Pôvabné plody a semená v tvorbe ozdôb v Tihányiovskom kaštieli

Výstava
0 /

V jesennom období žiari príroda svojimi najkrajšími farbami a aj obyčajná prechádzka lesom môže byť priam umeleckým zážitkom. Semená a plody rastlín poslúžili i na výrobu skutočných umeleckých diel, ozdôb, ktoré nestrácajú v priebehu vekov nič zo svojej krásy, pôvabu a jedinečnosti.

Od 8. 11. 2018 – 24. 2. 2019 môžu všetci milovníci prírody navštíviť v priestoroch Tihányiovského kaštieľa nádhernú výstavu venovanú ozdobám a šperkom z rastlinných materiálov RASTLINNÁ RÍŠA – TAJUPLNÁ ŠPERKOVNICA, Pôvabné plody a semená v tvorbe ozdôb. Autorkami výstavy sú doc. RNDr. Ľudmila Illášová, PhD. a RNDr. Helena Šípošová, CSc., ktoré sa zaoberajú štúdiom, zberom i prezentáciou šperkov a ozdôb z rastlinných materiálov.

Rastlinna risa_04

Z trópov, našich lesov ale aj kuchynských skriniek Materiál, ktorý ponúka rastlinná ríša, je mimoriadne pestrý. Okrem dreva v ňom dominujú najmä plody a semená a škála jedinečných ozdôb vytvorených z prírodného materiálu je veľmi široká. Výstava prezentuje originálne prírodné „šperky“, a to nielen z depozitov múzeí, ale aj z tvorby súčasných autorov.

Slovenské národné múzeum – Etnografické múzeum v Martine poskytlo kolekciu ozdôb z rastlinného materiálu zo zbierky Milana Rastislava Štefánika. Tvorcovia exponátov zahraničného pôvodu sú zväčša anonymní a sú nimi predovšetkým šikovní miestni obyvatelia, ktorí sa živia ich predajom. Na výstavu zapožičali originálne výrobky aj viacerí súkromní majitelia, ktorí si vzácne suveníry priniesli z rôznych cestovateľských či misionárskych ciest.

Rastlinna risa_03

Výstava ponúka širokú ukážku ozdôb z najrôznejších odvetví života a kultúry i z rôznych kútov sveta. Osobitná expozícia je venovaná napríklad modlitbovým a meditačným šnúram s ukážkou ružencov a iných predmetov, ktoré sa používajú pri duchovných a meditačných úkonoch. Pozornosť upútajú aj prírodné šperky z plodov a semien jedovatých druhov rastlín, ktoré sa už oddávna využívali v ozdobnej tvorbe kvôli ich zaujímavému vzhľadu alebo pri rôznych obradoch.

Svojský ozdobný potenciál poskytujú i plodiny, ktoré sa bežne vyskytujú v každej domácnosti: fazuľa, cícer, tekvica, uhorka, kukurica, slnečnica, ale aj kávové zrná či rôzne koreniny. Množstvo ďalších pôvabných ozdôb, ktoré ukrýva jedinečná prírodná šperkovnica, bude zdobiť Tihányiovský kaštieľ od 8. novembra  2018.

Rastlinná ríša

Stredoslovenské múzeum srdečne pozývame všetkých návštevníkov na vernisáž výstavy RASTLINNÁ RÍŠA – TAJUPLNÁ ŠPERKOVNICA Pôvabné plody a semená v tvorbe ozdôb spojenú s komentovanou prehliadkou vo štvrtok 8. 11. 2018 o 15.00 hod v Tihányiovskom kaštieli. Ďalšia komentovaná prehliadka s autorkami výstavy sa uskutoční 24. 1. 2019 o 16:00 hod.

Zdroj: Martina Saktorová, Foto: SSM BB