Samospráva o kvalite ovzdušia v Banskej Bystrici

SPRÁVY
2 /

Mesto Banská Bystrica veľmi pozorne sleduje situáciu v ovzduší a dlhodobo spolupracuje s ostatnými organizáciami štátnej správy vo veciach ochrany ovzdušia. Samozrejme mesto je súčasťou tzv. „Akčného plánu na zabezpečenie kvality ovzdušia“ z čoho vyplývajú určité povinnosti pri dosiahnutí limitného stavu.

Momentálne v tomto ešte stále zimnom období sa vyskytujú prekročenia prachových častíc PM10. Okrem zabezpečenia čistenia určitých spevnených plôch v dotknutej lokalite samospráva informuje verejnosť o prekročení limitných hodnôt na webovej stránke mesta či oznamom na úradnej tabuli.

K otázke prekročenia limitných hodnôt (napr. aj uvádzaných prachových častíc PM10) je potrebné okrem dôsledného monitoringu poznať hlavne príčiny vzniku tohto stavu. V meste Banská Bystrica okrem uzavretej morfológie územia, v ktorej sa meracia stanica na Štefánikovom nábreží nachádza, je dôležité pripomenúť, že rozptylové podmienky v tejto lokalite sú v týchto zimných mesiacoch často nedostatočné. Vzduch stojí, po západe slnka nastávajú hmly a nezriedka aj inverzné javy.

Hlavná dopravná infraštruktúra mesta je vedená týmto územím a vysokú záťaž emisiami spôsobujú aj lokálne zdroje vykurovania. Okrem toho mesto nemá predstavu, ako do tejto situácie zasahujú imisie zo vzdialenejších zdrojov či globálny rozmer znečisťovania ovzdušia.

„V tejto súvislosti si treba uvedomiť, že okamžité a efektívne riešenia na zlepšenie takéhoto stavu v ovzduší neexistujú, resp. nie je možné ich zo strany mesta Banská Bystrica hneď a na požiadanie uplatniť. Myslíme tým napr. plošný zákaz spaľovania pevných palív, či zákaz prejazdu automobilov v najfrekventovanejšom úseku mesta pri rieke Hron,“

uvádza hovorkyňa primátora mesta Zdenka Marhefková.

Akékoľvek opatrenia, ktoré majú pozitívne prispieť k zníženiu prašnosti v našom meste vyžadujú globálny záber, širokú prípravu a koncepciu a samozrejme dlhší časový horizont. Pokiaľ nedôjde k zlepšeniu v oblasti environmentálnej politiky štátu, či účinnému sprísneniu legislatívy na celom Slovensku, tak lokálne opatrenia založené napr. na báze umývania ciest nepomôžu.

V oblasti zlepšenia kvality ovzdušia mesto neuvažuje o obmedzovaní dopravy, keďže nájsť účinný a funkčný model, ktorý by priniesol efektívne zlepšenie, sa zatiaľ nenachádza. Treba si uvedomiť, že ide o dopravne najvyťaženejšiu časť mesta a vylúčiť len časť dopravy predstavuje určité technické aj legislatívne komplikácie.

Zdroj: mesto BB, Foto: ilustračné