky angažovaných osôb na sociálnych sieťach sa naplno prejavujú slovenské „tradičné hodnoty“ ako xenofóbia, homofóbia, mizogýnia, šovinizmus, rasizmus či antisemitizmus. Nie je tu miesto ani čas na slušnú diskusiu. Konšpiráciami kŕmené emócie vyhrávajú nad racionálnymi argumentmi.

Čo s tým? Zakazovať? Cenzurovať? Ignorovať? Reagovať? Diskutovať s náckami a konšpirátormi? Presviedčať ich, edukovať? A čo na to súčasné umenie?

„Ivane Šátekovej nie je ľahostajné, čo sa v našej spoločnosti deje. Vie vyjadriť kritický názor, zaujať postoj. Vo svojej tvorbe sa snaží reagovať a poukazovať na rôzne problémy, no nemoralizuje a nesúdi, ale komentuje s nadhľadom, humorom a iróniou. Výstava Hejtslováci v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici predstavuje jej najnovšie diela vytvorené špeciálne pri tejto príležitosti,“

hovorí kurátor výstavy Omar Mirza.

ivana satekova

Nedotknuteľní 

Séria objektov zobrazuje subjektívny výber známych osobností, ktoré sa za svoje verejne prezentované názory stretávajú s hejtovaním a kyberšikanou, často vo forme vyhrážania sa ublížením na zdraví alebo smrťou. Sú nimi Ján Benčík, Juraj Smatana, Monika Tódová, Zuzana Kovačič Hanzelová a Ján Gordulič.

Autorka vymodelovala z hliny drobné busty týchto aktivistov, novinárok či scenáristu, ktoré prezentuje ohradené vymedzovacími stĺpikmi s červeným lanom – podobne, ako sú v múzeách chránené vzácne predmety pred ich prípadným poškodením návštevníkmi.

„Inštalácia Hejtslováci je výberom z tých najhejtovejších statusov a komentov z Facebooku alebo z osobnej korešpondencie poskytnutej vyššie spomenutými ľuďmi. Čiernobiele tlače v honosných rámoch zavesené na stene vytvárajú bizarné panoptikum slovenskej ľudovo – slovesnej tvorivosti,“

dodáva Mirza.

ivana satekova1

Múr nárekov 

Je interaktívna inštalácia, v ktorej si návštevníci môžu ventilovať svoje frustrácie z výstavy. Do veľkorozmernej knihy návštev pripomínajúcej adventný kalendár môžu vpisovať akékoľvek negatívne a nenávistné reakcie.

Hej ty v papučkách! 

Multimediálna inštalácia  s technickou spoluprácou Jána Gorduliča prezentuje hejty na výstavu od ľudí, ktorí ju ani nenavštívili. Reakcie stiahnuté z internetu sú premietané na stenu a poskytujú pohľad do sveta, v ktorom nie je dôležité článok prečítať, človeka poznať alebo mať o danom probléme relevantné informácie, ale z pohodlia domova okamžite reagovať, komentovať a nechať voľný priebeh svojim negatívnym emóciám – čím horším, tým lepšie.

Sám proti všetkým 

Je séria maloformátových malieb z rezidencie vo Švédsku, z ktorej sa autorka vrátila len niekoľko dní pred otvorením výstavy. Na obrazoch sú zachytené malé postavy tvárou v tvár veľkému, nekompromisnému davu. Sú to reakcie na rôzne situácie, v ktorých väčšina odmieta jednotlivca len na základe jeho či jej názorov, vierovyznania, sexuálnej orientácie alebo farby pleti.

ivana satekova2

Ivana Šáteková (*1984)

Je absolventkou VŠVU v Bratislave. V roku 2013 sa stala finalistkou Essl Art Award, v roku 2014 jej bola udelená Cena Nadácie Tatra banky. Vo svojej tvorbe používa maľbu a kresbu inšpirovanú komiksom a fotografiami nájdenými v knihách či na internete, no pracuje aj s inými médiami (výšivka, objekt, interaktívna inštalácia).

Typický je pre ňu nekompromisný humor, irónia a nadhľad, pomocou ktorých sa vyjadruje k aktuálnym spoločenským témam. Rada prepája históriu, folklór a ľudové tradície so súčasným svetom, na základe čoho komentuje hlboko zakorenené paradoxy a absurdity v slovenskej spoločnosti. Je členkou kresliarskeho tria Dzive a spolupracuje na časopise pre deti Bublina.

 

Autor: Omar Mirza, Foto: SSG a ilustračné