Rozprávkový projekt a kniha Krajina Lubetha

KULTÚRA
0 /

lubetha1

 

Autorka projektu KRAJINA LUBETHA Maya Sinay /Mária Cabanová/, v spolupráci s Chatou Lubethou, vytvorili skutočnú rozprávkovú krajinu /Ľubietovská dolina/ – miesto, ktoré spája rodiny, vráti ich do prírody, podporí detskú fantáziu a zároveň spojí rodiny aj pri čítaní knižky KRAJINA LUBETHA. Každý, kto si knižku prečíta, či už dieťa alebo dospelý, túži vidieť krajinu LUBETHA na vlastné oči. A to je na tom skvelé! Že je to možné!

Prečo autorka projektu prišla s týmto nápadom

Projekt KRAJINA LUBETHA prepája fantáziu s realitou a snaží sa vytvárať dokonalý priestor nielen pre rozvoj talentu, ale aj harmonizáciu rodiny a jej prinavrátenie k tradičným hodnotám.

„Jedným s nádherných okamžikov, o ktorý nás pripravuje aj dnešný uponáhľaný svet, sú chvíle čítania rodiča strávené s dieťaťom. Samotné písanie príbehu ma naučilo, o aké vzácne momenty prichádzame. Tvorba knihy spojila aj naše rodiny, keď sme spoločne vymýšľali s deťmi mená a pokračovanie. Moje deti vymysleli meno jednej z postáv v príbehu Čiernofúz. A aj vďaka spolupráci s nimi, je príbeh výnimočný. Príbeh, ktorý je nie len pre deti, ale aj pre dospelých je o to lákavejší pre spoločné čítanie celej rodiny,“

hovorí  Mária Cabanová.

Ďalej autorka dodáva:.

„Našim cieľom je deťom ukázať aj inú cestu, akú nám ukazuje spoločnosť – to nie je možné, to sa nedá. Neboj sa snívať a ver v svoje sny. Toto je cesta, ktorú ukazujem aj svojim deťom a chcem ju ukázať každému dieťaťu, ktoré sa mi podarí osloviť. Popri projekte som si sama začala plniť svoj detský sen a v týchto dňoch sa pripravuje do tlače môj prvý román.“

Ako je to s čítaním?

Ak nečíta rodič, dieťa má veľmi malú šancu. A ak nečíta dieťa, ovplyvňuje to vývin jeho jazyka, slovnej zásoby a aj schopnosti tvoriť zrelý jazyk. To zase ovplyvní schopnosť vyjadrovania potrieb. Čítanie ovplyvňuje aj sústredenie, motiváciu a pamäť, a teda vplýva na rýchlosť pochopenia nových vecí v škole a následne ich známky. To má zase dopad na to výber strednej školy a aj zamestnania. Dopad je naozaj silný.

Staromestská knižnica v Bratislave robila slovenský výskum, podľa ktorého sa ukazuje, že zlomovým rokom je trinásty rok života. Ak ho dieťa prežije ako čitateľ, je už potom nepravdepodobné, že čítanie opustí. Scholastic štúdia zároveň ukázala, že cez 76 percent amerických tínedžerov by aj čítalo viac, no nevedia čo, nevedia sa dostať ku kvalitným knihám.

Projekt na podporu mladých talentov a detského čítania

Pri písaní prvého dielu KRAJINY LUBETHA prišiel nápad podporiť mladé talenty. Nasledoval pilotný projekt „Súťaž o najkrajšiu ilustráciu“. Súčaž prebiehala na ZUŠ v Slovenskej Ľupči a výherná ilustrácia sa objavila aj v knihe.

„Súťaž mala skvelú odozvu. Aj vďaka tomu sme rozšírili projekt KRAJINA LUBETHA do škôl na celom Slovensku – pripravovaná súťaž pre každé dieťa má podporiť mladé talenty, dať im šancu stať sa výnimočnými a dať im možnosť splniť svoj sen. Súťaž sme rozšírili o literárnu časť. Výherná ilustrácia a literárne dielo, budú zverejnené v pokračovaní knižky KRAJINA LUBETHA. Zapojiť sa do súťaže môžu aj triedne kolektívy, je to skvelá príležitosť lepšie sa spoznať pri tvorení a vymýšľaní projektov,“

vysvetľuje Mária Cabanová.

Ako napríklad: v divadelnom spracovaní existujúceho príbehu, divadelné spracovanie pokračovania príbehu, v modelárskych technikách,  v animáciách, môžu urobiť tanečnú choreografiu na pieseň KRAJINA LUBETHA, ktorú zložil Juraj Hnilica. Hlavná cena pre triedny kolektív- je dvojdňový výlet do KRAJINY LUBETHA – CHATA LUBETHA.

Projekt, je výnimočný aj tým, že do tejto súťaže sa môžu zapojiť detičky z onkologických oddelení na celom Slovensku, na každom oddelení budú krabice, kde detičky vložia svoje ilustrácie a tie  budú zaradené do súťaže. Následne bude prebiehať internetová aukcia ilustrácií a výťažok z aukcie pôjde na Onkologické oddelenie v Banskej Bystrici.

Kniha KRAJINA LUBETHA I.

Autorkami sú Zuzana Kubašáková a Mária Cabanová Papačová. Knihu ilustrovala  Noémi Ráczová.  Aspoň krátky úryvok:

„Jedného dňa príde v zázračnej krajine Lubetha na svet malý lesný škriatok. Sám sa túla po lese a zúfalo hľadá niekoho, kto by mu pomohol zistiť, kto je, ako sa volá a čo je jeho poslaním. Keď už-už hrozí, že vyhladovaný a uzimený svoju životnú púť ukončí skôr ako začal, objaví ho pes Timi. Ujo Šaňo, ktorému pes patrí, zoberie škriatka na chatu, s dcérou Majkou sa o neho postarajú a dajú mu meno Ľubetníček. Na druhý deň ráno ku chate dorazí autobus plný detí, ktoré prišli do Lubethy stráviť týždeň letných prázdnin v tábore.

Ľubetníčkovu pozornosť pritiahne zamračená dievčina s havraními vlasmi, špinavými zubami a v čiernom oblečení, ktorá v ňom vzbudzuje nepríjemný pocit. V ten istý deň mu na okienko jeho nového domčeka zaklope malá okrídlená bytosť – lesná víla, ktorá hľadá svoje stratené meno. Ľubetníčka hryzie svedomie, pretože vílu o meno pripravila jeho zvedavosť, a tak jej sľúbi pomoc. Malí priatelia netušia, že ich čaká dlhá cesta plná dobrodružstiev a prekvapivých objavov.“

K zaujímavému projektu i knihe Krajina Lubetha sa ešte vrátime.

lubetha4

 

 

Zdroj: (dem) a internet, Foto: ilustračné